banyo tasarımı

BANYO ZEMİN KAPLAMALARI

Banyolar kullanımlarından dolayı devamlı su ve su buharı etkisinde kaldıkları için, bu etkinin çok iyi irdelenerek buna uygun döşeme kaplaması kullanılması gerekir. Bununla birlikte bir diğer önemli olguda bu mekanların devamlı olarak hijyenik ve temiz olmasını sağlayacak, kolay temizlenebilen, kir tutmayan ve bakteri, mantar gibi mikroorganizmaları barındırmayan, üreme ve yaşama imkanı vermeyen malzemelerden seçilmeli, uygulaması da buna uygun detaylar geliştirilerek yapılmalıdır.

Banyolar için döşeme kaplaması gereksinimleri, mutfakların gereksinimleri kadar zor değildir. Gerekli olan nitelikler ana hatlarıyla:

Suya karşı dayanıklılık ve sızdırmazlık,

 Islak olsa bile kaygan olmayan yüzey,

Sıcaklık; daha az ölçüde yumuşaklık.

Seramik, mozaik gibi üstteki niteliklerin hepsine sahip olmayan epoksi zemin kaplama fiyatları gibi pek çok malzeme kullanılmaktadır. Sürekli su geçirmez ve dekoratif özellikleri, onların sert ve soğuk oldukları gerçeğinden daha önemlidir. Genelde döşeme kaplaması olarak sadece sırlı olmayan gre seramik karolar döşeme kaplaması olarak tavsiye edilmektedir; fakat aşınmanın fazla olmadığı banyo gibi mekanlarda sırlı seramik karolar tercih edilebilmektedir. Bu durum bazen duvarlar için doğru seçimin gerekli olduğu yerlerde önem kazanmaktadır. Duşların yerleştirildiği alanlar için, seramik ya da mozaik oldukça uygundur.

Kauçuk döşeme kaplaması diğerlerine kıyasla sıcak dokunuşludur ve özellikle sünger kauçuk yumuşak ve konforludur. Diğer yandan, döşeme ıslak olduğunda kayma tehlikesi vardır. Bir banyo için kauçuk döşeme kaplaması seçimini sıkça etkileyen bir etken, kauçuğun geniş bir renk seçeneği sunmasıdır. Bu malzeme, gerekli renk ve kontrastın elde edilebileceği tek döşeme kaplamasıdır.

Linolyum, ilk olarak ucuzluğu nedeniyle sıkça kullanılmaktadır. Seramiklerden daha sıcak ve nispeten daha az kaygandır. Uygun bir yapıştırıcıyla yapıştırıldığında, suyun alta sızma tehlikesi yenilmiş olur.

Mantar plakalar en sıcak döşeme kaplamasıdır; fakat temiz ve parlak tutulması gerekmektedir. Bu durum, malzeme hala kaygan olmayacağı için bir sakınca değildir. Tek dezavantajı renkleri!) kahverengi tonlarında sınırlı oluşudur.

Bu mekanda cam mozaik de döşenebilmekte ve modem cam hattı banyo ile uyumlu, oldukça dekoratif bir döşeme meydana getirmektedir.Etiketler : banyo zemin kaplama


Benzer Konular Banyo Tadilatı Banyo Bataryaları Banyo Dekorasyonu Banyo Dolapları Banyo Fayansları Banyo Küvetleri Banyo Lavabo Uygulaması Banyo Modelleri Banyo Seramikleri Banyo Tasarımı Banyo Zemin Kaplamaları Duşakabin / HydrocabinYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus