metal zemin kaplama

METAL DÖŞEME KAPLAMALARI

Bazı endüstri yapılarının konstrüksiyonu gereği olarak bu yapılarda metal döşeme elemanları kullanılır. Bunlar font (döküm demir, pik) plakalar ve sac olmak üzere iki grup oluşturur. Bu kaplamalar pratikte etkin sıcaklığa kadar, sürtünme ve aşınmaya, darbe ve sarsıntılara karşı da son derece dayanıklıdır. Yağlandığı ve ıslandığı zaman yürüme güvenliği azalır. Bu sakınca, metal yüzeyinin pürüzlü yapılmasıyla azaltılır. Elektrik iletir ve soğuk temaslıdır. Asitlerden zarar görmekle birlikte alkalilere (baz, soda, kireç), asiti olmayan yağlara, greslere ve çözücülere dayanıklıdır. Çelik plaklar nemden paslanır.

Metal döşeme kaplamalarının çok az tipi vardır. Bunlar çok ağır yük etkisindeki döşemelerde kesinlikle endüstriyel amaçlı olarak kullanılır. Metal döşeme kaplamaları zorunlu durumlarda kullanılır.

FONT PLAKLAR

Font plaklar gri ya da kil rengindedir. Ölçüleri 25x25, 30x30 ve 50x50 Kalınlıklarına (30-40 mm) göre yoğunlukları 70-150 kg/m2 arasında değişir. Yüzeyleri parlak ya da çizgilidir. Zemine harçla tespit edilen font plakların alt yüzeyleri harca iyi yapışması için nervürlü olarak şekillendirilmiştir Kullanılan çimento harcı hacimce 1/5 ya da 2/6 oranında olmalıdır.

Font plaklar, kaba hiç işlenmemiş yağ içerikli bileşiklere, makine yağlarına ve zayıf asitlere, yüksek sıcaklıktaki titreşimlere ve ağır darbe yüklere karşı çok iyi dayanıklılık gösterebilirler. Bu tip döşeme kaplamaları, yüksek sıcaklıklarda sıvıların döküldüğü mekanlarda kullanılabilir. Örneğin; bira fabrikaları, süthaneler mezbahalar ve bu gibi yerler için çok uygundurlar.

ÇELİK SAC PLAKLAR

Bu plaklar 3-5 mm kalınlıkta 30x30 cm kare ya da 1.5-3 mm kalınlıkta dış çapı 173 mm genişlikte altıgen biçimlerde üretilmektedir. Beton bir zemin üzerine yapılmış 4.5 cm kalınlıktaki çimento bir altlık üzerine harçla tespit edilir. Plağın altını dolduran harç sayesinde çok sert ve değiştirilmesi kolay bir döşeme kaplaması elde edilir. Bu plakaların, altına beton dökülmüş ve köşeleri de korniyelerle takviye edilmiş bir şekilde 100 veya 200 cm boyutlarda üretilmiş olan türleri de vardır. Levha kalınlığı burada 12 mm'dir. Eleman beton bir altlık üzerine kurala oturtulabilir. Altıgen tamamen metal bir yüzey oluşturacak şekilde kenarları bal peteği biçiminde yerleştirilebileceği gibi, plaklar uçları birbirine değecek ve aralarında üçgen harç yüzeyler oluşacak biçimde de döşenebilir. Ancak bu sonuncu şekil ekonomik olmakla birlikte birincisi kadar mukavemetli değildir.

Plaklar delikli olarak imal edilmektedir. Delme sırasında kesilen parça alt yüze dönmekte ve kullanılan harcın içine gömülerek harçla çok iyi bir aderans sağlamaktadır. Böylece yürüme güvenliği artırılmış bir döşeme kaplaması elde edilmektedir.

Bu plaklar sadece iç, kapalı döşeme kaplaması olarak kullanılmaktadır. Izgaralar, merdivenler, platformlar ve geçitler gibi altı açık döşemeler için uygun değildirler. Çünkü metal olmasından dolayı çeşitli atmosfer koşulları nedeniyle korozyona uğrarlar.Etiketler : metal döşeme


Benzer Konular Döşeme Nedir Döşeme Anasayfa Alışveriş Merkezi Zemin Kaplama Cam Döşeme Kaplamaları Doğal Taş Zemin Kaplamaları Döşeme Çeşitleri Döşeme Sistemleri Döşemelerin İşlevleri Konaklama Tesisleri Zemin Kaplaması Metal Döşeme Kaplamaları Ofis Zemin Kaplamaları Restoran ve Kafe Zemin Kaplama Seramik Döşeme Kaplamaları Sinema Zemin Kaplamaları Toplantı Salonu Zemin Kaplaması Yapay Taş Zemin Kaplama Yolcu ve Bekleme Salonları Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Zemin Kaplama MalzemeleriYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus