niş nedir örnekleri

banyo niş   niş resimleri örnekleri modelleri   niş resimleri örnekleri modelleri

NİŞ NEDİR

Mimari bir öğe olarak niş, duvarda bırakılmış boşluklardır. Roma döneminde yapıların içinde ve dışında dekoratif bir öge olarak kullanılmış, Gotik, Rönesans ve Neo-Klasik Mimaride de başlı başına bir öğe olarak dikkat çekmiştir. Son yıllarda alçı, ahşap ve tuğladan yapılan niş, ev iç dekorasyon uygulamalarının vazgeçilmez uygulaması olmuştur. Evlerin salonlarına, banyolarına ( suya dayanıklı levha ile) yatak odalarına, koridorlarına ve mutfaklarına niş uygulaması yapılmaktadır.

Niş uygulamalarında en çok kullanılan malzeme alçıdır. Alçı taşı doğal bir madendir, antik çağlardan beri alçı üretimi için çıkarılmıştır. Bir dizi işlemden geçirilerek toz haline getirilen alçı çeşitli kimyasallar karıştırılarak hamur kıvamını alır, daha sonra özel makineler yardımıyla kağıt üzerine dökülerek tabakalaşması sağlanır ve alçıpan plakalar elde edilir. Hızlı uygulanması ve ekonomik olması nedeniyle yıllar önce sıvanın alternatifi olarak duvar materyali şeklinde de kullanımı yaygınlaşmıştır.

NİŞ NASIL YAPILIR

Niş uygulaması, duvarın kalınlığı, kullanılacak mekanın büyüklüğü vb. evin ve duvarın özelliklerine göre değerlendirilmelidir. 

 Alçı Niş Uygulaması : İstenilen büyüklükte boşluklar belirlendikten sonra, alçı levhaların bir iskelet yardımıyla ( U ve C profli) duvara sabitlenmesi tekniği ile yapılır. Uygulama sonrası istenilen renge boyanabilir.

 Doğal Ahşap Niş Uygulaması :  Doğal ahşaptan istenilen desen ve renklerde yapılır. Kullanılacak mekanın kurgusuna ve diğer mobilyalara uyumlu olmasına dikkat edilmelidir.

 Tuğla Niş Uygulaması : Uygulanacak yüzeye tuğlaların örülmesi ve aralarında istenilen ebatlarda boşlukların bırakılması ile yapılır. Kullanılacak tuğlaların ebatlarına ve özelliklerine dikkat edilmelidir.

NİŞ ÖRNEKLERİ

Duvar niş görsellerinin büyük haline görmek için resimlere tıklayınız.

niş resimleri örnekleri modelleri   niş resimleri örnekleri modelleri   niş resimleri örnekleri modelleri

niş resimleri örnekleri modelleri   niş resimleri örnekleri modelleri   niş resimleri örnekleri modelleri     

niş resimleri örnekleri modelleri   niş resimleri örnekleri modelleri   niş resimleri örnekleri modelleri

niş resimleri örnekleri modelleri   niş resimleri örnekleri modelleri   niş resimleri örnekleri modelleri

niş resimleri örnekleri modelleri   niş resimleri örnekleri modelleri   niş resimleri örnekleri modelleri

NİŞ FİYATLARI

Niş duvar fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak duvar uygulamasının özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Niş uygulaması metrekare fiyatları 30 - 50 TL arasında değişiklik göstermektedir.Etiketler : niş nedir


Benzer Konular Ev Dekorasyonu Ahşap Kapı Uygulamaları Ahşap Parkeler Asma Tavan Yapımı Gergi Tavan Nedir Niş Uygulamaları Şömine Uygulamaları Ev Dekorasyon Stilleri Ev Dekorasyon Ürünleri Granit Uygulamaları Mermer Uygulamaları Kartonpiyer Uygulamaları Halı Kaplama Mobilya Tasarımı Doğal Taş Uygulamaları Mobilya Nasıl Seçilir Duvar Kağıdı Yatak Odası Dekorasyonu Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir Peyzaj Nedir Ahşap Bölme Duvar Ahşap Döşeme Kaplamaları Ahşap Eskitme Ahşap Evler Ahşap Lambiri Ahşap Panel Ürünler Ahşap Tavan Kaplama Akıllı Ev Sistemleri Aksesuar Kullanımı Alçı Levha Bölme Duvar Alçı Levha Yer Döşemesi Aydınlatma Sistemleri Bahçe Mobilyaları Balkon Tasarımı Bitümlü ve Plastik Levhalar Cam Tuğla Çatı Işıklıkları Dekoratif Mobilya Uygulamaları Depo,Kiler,Sandık Odası Esnek Yer Döşemeleri Fresk Nedir Kapı Sistemleri Konut ve İnsan İlişkisi Kündekari Nedir Mobilya Kılıfları Oda Akustiği Sürme Cam Kapılar Taş Döşeme Kaplamaları Yemek Odası DekorasyonuYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus