Mimarlıkta Teknik Resim » Teknik Resim Anasayfa » Akaryakıt İstasyonu Tasarımı » Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon » Asansörler » Atölye Binaları Tasarımı » Banka Binası Tasarımı » Bebek ve Çocuk Bakımevleri » Betonarme Temeller » Bina Pencereleri » Bina Tasarımında Zemin » Bina Temeli Nedir » Bisikletli Ulaşım » Boşluklu Kafes Yapılar » Büyük Kasap ve Depo » Cam Pasajlar » Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar » Çini Mürekkebi » Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri » Çizgi Kalınlıkları ve Türleri » Çizim Hazırlığı ve Çizim » Çizim Masaları » Çocuk Oyun Parkları » Detay Projeleri » Doktor Muayenehaneleri » Döşemeler » Dükkan Tasarımı » Eğri Cetvelleri » Endüstriyel Yapı Tasarımı » Ev İnşa Çeşitleri » Ev Konumu » Geçit Bağlantılı Binalar » Gençlik Kampları » Golf Sahaları » Hastane Tasarımı » Havaalanı Tasarımı » Hipodrom Tesisleri » Hotel/Motel Tasarımı » Huzurevi Tasarımı » İç Mekan Düzenleme Projesi » İdari Bina Tasarımı » İklime Göre Renk Tasarımı » İşlev Fonksiyon Şeması » Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar » Kavaliyer Perspektif » Kazık Temel Nedir » Kesin Proje » Kesit Nedir » Kütüphane Tasarımı » Kuyu Temeller » Lokanta Tasarımı » Mimari Çizim Yapmak » Mimari Proje Çizimi » Mimari Proje Ölçekleri » Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri » Mimari Tasarım Yöntemleri » Mimarlık Nedir » Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler » Mimarlıkta Eskiz Çizimleri » Mimarlıkta Ön Proje Çizimi » Müze Tasarımı » Okul Binası Tasarımı » Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları » Ölçü Cetvelleri » Ölçü ve İnsan » Palplanş Nedir » Paralel Çizgi Çizme Gereci » Paratonerler » Park Etme Yapıları » Plastik Materyaller » Proje Çoğaltma ve Dosyalama » Projelerin Boyutlandırılması » Şablon Cetvelleri » Sauna Nasıl Yapılır » Sığınaklar » Sinema Salonları » Spor Salonu » Stadyum Tasarımı » T Cetveli ve Paralel Cetvel » Tank Depoları » Teknik Çizim Kağıtları » Teknik Çizim Kurşun Kalemler » Teknik Çizime Yardımcı Gereçler » Teknik Resim Pergelleri » Teknik Resim Silgileri » Teknik Resimde Gönye » Temel Çukuru » Tenis Kortu Tasarımı » Teras Evler » Tesisat Tasarımı » Tiyatro Binası Tasarımı » Tolerans Ölçü Oranları » Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel » Uygulama Projesi » Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım » Yapı Tasarımı Soru Listesi » Yapı Temellerinin Uygulanması » Yat Limanı Tasarımı » Yer ve Temel Yapı » Yüzeysel Temeller

sauna nedir

SAUNA NEDİR

Sauna vücut banyosundan daha fazlasını ifade etmekte olup, bir çok insan için psikolojik temizlenme metodu dur. Saunalar spor tesislerinin vazgeçilmez bir parçası olmalıdır. Finlandiya’da kişiye  sauna düşmekte ve saunalar haftada bir kez kullanılmaktadır. Kullanım tarzına göre aile saunaları, umuma açık yerlerde karışık saunalar da mevcuttur. Banyo süreci, sıcak ve soğuk havanın değiştirilerek kullanımı kuru sıcak havada terleme ve  ¼ litre suyu dökme ile 5-7 dakika ara ile sade sıcak buhar şokundan oluşur. Bunun sonucu olarak, kuruluk ve nemlilik değişiminden dolayı deride bir uyarım oluşur ve vücutta savunma gücü artarak, sağlıklı nefes alıp verme kolaylaşır. Arada kullanılan soğuk su masajı rahatlatmayı sağlar. 

SAUNA NASIL YAPILIR

 Konum : Mümkünse doğa ile iç içe, terlemeler arasında soğuk hava banyosu için göl kenarı ya da ormanlık yerlerde olmalıdır. 

 Yapı Tarzı : Genelde etrafı iyi ısı yalıtımlı blok ve ahşap yapı olması gerekir. Kışın iç ve dıştaki ısı farkı 100 oC üzerindedir. Oda mümkün olduğunca küçük 16 m2, 2,5 m yüksekliğinde olmalıdır. Tavanlarda ve duvarlarda veya masif ahşap duvarlardaki ısı yanmasını indirgemek için koyu ahşap kaplamalar yapılır. Lata ızgaralar rahat bir şekilde oturmak ve ayakta durmak için farklı yüksekliklerde, en yukarıdaki ızgara taban tavanının takriben 1 m altında, 2 m uzunluğunda olarak tasarlanmalıdır. Basamak ve platformalar, sıcak çivi başlarını vücudun hissetmemesi için ahşap latalarla, alttan çivilenmiş olmalıdır. Kafesli tabanları temizlemek için sökülebilir ve zemin tutamaklı malzemeden olmalı ve ahşap pervaz kullanılmamalıdır. 

 Dumanlı Sauna : Tabakalı taş blok odun ateşi ile ısıtıldığında duman açık kapıdan yavaşça çıkar. Taşlar kızardığı anda ateş uzaklaştırılır. Son duman suyun dökülmesi ile uzaklaştırılır ve kapı kapanır. Kısa bir süre sonra sauna banyo için hazır hale gelmiş olur. Odunun yanması ile hoş koku yayılır ve buhar kalitesi güvenilirdir. Eski Fin saunalarının yarısı bu sistem ile yapılmıştır. 

 Şömineli Sauna : Taşlı soba taş veya sac kaplamalı olarak, duman gazı bacadan çıkar. Banyo odası veya antrede alev kapağı ile ısıtma yapılır. Taşlar ısındığında, ateş kapağı kapatılır ve gereksinime göre sıcak hava için üst kapak açılır. 

Saunalarda yuvarlak, altıgen veya sekizgen gibi özel büyüklükler ve özel biçimler mümkündür. Saunalar isteğe bağlı olarak her büyüklükte yapılabilmektedir.  Meyilli çatı altlarına monte etmek için eğimli sauna tavanları piyasada hazır olarak bulunabilir. Saunanın ön duvarına ve kapısına ısı camlar takılabilir. Sauna girişinden sonra içinde soğuk su bulunan dalma küvetleri olmalıdır. Doğru olarak düzenlenen bir sauna banyosunda sıcak ayak banyosunun bulundurulması gerekir. Ayak ısıtma küvetleri için oturma yerleri gerekir. Vücudun yorulmasına izin verilmemelidir.

Duş yerinde sadece soğuk su için ¾ lük hortum ve ¾ lük su püskürtücüsü bulundurulmalıdır. Zinde kalmak için ergometre ve yassı parmaklıklar ideal olanaklar sunmaktadır. 

 Oda Isısı : Sauna içi 80-100 oC, soyunma odasında 20-22 oC, antrede 24-26 oC, serinleme odası 18-20 oC, dinlenme odasında 20-22 oC, masaj odasında 20-22 oC olmalıdır. Etiketler : sauna nedir, sauna nasıl yapılır


Benzer Konular Mimarlıkta Teknik Resim Teknik Resim Anasayfa Akaryakıt İstasyonu Tasarımı Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon Asansörler Atölye Binaları Tasarımı Banka Binası Tasarımı Bebek ve Çocuk Bakımevleri Betonarme Temeller Bina Pencereleri Bina Tasarımında Zemin Bina Temeli Nedir Bisikletli Ulaşım Boşluklu Kafes Yapılar Büyük Kasap ve Depo Cam Pasajlar Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar Çini Mürekkebi Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri Çizgi Kalınlıkları ve Türleri Çizim Hazırlığı ve Çizim Çizim Masaları Çocuk Oyun Parkları Detay Projeleri Doktor Muayenehaneleri Döşemeler Dükkan Tasarımı Eğri Cetvelleri Endüstriyel Yapı Tasarımı Ev İnşa Çeşitleri Ev Konumu Geçit Bağlantılı Binalar Gençlik Kampları Golf Sahaları Hastane Tasarımı Havaalanı Tasarımı Hipodrom Tesisleri Hotel/Motel Tasarımı Huzurevi Tasarımı İç Mekan Düzenleme Projesi İdari Bina Tasarımı İklime Göre Renk Tasarımı İşlev Fonksiyon Şeması Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar Kavaliyer Perspektif Kazık Temel Nedir Kesin Proje Kesit Nedir Kütüphane Tasarımı Kuyu Temeller Lokanta Tasarımı Mimari Çizim Yapmak Mimari Proje Çizimi Mimari Proje Ölçekleri Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri Mimari Tasarım Yöntemleri Mimarlık Nedir Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler Mimarlıkta Eskiz Çizimleri Mimarlıkta Ön Proje Çizimi Müze Tasarımı Okul Binası Tasarımı Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları Ölçü Cetvelleri Ölçü ve İnsan Palplanş Nedir Paralel Çizgi Çizme Gereci Paratonerler Park Etme Yapıları Plastik Materyaller Proje Çoğaltma ve Dosyalama Projelerin Boyutlandırılması Şablon Cetvelleri Sauna Nasıl Yapılır Sığınaklar Sinema Salonları Spor Salonu Stadyum Tasarımı T Cetveli ve Paralel Cetvel Tank Depoları Teknik Çizim Kağıtları Teknik Çizim Kurşun Kalemler Teknik Çizime Yardımcı Gereçler Teknik Resim Pergelleri Teknik Resim Silgileri Teknik Resimde Gönye Temel Çukuru Tenis Kortu Tasarımı Teras Evler Tesisat Tasarımı Tiyatro Binası Tasarımı Tolerans Ölçü Oranları Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel Uygulama Projesi Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım Yapı Tasarımı Soru Listesi Yapı Temellerinin Uygulanması Yat Limanı Tasarımı Yer ve Temel Yapı Yüzeysel TemellerYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT