Mimarlıkta Teknik Resim » Teknik Resim Anasayfa » Akaryakıt İstasyonu Tasarımı » Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon » Asansörler » Atölye Binaları Tasarımı » Banka Binası Tasarımı » Bebek ve Çocuk Bakımevleri » Betonarme Temeller » Bina Pencereleri » Bina Tasarımında Zemin » Bina Temeli Nedir » Bisikletli Ulaşım » Boşluklu Kafes Yapılar » Büyük Kasap ve Depo » Cam Pasajlar » Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar » Çini Mürekkebi » Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri » Çizgi Kalınlıkları ve Türleri » Çizim Hazırlığı ve Çizim » Çizim Masaları » Çocuk Oyun Parkları » Detay Projeleri » Doktor Muayenehaneleri » Döşemeler » Dükkan Tasarımı » Eğri Cetvelleri » Endüstriyel Yapı Tasarımı » Ev İnşa Çeşitleri » Ev Konumu » Geçit Bağlantılı Binalar » Gençlik Kampları » Golf Sahaları » Hastane Tasarımı » Havaalanı Tasarımı » Hipodrom Tesisleri » Hotel/Motel Tasarımı » Huzurevi Tasarımı » İç Mekan Düzenleme Projesi » İdari Bina Tasarımı » İklime Göre Renk Tasarımı » İşlev Fonksiyon Şeması » Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar » Kavaliyer Perspektif » Kazık Temel Nedir » Kesin Proje » Kesit Nedir » Kütüphane Tasarımı » Kuyu Temeller » Lokanta Tasarımı » Mimari Çizim Yapmak » Mimari Proje Çizimi » Mimari Proje Ölçekleri » Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri » Mimari Tasarım Yöntemleri » Mimarlık Nedir » Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler » Mimarlıkta Eskiz Çizimleri » Mimarlıkta Ön Proje Çizimi » Müze Tasarımı » Okul Binası Tasarımı » Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları » Ölçü Cetvelleri » Ölçü ve İnsan » Palplanş Nedir » Paralel Çizgi Çizme Gereci » Paratonerler » Park Etme Yapıları » Plastik Materyaller » Proje Çoğaltma ve Dosyalama » Projelerin Boyutlandırılması » Şablon Cetvelleri » Sauna Nasıl Yapılır » Sığınaklar » Sinema Salonları » Spor Salonu » Stadyum Tasarımı » T Cetveli ve Paralel Cetvel » Tank Depoları » Teknik Çizim Kağıtları » Teknik Çizim Kurşun Kalemler » Teknik Çizime Yardımcı Gereçler » Teknik Resim Pergelleri » Teknik Resim Silgileri » Teknik Resimde Gönye » Temel Çukuru » Tenis Kortu Tasarımı » Teras Evler » Tesisat Tasarımı » Tiyatro Binası Tasarımı » Tolerans Ölçü Oranları » Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel » Uygulama Projesi » Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım » Yapı Tasarımı Soru Listesi » Yapı Temellerinin Uygulanması » Yat Limanı Tasarımı » Yer ve Temel Yapı » Yüzeysel Temeller

sığınak nedir

SIĞINAKLAR

Bina sığınakları 7-50 kişilik binaların her bir türü içindir (özel sığınaklar). Büro binaları, okullar, hastaneler, yurtlar, iş yeri için de sığınaklar ön görülür. Kamusal sığınaklar :

sığınak yönetmeliği Ortalama büyüklükleri : 51-299 kişi,

sığınak hesabı Büyük sığınak yerleri : 300-3000 kişi,

sığınak havalandırma Metro ve yeraltı garajlarındaki sığınaklar : 4000 kişiye kadardır.

Kültürel değerlerin kurtarılması için de sığınaklar mevcuttur. Sığınaklar, yapı tekniği açısından, esas korumalı ve takviyeli koruma olarak ikiye ayrılırlar. 

sığınak boyutları Esas Koruma : Enkaz koruma (statik yükler), yangın koruma, kimyasal savaş  maddelerine karşı koruma (hava filtresi) , uzun süre radyoaktif tortulara maruz kalmadan koruma ( fall-out)

sığınak metrekare hesabı Takviyeli Koruma : Patlamaya karşı koruma (dinamik yük), radyo aktif başlangıcına karşı koruma (kısa süre).

Bina sığınakları kapalı, hava geçirmez, kilitlenebilir mekanlar olup, tali odalı dinlenme odaları, filtre odası ve imdat çıkışından oluşur. Kısa sürede ulaşılabilir olması gereken sığınaklarda 14 günlük depo ihtiyacı ayak yeri bulunmalıdır. Sığınak ait olduğu binanın doğrudan yakınında olmalıdır. Sığınak girişi ile bina arasındaki irtibat yolu  150 m’dir. 7 veya daha az kişi için yapılacak sığınağın 6 m2 alanı ve 14 m3 oda hacminin olması gerekir. 25 kişilik her bir sığınak yerinin büyütülesinde, alan yaklaşık olarak 0,50 m2/kişi ve 1,40 m3/kişi olarak artırılmalıdır. 12 kişi için en az 1 adet tuvalet, sığınağın 25 kişilik koruma yerinden fazla olması halinde 2 tuvalet gereklidir. Kat yüksekliği en az 2,30 m olmalı ve üç katlı ranzalar için 1,70 m, iki karı ranzadan fazlası için 2 m, hareket etme mesafesi 1,50 m olmalıdır.

Sığınak tasarımında istenilen tarzda plan ve kesit kullanılabilir. Dikdörtgen kesitle kenar oranı 1:2’yi aşmamalıdır. Sığınakların biçimlendirilmesinde, barış ortamında da (çamaşırhane, bisiklet ve kurutma odaları vb.) kullanılabilecek ve kısa süre içerisinde boşaltılabilecek dizayna önem verilmelidir. 

Büyük sığınaklar kapalı yapı şeklinde, gaz sızdırmayan ve kapatılabilir olarak inşa edilmelidir. Büyük çaptaki sığınak yerleri, savaklı girişler, depo, hasta odası, oturma odası, su stoku için depo, tuvalet, acil mutfak, teknik donanım ve tesisleri içermelidir. Sığınak yerinin altına atık su çukuru yapılmalıdır. Kapasitesi 300 kişiden az olmamak şartıyla çok katlı binalarda 3000 kişiyi aşmamalıdır. 2 büyük sığınak yerinden fazlası ne yan yana ne de üst üste gelebilecek şekilde inşa edilmemelidir. Büyük sığınaklar 5000 kişiyi aşmamalıdır.

Her ülkenin kendi şartlarına uygun olarak belirlediği sığınak yönetmelikleri bulunmaktadır. Ülkemizde çeşitli harp silah ve vasıtalarının tesirlerine karşı imar mevzuatına göre yapılacak sığınak çeşitleri ve bunların nerelerde, ne suretle, kimler tarafından yaptırılacağına, kullanılacağına, bakım ve muhafazalarına ilişkin hükümleri,sığınak yönetmeliği belirlemektedir. Güncel sığınak yönetmeliğine ulaşmak için tıklayınızEtiketler : sığınaklar, sığınak yönetmeliği, sığınak hesabı


Benzer Konular Mimarlıkta Teknik Resim Teknik Resim Anasayfa Akaryakıt İstasyonu Tasarımı Alçak ve Aşağı Gerilmiş Konstrüksiyon Asansörler Atölye Binaları Tasarımı Banka Binası Tasarımı Bebek ve Çocuk Bakımevleri Betonarme Temeller Bina Pencereleri Bina Tasarımında Zemin Bina Temeli Nedir Bisikletli Ulaşım Boşluklu Kafes Yapılar Büyük Kasap ve Depo Cam Pasajlar Çelik Halat Taşıyıcı Tertibatlar Çini Mürekkebi Çini Mürekkepli Teknik Çizim Kalemleri Çizgi Kalınlıkları ve Türleri Çizim Hazırlığı ve Çizim Çizim Masaları Çocuk Oyun Parkları Detay Projeleri Doktor Muayenehaneleri Döşemeler Dükkan Tasarımı Eğri Cetvelleri Endüstriyel Yapı Tasarımı Ev İnşa Çeşitleri Ev Konumu Geçit Bağlantılı Binalar Gençlik Kampları Golf Sahaları Hastane Tasarımı Havaalanı Tasarımı Hipodrom Tesisleri Hotel/Motel Tasarımı Huzurevi Tasarımı İç Mekan Düzenleme Projesi İdari Bina Tasarımı İklime Göre Renk Tasarımı İşlev Fonksiyon Şeması Katlı Yapı Tarzındaki Konutlar Kavaliyer Perspektif Kazık Temel Nedir Kesin Proje Kesit Nedir Kütüphane Tasarımı Kuyu Temeller Lokanta Tasarımı Mimari Çizim Yapmak Mimari Proje Çizimi Mimari Proje Ölçekleri Mimari Tasarım Sürecinin Alt Süreçleri Mimari Tasarım Yöntemleri Mimarlık Nedir Mimarlık Ofislerinin Verdiği Hizmetler Mimarlıkta Eskiz Çizimleri Mimarlıkta Ön Proje Çizimi Müze Tasarımı Okul Binası Tasarımı Ölçeklendirilen Ön Proje Taslakları Ölçü Cetvelleri Ölçü ve İnsan Palplanş Nedir Paralel Çizgi Çizme Gereci Paratonerler Park Etme Yapıları Plastik Materyaller Proje Çoğaltma ve Dosyalama Projelerin Boyutlandırılması Şablon Cetvelleri Sauna Nasıl Yapılır Sığınaklar Sinema Salonları Spor Salonu Stadyum Tasarımı T Cetveli ve Paralel Cetvel Tank Depoları Teknik Çizim Kağıtları Teknik Çizim Kurşun Kalemler Teknik Çizime Yardımcı Gereçler Teknik Resim Pergelleri Teknik Resim Silgileri Teknik Resimde Gönye Temel Çukuru Tenis Kortu Tasarımı Teras Evler Tesisat Tasarımı Tiyatro Binası Tasarımı Tolerans Ölçü Oranları Üç Kenarlı Redüksiyon Ölçekli Cetvel Uygulama Projesi Uygulamaya Yönelik Ayrıntıda Tasarım Yapı Tasarımı Soru Listesi Yapı Temellerinin Uygulanması Yat Limanı Tasarımı Yer ve Temel Yapı Yüzeysel TemellerYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT