ısı yalıtım malzemeleri nelerdir

ISI YALITIM MALZEMELERİ

Hemen hemen tüm yapı malzemeleri ısı akışına bir miktar direnç gösterir. Yine de, gerekli Rt değerini elde etmek için genellikle duvar, döşeme ve çatı sistemlerinde ek bir yalıtım malzemesi kullanılması gerekir.

Rulo ve şilte ısı yalıtım malzemeleri, cam veya mineral yünü içeren esnek, lifli bir yalıtımdan oluşur ve dikmeler, kirişler ve mertekler arasına yerleşebilecek biçimde çeşitli kalınlık ve uzunluklarda 400 veya 600 mm genişlikte üretilir. Bazen kraft kağıdı, metal folyo veya plastik tabakasından oluşan bir buhar tutucuyla kaplanabilir. Silte izolasyon aynı zamanda ses yalıtım sistemlerinin de bir bileşenidir.

Rijit köpük izolasyon malzemeleri, köpüklü plastik veya cam köpüğünden kalıplaşmış, strüktürel olmayan bir yalıtım levhasıdır. Cam köpüğü yalıtım yangına dayanıklı, nem geçirmez ve boyutsal olarak dengeli bir yapıya sahiptir, buna karşın yanıcı olan ve binaların iç yüzeylerinde kullanıldığında bir ısı bariyeriyle korunması gereken köpüklü plastik ısı yalıtım malzemelerine göre daha düşü bir ısıl direnç değerine sahiptir. Ektrüde polistren ve cam köpüğü gibi kapalı hücreli bünyeye sahip rijit yalıtımlar neme dayanıklıdırlar ve toprakla temas halinde kullanılabilirler.

Yerinde köpük dolgu yalıtım malzemeleri, poliüreten gibi bir köpüklü plastikten oluşur ve içine püskürtüldüğü veya enjekte edildiği boşluğu çevreleyen yüzeylere yapışır.
Gevşek dolgu yalıtım, mineral yün liflerinden, granüllü vermikülit veya perlitten ya da işlenmiş selülozik liflerden oluşur ve bir boşluğun içine veya destekleyici bir membran üzerine elle dökülür veya hortum ağızı ile üflenir.

Yansıtıcı yalıtım, karton tabanlı alüminyum folyo veya folyo tabanlı alçı levha gibi yüksek yansıtma ve düşük yayma katsayısı olan bir malzemeyi, ışınım yoluyla ısı aktarımını azaltmak üzere dışa kapalı bir hava boşluğuyla beraber kullanılır.

Isı kaybı veya kazanımının hesaplanmasında kullanılan kararlı hal metodu temel olarak yapı sisteminin toplam ısıl direncini (Rt) ve hava sıcaklık farkını dikkate alır. Isı kaybı ve kazanımını etkileyen diğer etkenler şunladır ;

Kullanılan malzemenin yüzey rengi ve yansıtıcılığı; açık renkler veya parlak yüzeyler koyu ve dokulu olanlara göre daha fazla ısı ışınımı yansıtma eğilimindedirler.

Sistemin kütlesi, stürüktür tarafından soğurulan ve depolanan ısının serbest bırakılmasına kadar olan zaman gecikmesini belirler. Zaman gecikmesi kalın ve yoğun malzemelerle önemli bir etken haline gelir.

Yapının dış yüzeylerinin yönelimi, hem güneş ısısı kazanımını hem de rüzgara maruz kalma oranı ile onunla ilişkili olan hava sızıntısı potansiyelini etkiler.

Gizli ısı kaynakları ve kullanıcılar, aydınlatma elemanları ve teçhizatlardan kaynaklanan ısı kazanımı.

Isı yalıtımı ve buhar tutucuların doğru yerleştirilmesi.Etiketler : ısı yalıtım malzemeleri


Benzer Konular Mantolama Nedir Isı Yalıtımı Nedir Yalıtım Nedir Giydirme Cephe Dış Cephe Boya Uygulaması Isı Yalıtım Malzemeleri Su Yalıtımı Ses Yalıtımı Söve Nedir Alsecco Mantolama Paketi Baumit Open Mantolama Paketi Binalarda Nem Kontrolü Buhar Tutucular Capatect Mantolama Paketi ÇBS İzoguard Mantolama Paketi Dow Mantolama Paketi Düfa Mantolama Paketi Dyo Mantolama Paketi Entegre Turuncu Paket Fawori Mantolama Paketi Filli Boya Mantolama Paketi Filli Expert Mantolama Isı İzolasyonu Yapı Tarzları Isı ve Sıcaklık Nedir Isı Yalıtımının Tarihçesi Isıl Konfor Nedir İzocam Mantolama Paketi İzole Camlar Kale Mantolama Paketi Knauf Mantolama Paketi Konfor Alanı Nedir Mantolama Dübeli Marshall Mantolama Paketi Mavi Kale Mantolama Paketi Nem ve Isı Koruması Polisan Mantolama Paketi STO Mantolama Paketi Taban İzolasyon Sistemleri Titreşim Yalıtımı Vitra Mantolama Paketi Wagner Mantolama Paketi Weber Mantolama Paketi Yalıtımlı Cam Yangın YalıtımıYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT