ısı yalıtımı nedir kısaca

ISI YALITIMI NEDİR

Binalarda ısı kaybını önleyerek soğuk havalarda yakıt giderlerini azaltmak ve sıcak havalarda dışarıdan gelecek ısıyı önleyerek daha rahat ve sıhhi şartları sağlamak için ısıya karşı koyabilen malzemelerle izolasyon yapılır.

Isı yalıtımı için izoteknik levhalar, izocam, fibrocam, cam yünü, jüt kanavice, mantar, heraklit ve styropor/strafor gibi yatılım malzemeleri kullanılır. Ayrıca duvar ve döşemelerde bırakılan hava boşlukları ısı ve sesin geçmesini kısmen önler. Bu nedenle döşeme ve duvarların yapımında içi boş kil veya beton bloklar kullanılır. Isı izolasyonu için kullanılan malzemelerin yalıtım niteliğini su ve rutubet azaltır. Bu bakımdan, ısıya karşı kullanılan malzemelerin su ve rutubetten korunması için levhaların alt ve üst yüzeylerine katranlı kağıt, ruboroit veya bitümlü kartonlar konulur. Ayrıca ısı izolasyon malzemelerinin yüzeye yapıştırılması istenirse, bitüm, emülzer ve tümlak gibi yalıtkanlar kullanılır.

ISI YALITIMI NERELERE YAPILIR

Binalarda ısıya karşı izole edilen yapı elemanları döşemeler, duvarlar ve çatılardır. Döşemelerin ısıyı ve sesi geçirmesini önlemek üzere içi boş kil veya beton bloklarla bloktu veya asmolen döşeme yapılır. Duvarda izolasyon için duvarın yüzeyine ısı izole malzemesi gerildikten sonra üzerine heraklit veya rabitz yapılarak sıvanır veya lambri yapılır.

Duvarların ısıya ve sese karşı izole edilmesi için duvar içinde boşluk bırakılabilir veya delikli tuğla veya bloklarla örülebilir. Ayrıca duvar içinde bırakılan boşluklara ısı izole malzemeleri konur. Pencerelerde ısı kaybının önlenmesi için çift cam kullanılır veya çift pencere yapılır. Çift cam iki cam levha arasında rutubeti alınmış bir hava boşluğu bulunan, kenarları arasına sürülen sağlam bir yapıştırıcı ile birbirine bağlanan çift camdır. Çift cam veya çift pencere arasındaki hava boşluğu da ses ve ısının geçmesini kısmen önler.

Çatıları izole edilmesi için, çatı plakası üzeri temizlendikten sonra, ısı yalıtkanları düzgünce serilir. Üstten gelecek su, rutubet ve tozlara karşı korunması için, Üst yüzü levha halindeki yalıtkanlarla kaplanır. Özellikle yaz aylarında ısının çok yüksek olduğu yerlerde ısı izolasyonunun üzerine hafif dolgu malzemesi 2-6 cm. kalınlığında konur.

Çatılarda ısıya karşı yalıtım için çatı arasının havalandırılması gerekir. Havalandırılmayan çatılarda yaz ve kış mevsimlerinde çatı arasındaki havanın sıcaklığı, dış hava sıcaklığından daha yüksek olur. Yazın bu sıcaklık birikim yapar ve özellikle üst katlarda bunaltıcı bir sıcaklık meydana getir. Kışın çatı üstündeki kar kolaylıkla erir saçağa doğru akış başlar. Saçaklarda tekrar soğuk hava ile karşılaştığında buzlaşır ve yer yer göllenmeler meydana gelir. Bu sakıncaları önlemek için çatı arası boşluğundaki sıcaklık ile dış sıcaklığı birbirine eşitlemek üzere doğal bir havalandırmanın yapılması gerekir.

DIŞ CEPHE ISI YALITIMI

Günümüz ve geleceğin inşaatları, enerji tasarrufu ile gürültü ve çevre bilincinin getirdiği gereklilikler doğrultusunda şekilleniyor. Günümüz yapı konsntrüksiyonlarının  tasarımı ve ölçümlendirilmesi yapı fiziğine uygun bilgi ve dikkat gerektiriyor. Dış cephe elemanlarının ısı yalıtımı, yaşanılan binalarda yıllar içerisinde oluşan ısınma giderleri ile yaz aylarındaki soğutma giderleri belirlemektedir. Uygun bir dış cephe ısı yalıtımı ile ısınma giderlerinde önemli ölçüde azalma sağlanabiliyor. Bu nedenle planlama ,hesaplama ve uygulama aşamalarında ısı yalıtımının optimuma getirilmesi için yeterli zamanın ayrılması önemlidir. Isı yalıtımı seçilen yapı malzemelerine, ısıtma türüne, kullanım şekline ve iklime bağlıdır ve planlanan her bina için özel olarak tespit edilmelidir. Dış cephe ,tıpkı insan vücudundaki deri gibi bir binanın dış cephesi de iki temel işlevi üstlenmektedir :  cephe hem nefes almalı, hem de yalıtım yapmalıdır. Mevcut ve yeni binalarda yapılacak ısı yalıtımı ile; Bina içinde konforlu ve sağlıklı bir yaşam alanı, enerji kaynaklarının korunması, hava kirliliğinin azaltılması, bina taşıyıcı sisteminin korunması, işletme giderlerinin düşürülmesi sağlanır.Etiketler : ısı yalıtımı


Benzer Konular Mantolama Nedir Isı Yalıtımı Nedir Yalıtım Nedir Giydirme Cephe Dış Cephe Boya Uygulaması Isı Yalıtım Malzemeleri Su Yalıtımı Ses Yalıtımı Söve Nedir Alsecco Mantolama Paketi Baumit Open Mantolama Paketi Binalarda Nem Kontrolü Buhar Tutucular Capatect Mantolama Paketi ÇBS İzoguard Mantolama Paketi Dow Mantolama Paketi Düfa Mantolama Paketi Dyo Mantolama Paketi Entegre Turuncu Paket Fawori Mantolama Paketi Filli Boya Mantolama Paketi Filli Expert Mantolama Isı İzolasyonu Yapı Tarzları Isı ve Sıcaklık Nedir Isı Yalıtımının Tarihçesi Isıl Konfor Nedir İzocam Mantolama Paketi İzole Camlar Kale Mantolama Paketi Knauf Mantolama Paketi Konfor Alanı Nedir Mantolama Dübeli Marshall Mantolama Paketi Mavi Kale Mantolama Paketi Nem ve Isı Koruması Polisan Mantolama Paketi STO Mantolama Paketi Taban İzolasyon Sistemleri Titreşim Yalıtımı Vitra Mantolama Paketi Wagner Mantolama Paketi Weber Mantolama Paketi Yalıtımlı Cam Yangın YalıtımıYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT