su yalıtım malzemeleri nelerdir

SU YALITIM MALZEMELERİ

Su yalıtımı işinin iki ana prensibi; "önleyemediğin suyu kontrol et" ve "bütün imalatlardan önce su yalıtım tabakasının altını organize et"

Öncelikle betonda tedbir alınarak en küçük su/çimento oranında betonlar dökülmelidir. Su/çimento oranı < 0,50 olmalıdır. Yalıtım sistemi seçilirken, su yalıtımı için mi yoksa nem önleyici mi olması gerektiğine karar vermek daha sonra malzemeye yönetmek gerekir.

SÜRME ESALI SU YALITIM MALZEMELERİ 

Çimento/Akrilik Esaslı Çift Kompenantlı : Toz ve sıvı kompenantlıdır. Sıvı/toz oranına göre elastikiyeti değişir. Fırça ile uygulanır. Fileli uygulaması tavsiye edilir. Uygulama öncesi yüzey nemlendirilmelidir.

Akrilik : Tek başına uygulanır.

Poliüretan : Püskürtme ve fırça ile uygulanır. Kimyasal veya hava ile kürlenen tipleri vardır. Aderansı, UV dayanımı ve elastikiyeti iyidir.

Bitüm Kauçuk : Fırça, püskürtme ve rulo ile uygulanır. UV dayanımı düşüktür.

Kristalize : Uygulama öncesinde, kristalize olduğu belirtilen malzemelerin, hangi beton sınıfında, ne kadar süre ile ve ne kadar derinliğe işleyeceği ürün sahibi firmadan talep edilmelidir.

MEMBRAN SU YALITIM MALZEMELERİ

PVC : Değişik kalınlıkta ve özellikte membranlar vardır. Rulo halinde satılan bu malzemeler birbirine sıcak hava kaynağı ile tek veya çift sıra olmak üzere kaynatılır. Çift sıralı kaynakta test basınçlı hava ile yapılır. Alttan ve üstten yüzeysel çıkıntılara karşı korumak geotekstil ya da keçe kullanılmalı, yüzeysel drenajın sürekliliği için naylon da ihmal edilmemelidir. Yine kanaviçe takviyeli veya takviyesiz olarak iki tipte üretilir. Kanaviçe takviyelilerin hareketi sınırlı, mukavemeti yüksek olup, genellikle çatı ve teras yalıtımında kullanılır. Takviyesiz olanlar daha çok yüksek elastikiyetli olup, temel bohçalama, tünel yalıtımı vb. yerlerde kullanılır.

HDPE : PVC’ye göre yoğunluğu, mekanik ve kimyasal dayanımı yüksektir.

T-GRIP : PVC ya da HDPE türü olabilen, şekli nedeni ile bu ismi almış membranlardır. Üzerindeki kulakçık vasıtasıyla betona tutunur. Yani beton dökümü sırasında kalıp içine yerleştirilip, kalıp alımı sonrasında beton içerisine kalır.

Bitüm Esaslı : İçindeki bitüm katkıları, iç taşıyıcı sistemleri ile değişik kalınlıkta üretilen membranlardır. Uygulanacak yerin iklim koşulları ve işin bütçesi en önemli seçim kriterleridir.

Betonit Esaslı : Bu tip membranlar daha çok şilte tabiriyle anılabilir. Bünyesindeki betonit sayesinde , su ile karşılaştığında hacimsel genişlemeye girerek bariyer oluşturur.

MASTİK SU YALITIM MALZEMELERİ

Genel olarak sıcak/soğuk uygulamalı, kimyasal kürlü/solvent esaslı, sıkıştırmalı olarak genel çeşitleriyle birlikte, biraz daha özele inilirse; Akrilik, bitüm esaslı, silikon, poliüretan, polisülfit, neopren, epoksi, kauçuk, katran, üretan esaslı gibi çeşitleri vardır.Etiketler : su yalıtım malzemeleri


Benzer Konular Su Yalıtımı Su Yalıtımı Anasayfa Arsa ve Bina Drenajı Döşemelerde Su Yalıtımı Drenaj Nedir Mastik Asfalt Kaplama Su Yalıtım Malzemeleri Temel Su Yalıtımı Zemin Rutubet YalıtımıYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT