ses yalıtımı nedir

TİTREŞİM YALITIMI

Katı cisimlerdeki titreşimler gövde gürültüsü olarak tanımlanır. Bu gürültü ya hava sesi aracılığıyla ya da doğrudan mekanik uyarılma ile oluşur. Mekanik alternatif kuvvetler havanın basınç kuvvetinden daha yüksek olduğu için, doğrudan uyarılmalarda işitilebilen yansıma genelde daha büyüktür. Dar frekans kısımlarında yüksek miktardaki ses yayılımına yol açan rezonans olayı sürekli olarak ortaya çıkar. Yayılan hava uğultusunun münferit ton içermesi genellikle doğrudan gövde gürültüsü uyarım' nedeniyle oluşur. Gövde gürültüsüne karşı izolasyon doğrudan uyarılma veya iletmeyi önlemek için uygulanır.

GÖVDE GÜRÜLTÜSÜNÜN YAYILMASINA KARŞIN ÖNLEMLER

Su tesisatlarında sadece onaylı grup I veya II armatürleri kullanılmalıdır. Su basıncı mümkün olduğunca alçak olmalıdır. Su hızı önemli rol oynamamaktadır. Boru hatları yüzey ölçüsü m < 250 kg/m2 olan duvarlara sabitlenmelidir.

Banyo tekneleri, duvardan ayrı olacak şekilde, esnek şap döşeme üzerine yerleştirilmeli ve duvarla bağlantısı derzli olmalıdır. Duvara asılı WC donanımları, doğrudan gövde gürültüsünün oluşmasına neden olur. Sabitleme işi ise kullanışsızdır. Muhtemelen, elastik tabakalar yerleştirilebilir. Su ve atık su boru hatları elastik malzemelerle sabitlenmelidir ve yapı gövdesine temas etmemelerine dikkat edilmelidir. Ayrı boşluklu asansörler yapılmalıdır ve dilatasyonlar 3 cm'lik madeni elyaflarla doldurulmalı veya asansör kulesi ara kapatmaları neopren üzerine oturtulmalıdır.Pompalar ve gereçler gövde gürültü yalıtımlı temel üzerine oturtulmalı ve elastik olarak bağlanmalıdır. Kompensatörler, iç basıncın boru uzunluğu aksına etki yapmasından dolayı, çekiş indirgemesi içerirler. Lastik granulat levhaları, yüksek basınç dirençli oluşlarından dolayı temel için izolasyon malzemesi olarak oldukça elverişlidir. Muhtemelen, madeni elyaftan ayak sesi yalıtımı ve PS köpüğü yapılabilir. Mantar, dolu lastik ve benzerleri çok sert olduklarından dolayı elverişsizdirler. Yalıtım malzemeleri, yük olmadan presleme ile ne kadar bastırılırsa etkisi o kadar fazla olur. Düz olarak döşenen yalıtım malzemelerinde yük genelde >0,5 N/mm2 olmalıdır. Şayet bu uygulanamazsa, cihaz ağırlığının tekil elemanlar üzerindeki etkisi ölçülmelidir. Aşırı yükleme yapılmaksızın, elemanlara fazla yüklenilirse, yalıtım etkisi de burada o kadar yüksek olur. Münferit elemanlar neopren veya çelikten olmalıdır. Çelik yaylar, sertliklerinin az olması nedeniyle en iyi gövde gürültü yalıtımını oluştururlar, özel durumlarda hava yaylan kullanılır. Münferit yaylarda, elemanların aynı oranda yükü taşımalarını mümkün kılmak için ağırlık noktasına uymaları gerekir. Peryodik uyarımlarda, örneğin titreşimli veya döngüsel kütlelerle uyarılan frekansın elastik sabit sistemin kendi frekansıyla benzer olmaması gerekir. Rezonans ile elemanların az yumuşatmasıyla kırılabilecek büyük hareketler oluşur. Özellikle yüksek yumuşatma ile iki kat fazla elastik oturtma sağlanır. Elverişsiz ayarlama, örn. elastik şap döşeme üzerindeki temeller, bozulmaya yol açabilir.

 Etiketler : titreşim yalıtımı


Benzer Konular Mantolama Nedir Isı Yalıtımı Nedir Yalıtım Nedir Giydirme Cephe Dış Cephe Boya Uygulaması Isı Yalıtım Malzemeleri Su Yalıtımı Ses Yalıtımı Söve Nedir Alsecco Mantolama Paketi Baumit Open Mantolama Paketi Binalarda Nem Kontrolü Buhar Tutucular Capatect Mantolama Paketi ÇBS İzoguard Mantolama Paketi Dow Mantolama Paketi Düfa Mantolama Paketi Dyo Mantolama Paketi Entegre Turuncu Paket Fawori Mantolama Paketi Filli Boya Mantolama Paketi Filli Expert Mantolama Isı İzolasyonu Yapı Tarzları Isı ve Sıcaklık Nedir Isı Yalıtımının Tarihçesi Isıl Konfor Nedir İzocam Mantolama Paketi İzole Camlar Kale Mantolama Paketi Knauf Mantolama Paketi Konfor Alanı Nedir Mantolama Dübeli Marshall Mantolama Paketi Mavi Kale Mantolama Paketi Nem ve Isı Koruması Polisan Mantolama Paketi STO Mantolama Paketi Taban İzolasyon Sistemleri Titreşim Yalıtımı Vitra Mantolama Paketi Wagner Mantolama Paketi Weber Mantolama Paketi Yalıtımlı Cam Yangın YalıtımıYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT