yalıtım nedir

YALITIM NEDİR

Yapılar, insanları ve varlıklarını dış etkenlerden korumak üzere inşa edilen tesislerdir. Her yapının inşa edilişi amacına hizmet edecek nitelikte olması gerekir. Yapının sağlamlığını koruması ve kullanışlı olabilmesi için insan ve varlıklarına zarar veren su, rutubet, ısı, ses ve gürültünün yapı kalesinde dışarıdan içeri girmesi ve içeriden dışarı çıkması önlenmelidir.

Yapıyı kendi elemanlarına, içindeki maddelere, canlılara ve insanlara zarar verici etkilerden korumak için yapılan işlemlere yalıtım denir. Yalıtım yapılmasında kullanılan malzemelere de yalıtkanlar, yalıtım malzemeleri, izolasyon malzemeleri veya tecrit malzemeleri adı verilir.

YALITIM ÇEŞİTLERİ

Bir binada yalıtım, uygulandığı elemana, yapılış maksadına ve kullanılan malzemenin cinsine göre sınıflandırılır. Ayrıca yalıtım işleri, malzemelerini üreten veya satan firmalar tarafından yapıldığından, bu firmaların kullandığı malzeme türüne veya uyguladığı yöntemlere göre de isim alır. Bazı yalıtım malzemelerinin kalite ve deney metotları Türk Standartlar Enstitüsü tarafından belirlenmiştir.

Yapıldığı Yere Göre Sınıflandırma :  Yalıtım yapıldığı yere, uygulandığı yapı elemanlarına göre temellerde, duvarlarda, döşemelerde ve çatılarda olmak üzere dört kısma ayrılır.

bina temel yalıtımı Temellerde Yapılan Yalıtım : Temeller zeminde inşa edildiklerinden su ve rutubete karşı  korunmaları için çeşitli şekillerde yalıtılırlar.

duvar yalıtımı Duvarlarda Yapılan Yalıtımlar :  Yandan gelecek su ve rutubet ile ısı ve sese karşı yalıtım yapılır. Yalıtım malzemeleri duvarların iç ve dış yüzlerine uygulanır veya içinde bırakılan boşluğa yerleştirilir.

döşeme yalıtımı Döşemelerde Yapılan Yalıtım :  Zemin üzerinde inşa edilen bodrum veya zemin kat döşemelerinin su ve rutubetten korunması, ara döşemelerinin ses ve ısıyı geçirmemesi için yapılan yalıtımlardır.

çatı yalıtımı Çatılarda Yapılan Yalıtım : Örtü malzemesi kullanılan çatıları yalnız ısıya, teras çatılarda suya ve ısıya karşı yapılan yalıtımlardır.

Yapılış Maksadına Göre Sınıflandırma : Binalarda yalıtım yapılış maksadına, önlediği etkenlere göre üç kısma ayrılır. Su ve rutubete karşı yalıtım, ısıya karşı yalıtım ve sese karşı yalıtım.

YALITIM FİYATLARI

Yalıtım fiyatları kullanılacak malzemelere ve yapılacak yalıtım uygulamasının özelliğine göre değişiklik göstermektedir.Etiketler : yalıtım


Benzer Konular Mantolama Nedir Isı Yalıtımı Nedir Yalıtım Nedir Giydirme Cephe Dış Cephe Boya Uygulaması Isı Yalıtım Malzemeleri Su Yalıtımı Ses Yalıtımı Söve Nedir Alsecco Mantolama Paketi Baumit Open Mantolama Paketi Binalarda Nem Kontrolü Buhar Tutucular Capatect Mantolama Paketi ÇBS İzoguard Mantolama Paketi Dow Mantolama Paketi Düfa Mantolama Paketi Dyo Mantolama Paketi Entegre Turuncu Paket Fawori Mantolama Paketi Filli Boya Mantolama Paketi Filli Expert Mantolama Isı İzolasyonu Yapı Tarzları Isı ve Sıcaklık Nedir Isı Yalıtımının Tarihçesi Isıl Konfor Nedir İzocam Mantolama Paketi İzole Camlar Kale Mantolama Paketi Knauf Mantolama Paketi Konfor Alanı Nedir Mantolama Dübeli Marshall Mantolama Paketi Mavi Kale Mantolama Paketi Nem ve Isı Koruması Polisan Mantolama Paketi STO Mantolama Paketi Taban İzolasyon Sistemleri Titreşim Yalıtımı Vitra Mantolama Paketi Wagner Mantolama Paketi Weber Mantolama Paketi Yalıtımlı Cam Yangın YalıtımıYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT