havalandırma sistemleri

YAPI GENELİNDE HAVALANDIRMA

Derzsiz olarak yerleştirilen buhar tutucular hava geçirimsiz bir yapı sistemi sağlarlar; böyle bir durumda, iç mekanlardaki nem, koku ve kirletici maddeleri dışarı atmak için havadan havaya ısı eşansörüne sahip bir fanlı havalandırma sistemi kullanmak gerekir.

Yapı genelinde çalışan havalandırma sistemleri, binanın yaşama alanındaki kirli havayı alarak çatı arasındaki menfezler yoluyla dışarı atan, motorla çalışan fanlardan oluşur. Rüzgar veya motorla çalışan çatı arası fanları, çatı mekanındaki doğal hava akışına yardımcı olabilir. 

ÇATI ve ÇATI ARASI HAVALANDIRMASI

Gizli çatı mekanlarının ve çatı katlarının havalandırması saçak menfezleri ve eğimli çatılarda mahyaya yakın menfezler aracılığıyla sağlanır. Toplam net serbest havalandırma açıklığı, havalandırma alanının en az 1/300’ü kadar olmalı, gerekli alanın %50 si mahya üzerinde veya kenarında bulunmalıdır. Açıklıklar yağmur, kar ve böceklerin girişine karşı korunmalıdır.

Saçak veya sofita menfezleri, saçak altına yerleştirilmiş sürekli kafesli bir havalandırma yarığından veya friz tahtası üzerine düzenli olarak açılmış bir dizi dairesel havalandırma kapağından oluşabilir.

TESİSAT BOŞLUĞU HAVALANDIRMASI

Isıtılmayan tesisat boşluklarının da havalandırılması gerekir. Açıklıklar, çevre duvarının her 7600 mm uzunluğu için en az 0,14 m2 net alana sahip olmalıdır. Tesisat boşluğunun her yönünde, mümkün olduğunca yüksekte ve çapraz havalandırma için köşelere yakın yerleştirilmiş en az bir açıklık olmalıdır. Açıklıklar, hasır kafes kullanılarak böcek ve parazitlere karşı korunmalıdır.Etiketler : havalandırma


Benzer Konular Tesisat Tasarımı Tesisat Tasarımı Anasayfa Alternatif Hava Kanalı Uygulaması Doğal Havalandırma Havalandırma Sistemi Havalandırma Sistemleri DIN 18 017 Kanal Uygulaması ve Hava Dağıtımı Klima Merkezi Planlaması Mekanik Havalandırma Merkezi Havalandırma Santralları Taze Hava ve Egzost Mefezleri Yapı Havalandırma TekniğiYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus