pom levha

ASETAL POM LEVHALAR

1960’lı yıllarda sanayinin hizmetine verilen poliasetal, pek çok özelliği itibariyle mükemmel bir malzemedir. Yüksek kristaliniteye sahip poliasetal, formaldehidin polimerizasyonuyla elde edilir. Sert, rijid ve iyi nem, ısı ve çözücü mukavemetine sahip olan poliasetal, homopolimer ve kopolimer şekillerinde elde edilir. Formaldehitten yapılan bu malzeme bazen polioksi metilen olarak da adlandırılır. Diğer plastiklerle karşılaştırıldığında düşük bir fiyata sahip olan poliasetal özellikle boyut kararlılığı ve iyi özellikleri nedeniyle piyasada aranılan bir malzemedir.

Asetal levhalarının bazı özellikleri şunlardır;

• Yüksek bir ergime sıcaklığına sahiptir.

• Diğer plastiklerle kıyaslandığında daha sert, daha rijittir.

• İyi bir yorulma mukavemetine sahiptir.

• Genellikle düşük uzamada daha yüksek çekme ve eğilme mukavemetine sahiptir

• Molekül ağırlığı yüksek olan bazı homopolimerler fevkalade bir tokluk özelliğine sahiptir ve kopolimerlerden daha büyük uzama gösterir.

• Yüksek sıcaklıkta suya karşı çok iyi mukavemet gösterir.

Asetalin kopolimerleri ve homopolimeri, katıksız ve cam elyafı ile güçlendirilmiş enjeksiyon kalıplama ürünleri halinde bulunurlar. İkisinin de PTFE veya silikonla takviye edilmiş ürünleri bulunmakla birlikte asetal plastikleri piyasada ekstürüzyon çubukları ve kalın plaka şeklinde bulunur.

Önerilen makale: efekt boya ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Asetal homopolimerlerinin çekme mukavemetinin yüksek olması, rijitlik özelliği, reziliyans ve tekrarlayan darbelere karşı orta tokluğa sahip olması, aranılan bir plastik türü olmasını sağlar. Delrin olarak bilinen (üretici firmanın verdiği ticari isim) bu plastiklerden Delrin 100, yüksek darbe mukavemetine sahip en tok saf asetaldır. Delrin 100 ST ise süper tokluğa sahip asetaldir. En yüksek yorulma mukavemetine sahip asetal homopolimerleri, tüm takviyesiz termoplastikler arasında üstünlüğünü korumaktadır.Yorulma mukavemet değeri 31 N/mm²’ dir. Asetal homopolimerleri aynı zamanda sürünme özelliği açısından da fevkalade iyidir; nem, yağlayıcı ve solventler bu özelliği etkilemez. Bunların yanında asetal homopolimerlerinin çok iyi aşınma ve sürtünme özellikleri vardır. 0,1 ile 0,3 arasında olan sürtünme katsayısı çelik üzerinde kuru sürtünme halindeki değeridir. PTFE elyafları ve kimyasal yağlayıcılarla takviye edilerek sürtünme ve aşınma özellikleri iyileştirilebilir. Mekanik özelliklerinin yanında, düşük nem emme kabiliyetine, organik çözücülere karşı yüksek mukavemete, çok iyi boyut kararlılığına ve dış ortamda çok iyi abrazyon mukavemetine sahiptirler. Ekstrüzyon için yüksek viskozite, enjeksiyon kalıplama için düşük viskozite değerlerine sahip olarak imal edilir.

Asetal kopolimerleri, mekanik ve işleme özellikleri arasında çok iyi bir dengeye sahip reçinelerdir. Ergime sıcaklığı 182°C ile 232°C arasında değişen plastikler tabi (yarı saydam beyaz) veya çeşitli renkte bulunurlar. Cam elyafı ile güçlendirilmiş çeşitleri de bulunmaktadır.

Çok iyi çekme ve eğme mukavemetine sahip olmakla birlikte, iyi bir tokluğa ve kristalin termoplastiklerden en iyi sürünme mukavemetine sahiptir. Çözücülere ve kimyasal maddelere karşı çok iyi olan mukavemetinin yanında elektriksel özellikleri de çok iyidir. Nem emme özelliğinin düşük olması da ayrı bir özelliğidir. Havada bir sene 115°C tutulduğunda mukavemeti çok az azalmaktadır. İlk altı ayda sabit kalan mukavemeti sonraki altı ayda 1/3 oranında azalmaktadır. 82°C suda kaldığında bir sene sonunda özelliklerinde belirgin bir değişim olmamaktadır.

Yüksek boyut kararlılığı nedeniyle hassas parçalar halinde, mesela dişliler, ölçü aletleri ve saat parçaları yapımında, pompa aksamı, vana, telefon parçaları, yağ besleme donanımı, fan, pencere çerçeveleri, plastik çakmak, çeşitli boru ve otomotiv endüstrisi parçaları (gösterme panosu gibi), rulolar, burçlar, yataklar, elektrik yalıtım parçaları yapımında kullanılır.

Asetal Levhaların Elde Edilmesi : Formaldehitten üretilen poliasetalin eldesinde, bunun yerine trimeri olan trioksin de kullanılabilir. Formaldehit veya trioksan polimerizasyonunda amin, arsin gibi anyonik katolizörler ve inert çözgenler kullanılır. Asetal homopolimeri üç standart viskozite derecesine üretilir, bu dereceler de ayrıca modifiye edilir veya maksada göre kopolimer ya da dolgulu plastikler halinde piyasaya verilir.Etiketler : asetal levha


Benzer Konular Çatıda Kullanılan Polimer Kökenli Levhalar Polimer Levha Anasayfa ABS Levhalar Asetal POM Levhalar PMMA Levhalar Poliamid PA (Naylon) Levhalar Polietereterketon (PEEK) Levhalar Polietilen PE Levhalar Polikarbonat Levhalar Polikloro Trifluor Etilen (PCTFE) Levhalar Polipropilen PP Levhalar Polistiren (PS) Levhalar Polisülfon PSU Levhalar Politetrafluor Etilen (PTFE) Levhalar Poliüretan (PUR) Levhalar Polivinil Klorür (PVC) Levhalar Polyesterler PES LevhalarYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus