ada tipi mutfak modelleri

MUTFAKLAR ZEMİN KAPLAMALARI

Mutfaklar, konutlarda yemek pişirilen ve yenilen mekanlardır. Konutlarda en çok kullanılan mekanlardan biridir. Bunun için döşeme kaplamalarının bazı işlevleri çok iyi olarak karşılamasını gerektirir. Kusursuz mutfak döşeme kaplamasını bulmaktan daha zor bir problem olamaz. Bu tip bir döşeme kaplaması aşağıdaki özelliklere sahip olmalıdır:

Kolayca temizlenebilmelidir.

Lekelenmeye karşı dayanıklı olmalı ve yağlanmadan etkilenmemelidir.

Konforlu, sıcak ve esnek olmalıdır.

Hemen hemen tüm döşeme kaplamaları mutfaktaki faaliyetler için yeterince dayanıklı olmalıdır ve asıl dayanıklılık kriterleri çok önemli değildir. Bununla birlikte, yukarıdaki niteliklerin hepsini tek bir döşeme kaplamasında bulabilmek mümkün değildir. Kural olarak, dış etkilere dayanıklı döşeme kaplamaları sert ve soğuk iken, sıcak tutan ve esnek döşemeler kolaylıkla lekelenmektedir. Bu nedenle kullanıcı temizleme kolaylığı ve konfor arasında seçim yapmaya bırakılmalıdır.

Doğal taş döşeme kaplamaları, lekelenmeye karşı oldukça dayanıklı oluşları ve kolaylıkla temizlenmeleri nedeniyle yaygın biçimde kullanılmaktadırlar. Kullanılmalarına yönelik tek sakınca, sertlik ve soğukluklarıdır. Bununla birlikte kullanıldıkça kaygan bir hale gelir ve bazı mermerler kolayca lekelenebilir. Dökme ve karo mozaik de aynı zamanda diğer dış etkilere dayanıklı (su vb. geçirmez) döşeme kaplamaları gibi sert ve soğuktur.

Mantar plakalar en sıcak mutfak döşeme kaplamasıdır; fakat soğurgan niteliği nedeniyle sık sık parlatılmalıdır. Daha pürüzlü dokuya sahip mantar halı, ileride kötü biçimde kirleneceği ve hijyenik olmayacağı için uygun değildir.

Kauçuk zemin kaplamaları, sıcak ve yumuşaktır, fakat yağdan etkilenmektedir. Kauçuğun mutfak döşeme kaplaması olarak kullanımını yaygındır; fakat onu her zaman temiz tutmana zor olduğu düşünülür. Bu malzeme kullanıldığında, modellerin nötral bir renk içinde tutulması önerilir. Çünkü bu tarz renkler lekeleri daha az göstermektedir. Apartman mutfakları gibi ses yalıtımının önemli olduğu yerlerde, sünger kauçuk sıkça kullanılmaktadır. Bu malzeme oldukça yumuşak ve görünüşte konforlu olmasına rağmen, üzerinde sürekli olarak yürüyen biri için oldukça yorucu olabilir. Bu noktada yumuşaklık ve esnekliği ayırt etmek önemlidir. Yumuşaklık, bir özelliktir ki onunla geçici olsa bile yük uygulanan döşeme üzerinde bir etki meydana getirilir. Öte yandan esneklik yük altındaki bir döşemenin tüm yüzeyinin ürünüdür ve döşeme kaplaması kadron ve kör döşeme üzerine uygulandığında elde edilebilir. Bu durumda döşeme kaplamasının kendisi yumuşak değil sadece esnek olma ihtiyacındadır. Bu da kesinlikle daha konforlu bir durum yaratmaktadır. En eskilerden biri olmasına rağmen linolyum hala en önemli mutfak döşeme kaplamalarından biridir. Hala büyük bir farkla en yaygın kullanıma sahiptir ve soğuk, dış etkilere dayanımlı malzeme ile sıcak tutucu malzemelerin ekstremleri arasındaki belki de en iyi uzlaşmayı sağlamaktadır. Linolyum lekelenmeye karşı oldukça dayanıklı, yeterli derecede sıcak ve konforludur. Kadronlu ahşap döşeme üzerine döşendiği zaman, gerekli ölçüde esneklik de sağlamaktadır.

Yağlara karşı komple bir dayanıklılık sağlamamasına rağmen, termo-plastik döşeme kaplamaları olan PVC'ler yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır ve altlık üzerine serildiğinde genel olarak memnuniyet vericidir. Bu malzeme uygun ölçüde sıcaktır ve gereğinden fazla gürültülü değildir; fakat dikkatli biçimde korunmaya ihtiyaç duymaktadır. Vinil asbest döşeme kaplamaları en üst düzey kaliteye sahiptirler. Yağlara karşı daha dayanıklıdır ve özel bakıma ihtiyaç duymamaktadır. Geniş renk seçenekleri, çağdaş mutfaklar için uygun ve iyi bir parlak-sıcak renk seçeneği sağlamaktadır.Etiketler : mutfak zemin kaplama


Benzer Konular Mutfak Tadilatı Ada Tipi Mutfak Modelleri Evye Bataryaları I Tipi Mutfak Modelleri Koridor Tipi Mutfak Modelleri L Tipi Mutfak Modelleri Mutfak Davlumbaz ve Aspiratörü Mutfak Dekorasyonu Mutfak Dolapları Mutfak Evyesi Mutfak Modelleri Mutfak Tasarımı Mutfak Tezgahı Mutfak Zemin Kaplamaları Otel Mutfakları Restoran Mutfakları U Tipi Mutfak ModelleriYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus