merdiven

MERDİVEN ÖZELLİKLERİ

Merdiven tasarımı ve özellikleri, özellikle acil çıkış sisteminin temel bir parçası olan merdivenler için yapı yönetmeliği tarafından sıkı bir şekilde düzenlenmektedir.

MERDİVEN GENİŞLİĞİ

Kullanım grubuna ve kullanılan taban alanına bağlı olan kullanıcı yükü, çıkış merdiveni için gerekli genişliği belirler. 1000 mm minimum net genişlik, 50 veya daha az kullanıcı yükü altında çalışan merdivenler için minimum 900 mm. Merdiven genişliğinin içine küpeşteler maksimum 90 mm, limon kirişleri ve merdiven kenarı bitişleri maksimum 40 mm kadar girebilir. 

SAHANLIKLAR

Sahanlıkların genişliği en az merdiven genişliği kadar olmalı ve hareket doğrultusunda ölçüldüğünde uzunluğu en az 1100 mm olmalıdır. Konut birimlerinde sahanlıklar minimum 900 mm uzunlukta olabilir. Kapı kaçış yönüne doğru açılmalı ve açılışı esnasında sahanlık genişliğinin en az yarısı kadar serbest boşluk bırakılmalıdır. Kapı tamamen açıldığında, sahanlık genişliğinin içine maksimum 180 mm kadar girmelidir. 

KÜPEŞTELER

Merdivenin her iki yanında küpeşte olması gerekir. Yapı yönetmeliği, tekil konut birimlerindeki merdivenlerde ve ayrıca 100 mm genişliğinden daha az veya dört rıhtın altındaki merdivenler için bazı istisnalara izin vermektedir. 

BASAMAKLAR RIHTLAR VE BURUNLAR

Sendelemeyi önlemek için her merdiven kolu için minimum 3 rıht önerilir.Etiketler : merdiven özellikleri


Benzer Konular Merdiven Nedir Merdiven Anasayfa Ahşap Merdivenler Betonarme Merdivenler Çelik Merdivenler Dayama Merdivenler Döner Merdivenler Merdiven Özellikleri Merdiven Planları Tuğla ve Taş Merdivenler Yürüyen MerdivenlerYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus