merdiven

MERDİVEN PLANLARI

TEK KOLLU MERDİVEN

Tek kollu merdiven, bir seviyeden diğerine dönüş ve kıvrımlar olmadan geçiş sağlar. Yapı yönetmelikleri genellikle sahanlıklar arasındaki düşey yüksekliği 3650 mm ile sınırlamaktadır.

KÖŞE SAHANLIKLI İKİ KOLLU MERDİVEN 

Köşe sahanlıklı iki kollu veya L şeklindeki merdiven hareket yolunda dik açılı bir dönüş yapar. Sahanlık aracılığıyla bağlanan iki kol, istenen merdiven açıklığı oranına bağlı olarak eşit veya farklı uzunlukta olabilir.

İKİ KÖŞE SAHANLIKLI MERDİVEN

İki köşe sahanlıklı merdiven, araya yerleştirilen sahanlıkta 180 derece dönüş yapar. İki köşeli sahanlıklı merdiven tek kollu merdiven göre daha az yer kaplar. Sahanlık aracılığıyla bağlanan iki kol, istenen merdiven açıklığı oranına bağlı olarak eşit veya farklı uzunlukta olabilir.

DÖNER MERDİVEN

Döner merdiven, dairesel veya sarmal merdivene benzer şekilde, döner basamaklarla yapılır. Köşe sahanlıklı iki kollu merdivenler ve iki köşe sahanlıklı merdivenlerde yön değiştirirken mekan kazanmak için sahanlık yerine döner basamaklar kullanılabilir. Döner basamaklar, iç köşelerde çok küçük basamak aralığı sağladıklarında tehlikeli olabilirler. Yapı yönetmelikleri genellikle döner basamakların kullanımını tekil konut birimlerindeki özel merdivenlerle sınırlamaktadır.

DAİRESEL MERDİVEN

Dairesel merdiven, adından da anlaşılacağı gibi dairesel bir plan düzenine sahiptir. Döner basamaklardan oluşması rağmen merdivenlerin iç yarı çapı genişliğinin en az iki katı kadar olması koşuluyla yapı yönetmeliği bu tip merdivenlerin binadan acil çıkış yolu olarak kullanılmasına izin verir.

SARMAL MERDİVEN

Sarmal merdiven, ortada yükselen bir dikme ve onun çevresinde dönen yamuk şekilli basamaklardan oluşur. Sarmal merdivenler minimum miktarda döşeme alanı kaplar, fakat yapı yönetmelikleri sadece tekil konut birimlerinde özel merdiven olarak kullanılmalarına izin verir.Etiketler : merdiven planları


Benzer Konular Merdiven Nedir Merdiven Anasayfa Ahşap Merdivenler Betonarme Merdivenler Çelik Merdivenler Dayama Merdivenler Döner Merdivenler Merdiven Özellikleri Merdiven Planları Tuğla ve Taş Merdivenler Yürüyen MerdivenlerYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus