ahşap yüzey boyama

AHŞAP YÜZEYLERİN BOYANMASI

Binalarda boyanan ahşap yüzeyler kapı, pencere, doğrama, tavan gibi iç kaplamalar; panjur, pergole, çatı, saçak altları ve cephe duvarları gibi dış kaplamalardır. Ahşap yüzeyler yağlı, sentetik ve yarı sentetik boyalarla boyanır. 

AHŞAP NASIL BOYANIR

 Ahşap yüzeyindeki budaklar pürmüz lambası ile yakılır ve reçineleri çıkartılır, kurutulur, temizlenir, pürüzlü kısımlar zımparalanır. Yanık yerlere gomalak (doğal reçine) sürülür veya %20 kezzaplı su ile yıkanır. Bu işlem yeni yüzeylere uygulanır. 

 Eski yüzeylerde kabaran boya kısımları raspalanır, zımparalanarak yüzey temizlenir. Kabarmış boya kısmı tamamen kazınarak dökülür. 

 Budak veya diğer delikler çok ince talaş ve tutkal ile hazırlanan macunla doldurulur, ve düzeltilir. Kuruyunca zımparalanır ve temizlenir.

 Yüzey bezir yağı ile veya az miktarda sülyen karıştırılmış bezir yağı ile yağlanır ve kurumaya bırakılır. Kuruma 12-18 saat arasında sürer. Bezir yağı ile yüzey doyurulmuş olur. Bezir yağı yerine ahşap koruyucular sürülerek yüzey doyurulabilir. 

 Yüzey kuruduktan sonra birinci kat astar boya sürülür. Astar boya uygun şekilde inceltilerek fırça ile uygulanır. 6-8 saat arasında kurur.

 Astar kuruduktan sonra yüzeydeki çukur, çatlak ve yarık kısımların doldurulması ve yüzeyinde düzeltilmesi için geniş spatula ile sentetik macun iki kat veya üç kat olarak çekilir. Macun kuruduktan sonra zımparalanır, yüzey düzeltilir ve temizlenir. 

 Temizlenmiş yüzeye ikinci kat astar boya fırça ile sürülür. Geniş yüzeylerde ikinci kat astar birinciye dik yönde sürülür. 

 Yüzey kuruduktan sonra kontrol edilir, arızalar varsa perdah macunu denilen macunla ince olarak macunlanır. Kuruyunca zımparalanarak temizlenir.

 Son kat boya inceltildikten sonra fırça ile sürülerek, yeniş yüzeylere tabanca ile atılarak bir veya iki kat olarak uygulanır. Boya kuruyuncaya kadar tozdan korunmalıdır. 1 m2 rendeli yüzeyi 3 kat boyamak için 280 gram, pencereler için 225 gram boya sarfiyatı yapılır.Etiketler : ahşap boyama


Benzer Konular Boya Sistemleri ve Prensipleri Boya Sistemleri Anasayfa Ahşap Yüzeylerin Boyanması Astar Boyalar Boya Nasıl Karıştırılır Boya Uygulamaları Daldırma Boyalar Emülsiyon Boyalar Kagir Yüzeylerin Boyanması Macun Nedir Metal Yüzey Boya Son Kat Boyalar Su Bazlı Boya Sürme Boyalar Yüzey BoyamaYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus