boya

SÜRME BOYALAR

Sürme boya, bir boyarmaddenin bir boya esasındaki süspansiyonundan oluşan ve yüzey üzerine koruma ve dekorasyon amaçlı olarak ince ve genellikle saydamsız bir kat halinde uygulanan bir karışımdır.

 Astar katları, daha sonraki boya veya vernik katlarının aderansını artırmak için yüzeye uygulanan ilk katlardır.

 Sızdırmazlaştırıcı katlar, sonraki boya veya vernik katlarının emilimini azaltmak veya bitirme katında terlemeye engel olmak için yüzeye uygulana ilk katlardır.

 Yağlı boyalarda bulunan kurutucu yağlar ince bir katman halinde sürülür ve havaya maruz kaldığında sert bir elastik film oluşturacak biçimde oksitleşir ve sertleşir.

 Alkit boyalarda kimyasal modifiyeli soya veya beziryağı gibi alkit reçinesi bağlayıcı olarak görev yapar.

 Lateks boyalar, emülsiyondan suyun buharlaşmasıyla birleşerek bir bütün haline gelen akrilik reçineyi bağlayıcı olarak kullanır.

 Epoksi kaplama, aşınma, korozyon ve kimyasallara karşı daha yüksek dayanım sağlayan epoksit reçineyi bağlayıcı olarak kullanır.

 Pas önleyici boyalar ve astarlar, metal yüzeylerin korozyonunu engellemek ya da azaltmak için özel olarak pas önleyici boyarmaddelerle oluşturulmuştur.

 Yanma geciktirici boyalar, yanar malzemelerden alev yayılmasını azaltmak için özel olarak silikon, polivinil klorür veya benzeri maddelerle oluşturulmuştur.

 Genleşen boyalar, ısı veya yangına maruz kaldıklarında alev yayılımını ve yanmayı geciktiren kalın bir köpük yalıtım tabakası oluşturacak şekilde genleşir.

 Isıya dayanıklı boyalar, yüksek sıcaklıklara karşı koyabilmek için özel olarak silikon reçinesiyle oluşturulmuştur. Etiketler : sürme boya


Benzer Konular Boya Sistemleri ve Prensipleri Boya Sistemleri Anasayfa Ahşap Yüzeylerin Boyanması Astar Boyalar Boya Nasıl Karıştırılır Boya Uygulamaları Daldırma Boyalar Emülsiyon Boyalar Kagir Yüzeylerin Boyanması Macun Nedir Metal Yüzey Boya Son Kat Boyalar Su Bazlı Boya Sürme Boyalar Yüzey BoyamaYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus