emülsiyon tipi boyalar

EMÜLSİYON TİPİ SULU DUVAR BOYALARI

Yağ, vernik ve sentetik reçinenin bir su ortamında süspansiyon oluşturduğu boyalardır. Bunların en basiti, yağ bağlı distemperlerdir. Normal olarak macun kıvamındadır ve isteğe göre sulandırılır. Distemperlerin suya dayanıklılığı yağ-zamk oranına göre değişir. Zamk az ise yıkanmaya dayanıklılık azalır, boyar maddenin miktarı artarsa dayanıklılık artar, çok az olursa uygulama güçleşir. Daha çok içeride kullanılırlar, cephelerde dayanıklı değillerdir. 

Çok dayanıklı sulu boyalar yağ-tadil edilmiş alkid reçine emülsiyonu ile elde edilir. Bunlara çok az dağıtıcı madde katılır ve suya dayanıklılık artar. İçeride kullanılacak alkid emülsiyon boyalarda beyaz boyar madde olarak genelde litopon, dışarıda ise titanyum dioksit kullanılır. Kurutucu olarak da %0,1 kobalt katılır. Dış boyalar için boyar madde-bağlayıcı oranı 0,5:1’den az olmamalıdır, fakat iç boyalarda bu oran 1,5:1’e çıkabilir. Yarı parlak bir görünüm için etkin boyar madde –bağlayıcı oranı genellikle 0,2:2 dir. 

Lateks sulu boyalar molekül ağırlığı yüksek polimerler içerir. En çok bilineni polivinil asetat veya polivinil asetat+stiren+butadyen kopolimeridir. Polimerler 0.05-0.1 mm çapında parçacıklardır ve eğer bunlar daha büyük olursa parlaklık azalır, çökelme olasılığı artar. Parçacıkların küçülmesi durumunda parlaklık ve suya dayanma özelliği gelişir. 

Poliekrilik ve polistiren esaslı emülsiyon boyalar ise kuruduklarında suya çok dayanıklı bir film oluştururlar. Etiketler : emülsiyon boyalar


Benzer Konular Boya Sistemleri ve Prensipleri Boya Sistemleri Anasayfa Ahşap Yüzeylerin Boyanması Astar Boyalar Boya Nasıl Karıştırılır Boya Uygulamaları Daldırma Boyalar Emülsiyon Boyalar Kagir Yüzeylerin Boyanması Macun Nedir Metal Yüzey Boya Son Kat Boyalar Su Bazlı Boya Sürme Boyalar Yüzey BoyamaYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus