boya sistemleri

BOYAMA SİSTEMLERİ VE PRENSİPLERİ

YAĞLI BOYA SİSTEMİ

Hammaddesi tabii reçineler ve bezir yağlarıdır. Bezir yağı keten tohumundan elde edilir. Cenderelerden geçirilerek 100 kg keten tohumundan 35 kg bezir yağı elde edilir. Keten tohumlarının kaynatılması ile elde edilen bezir yağına kaynamış bezir yapı denir. Yağlı boyalar ahşap doğramalar, duvarlar ve benzeri yüzeylere uygulanır.

SENTETİK BOYA SİSTEMİ

Sentetik sistem boyaların hammaddesi tabii reçineler olmakla beraber, reçineler fabrikalarda kimyasal işlemlere tabi tutularak sentetik hale getirilir. Bu hammadde ile yapılan boyalara sentetik boyalar denir. Ahşap ve metal yüzeylere uygulanır. 

SELÜLOZİK BOYA SİSTEMİ

Hammaddesi odun özüdür. Odun özü fabrikalardan çıkartılarak kimyasal işlemlere tabi tutulur. Selülozik boyalar çabuk kurur ve kırılgan bir boya yüzeyi oluşturur. Bu nedenle ahşap yüzeylere uygulanmaz. Çabuk kuruduğu için fırça ile uygulanamaz, fırça ile uygulama yapılması durumunda yüzeyde iz bırakır. Selülozik boya metal yüzeylere boya tabancı ile uygulanır. İnceltme işlemi tiner ile yapılır. 

ÖZEL SİSTEM BOYALAR

 Nitroselüloz boya : Selülozik ve sentetik arası özellik gösteren, selülozik boyadan daha geç kuruyan parlak bir boyadır. Metal ve mobilya üzerine uygulanır.

 Emaye Boyalar : Belirli bir ısı derecesinde pişirilerek fırınlanan boyalardır. Tabanca ile uygulanır. Çok sert ve dayanıklıdır. Buzdolabı, lavabo, banyo küvetleri vb. araçların yüzeyine uygulanır.

 İspirtolu Boyalar : Ana maddesi analin toz boyalar ve ispirtodur. Analin toz boya ispirtoda eritilir ve ahşabın yüzeyine sürülerek ahşaba renk verir. 

 Lake Boyalar : Sentetik ayarı bir boyadır. Üstün yayılma özelliği gösterdiğinden yüzeyi iyi bir şekilde kapatır. Mobilya ve ahşap yüzeylere uygulanır.

 Emülsiyon Boyalar : Plastik sistem boyalardır. Akrilik esaslıdır. Genellikle jotun iç cephe boya çeşitleri gibi duvar yüzeylerine uygulanır. 

Bu sistemler dışında özel amaçlarla ve sanayide kullanılan pinoteks gibi ahşap koruyucu, oto boyaları, mobilya boyaları, sentetik fırın boyaları, klor, kauçuk, vinly, katran ve asfalt esaslı vb. çeşitli boya sistemleri bulunmaktadır. Boyaların çeşitleri, kullanım alanları, özellikleri boya imal eden farikaların kataloglarında belirtilir.Etiketler : boya sistemleri


Benzer Konular Boya Sistemleri ve Prensipleri Boya Sistemleri Anasayfa Ahşap Yüzeylerin Boyanması Astar Boyalar Boya Nasıl Karıştırılır Boya Uygulamaları Daldırma Boyalar Emülsiyon Boyalar Kagir Yüzeylerin Boyanması Macun Nedir Metal Yüzey Boya Son Kat Boyalar Su Bazlı Boya Sürme Boyalar Yüzey BoyamaYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus