cebri havalı ısıtma

CEBRİ HAVALI ISITMA

Cebri havalı ısıtma, havanın gaz, yağ veya elektrik kazanıyla ısıtılması ve bir fan aracılığıyla borular üzerinden yaşanan mekanlardaki menfezlere veya dağıtıcılara ulaştırılmasıyla çalışan bir ısıtma sistemidir. Konutların ve küçük binaların ısıtılması için en kullanışlı ve en çok tercih edilen sistemdir.

CEBRİ HAVALI ISITMA SİSTEMİ BİLEŞENLERİ

 Gaz ve yağ kazanlarında, yanma havasına ve yanma ürünlerini dışarı taşıyan bir menfeze ihtiyaç vardır. Yağ kazanları için aynı zamanda yakıt depolama tankı gerekir. Elektrik kazanları için baca borusuna veya yanma havasına gerek yoktur.

 Süzme nemlendirme ve nem alma gereçleri sistemle bütünleştirilebilir.

 Soğutama, ana besleme kanallarındaki buharlaştırıcı serpantinlere soğutucu hava ulaştıran bir dış hava kompresörü ve yoğunlaşma ünitesi ile sağlanabilir.

 Temiz hava dolaşımı genellikle doğal yollarla sağlanır.

 Hava hücresi, kazanın üst kısmında yer alan bir odacıktır ve içinden çıkan metal levha veya cam lifinden yapılmış kanallar, binanın yaşama mekanlarına ısıtılmış hava veya iklimlendirilmiş hava iletirler.

 Taşma kanalları, sıcak havayı kazandan alarak düşey olarak bir tesisat kolonuna veya bağlantı kanalına aktaran kanallardır.

 Tesisat kolonları, sıcak havayı taşıma kanalından alarak üst katlardaki menfezlere iletirler.

 Pabuç, kesit alanları veya şekilleri farklı iki kanal arasında geçiş sağlayan yamuk ekleme parçasıdır.

 Toplayıcı, çoklu bağlantılar için birkaç çıkışı bulunan kanal parçasıdır.

 Çevre ısıtması, dış duvarlar boyunca döşemenin içine veya yakınına yerleştirilmiş menfezlere sıcak hava dağıtır.

 Döngüsel çevre sisteminde, genellikle beton zemin plağına gömülü olan bir kanal döngüsü aracılığıyla döşeme menfezlerine sıcak hava ulaştırır.

 Radyal çevre sisteminde, merkezi konumdaki kazandan çıkan bir taşma kanalından her döşeme menfezine doğrudan sıcak hava taşınır.

 Kazanlar genelde bodrum katına yerleştirilseler de, alçak çatı araları veya tesisat mekanlarına yerleştirilmek üzere tasarlanmış yatay kazanlar da vardır.

 Duvar kazanları, ısıtılmış havayı bir mekana kanallar kullanmadan doğrudan vermek üzere duvar içine yerleştirilebilir veya üzerine monte edilebilir.Etiketler : cebri havalı ısıtma


Benzer Konular Isıtma ve Soğutma Sistemleri Isıtma Soğutma Anasayfa Cebri Havalı Isıtma Elektrikli Isıtma Sistemleri Radyan Isıtma Sistemleri Sıcak Sulu IsıtmaYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus