radyan ısıtma sistemleri

RADYAN ISITMA

Radyan ısıtma sistemleri, ısıtılmış tavanları, döşemeleri ve bazen de duvarları ışıma yüzeyleri olarak kullanırlar. Isı kaynağı, tavan, döşeme, veya duvarın içine gömülmüş, sıcak su taşıyan borular veya tüplerden veya elektrik dirençli ısıtma kablolarından oluşabilir. Radyan ısı, odadaki yüzeyler ve nesneler tarafından soğurulur, ısınan yüzeylerden yeniden yayılır veya mekan içinde hem ortalama ışıma sıcaklığını hem de ortam sıcaklığını artırır.

Döşeme uygulamaları betonarme plakların ısıtılmasında etkilidir. Yine de, tavanlar daha az ısıl kapasiteye sahip olduğundan ve ısıtmaya daha çabuk cevap verebildiğinden, genel olarak tavan uygulamaları tercih edilir. Ayrıca, tavan panelleri döşeme plaklarından daha yüksek bir yüzey sıcaklığına ısıtılabilmektedir. Hem elektrikli hem de sıcak sulu radyan sistemlerde, termostatlar ve dengeleme valfları dışında uygulamalar tamamen gömülü yapılmaktadır.

Radyan panel ısıtma sistemleri değişken sıcaklık taleplerine hızlı bir şekilde cevap veremediğinden, çevre konvektörleriyle desteklenmelidirler. Tam bir iklimlendirme için, aynı havalandırma, nem kontrolü ve soğutma sistemleri gerekir.

Elektrikli radyan ısıtma sistemlerinde önceden birleştirilmiş radyan ısıtma panelleri mevcuttur. Asma tavan firmaları yapımı modüler sistemleriyle beraber veya bir mekanın belirli alanlarını ısıtmak için kullanılabilirler.

Likit radyan ısıtma sistemlerde sıcak su, ısıl kütle olarak çalışan bir betonarme plağın içine yerleştirilmiş veya iletken ısı plakalarıyla kördöşemenin altına bağlanmış metal veya plastik borularda dolaşır. Besleme suyu bir kazan, ısı pompası, güneş kolektörü veya jeotermal sistem içinde ısıtılabilir. Termostat göstergesine bağlı bir kontrol valfi, besleme suyunu boru döngüsüne dolaşan suyla karıştırarak su sıcaklığını ayarlar.Etiketler : radyan ısıtma


Benzer Konular Isıtma ve Soğutma Sistemleri Isıtma Soğutma Anasayfa Cebri Havalı Isıtma Elektrikli Isıtma Sistemleri Radyan Isıtma Sistemleri Sıcak Sulu IsıtmaYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus