hastane yapı tasarımı

KÖRÜK BÖLMELER

Körüklü bölme kısmı, bakım kısmı ile muayene/tedavi kısmı arasındaki ara bölgeyi oluşturur. 

Fonksiyon ve mütehassıslık bölümüne göre farklı yapılan körüklü bölmeler vardır: Hasta körüklü-bölmesi, personel körüklü bölme, kombine edilmiş personel ve ziyaretçi körüklü bölme, tedarik ve servis körüklü bölme, iş elbise körüklü bölme, yoğun bakım odalarının önündeki körüklü bölme. Bunların haricinde, hijyenik fonksiyonlarına (kontak körüklü bölme, hava körüklü bölme) ve yapısal gereksinimlerine göre (tek kabineli körüklü bölme, çok kabinli körüklü bölme, hava tekniği açısından aktif ve pasif körüklü bölmesi) birbirlerinden ayrılırlar. 

Hasta körüklü bölmesinde, ameliyata girecek hastanın mekanik olarak ameliyat masasına yatırılacağı esnada tehlikeler mevcuttur. Alman Sağlık Kuruluşu, bu bölmenin temiz ve temiz olmayan taraf olarak ayırt edilmesini talep etmektedir. Bu sınır üzerinden geçilmez tabanlıklar oluşturulmalıdır. Acil durumlar için doğrudan ulaşım imkanı için serbest alan bulundurulmalıdır. 

Personel körüklü bölmesi ile hekimler ve hasta bakıcı personel, cinsiyetlerine göre, tedavi kısmına ulaşabilirler. İçinde soyunulan, yıkanılan ve ameliyat elbisesinin giyildiği steril olmayan harici odadan körüklü bölme ile kapalı iş yerine geçilir. Bu alan terk edildiğinde steril olmayan odada ameliyat elbiseleri çıkarılır, körüklü bölme dış odadan terk edilir. 

Personel ve ziyaretçi körüklü bölmeleri enfeksiyonun çıkabileceği alanların önünde planlanmalıdır (İzolasyon ve yoğun bakım bölümleri). Burası için az yere gereksinim duyan tek kabinli sistem yeterlidir.

Tedarik ve servis için ayrılan körüklü bölmeler ile sterilize edilmiş malzemeler, cihaz ve çamaşırlar iş yerine ulaştırılır. Genelde bu odalar depo odaları olarak da hizmet görür. Körüklü bölmeler odayı andıracak şekilde düzenlenmemelidir. Ayırmalar ile körüklü bölmeler vasıtasıyla ulaşım yüzeyi bile oluşturulabilir. Çalışma yerlerinde sterilize eşyalar ve atıklar için yeterli yerin olması gerekir. Atık maddelerin sevkiyatı için körüklü bölmelerin tasarlanması unutulmamalıdır. Çünkü iş yerinin içerisinde bulunan atık depolar hijyenik açıdan tehlike barındırmaktadır. 

İş elbisesi için körüklü bölmeler farklı hijyenik gereksinimler (örn. yatak hazırlanışında temiz ve temiz olmayan yanlar) ve enfeksiyondan korunması gereken veya enfeksiyonun türediği ön kısımlar (izolasyon istasyonları) arasında geçit sağlamalıdır. 

Yoğun tedavi odalarının önündeki körüklü bölmeler, hastanelerdeki birimlerin takr. % 30'unda gereklidir ve bunun için hastane hijyen uzmanları ile bu konu hakkında görüşme yapılmalıdır. Körüklü bölmelerle, ağır hastaların uzun süre gözetlenmesi için imkan oluşturulmakta, bakım işlemi ile cihazların dezenfeksiyon işleminde kolaylık sağlanmaktadır.Etiketler : körük bölmeler


Benzer Konular Hastane Tasarımı Hastane Tasarımı Anasayfa Ameliyathaneler Bakım Kısmı Fizyoterapi Kısmı İdare Kısımları İkmal Kısımları İlk Yardım Hastaneleri Körük Bölmeler Laboratuvar Kısmı Öğrenim ve Araştırma Özel Bakım Kısımları Radyoterapi Kısmı Yeni Doğan Bebeklerin Bakımı Yoğun Bakım KısmıYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus