banyo dolapları

modern banyo dolapları  banyo dolapları ve duşakabin   banyo dolapları çeşitleri  banyo dolapları dekorasyonu

banyo dolapları en ucuz fiyatları  banyo dolapları görselleri   banyo dolapları hilton aynalı  banyo dolapları hangi malzemeden yapılır

banyo dolapları imalatçıları  banyo dolapları kampanya   banyo dolapları lake  banyo dolapları lavabolu modelleri

banyo dolapları modelleri ve fiyatları  banyo dolapları ölçüleri   banyo dolapları özel tasarım  banyo dolapları özellikleri

banyo dolapları renkleri kartelası  banyo dolapları şirketleri   banyo dolapları uygun fiyata  banyo dolapları üretimi yapan firmaları

banyo dolapları üst modül  banyo dolapları ve lavabolar   banyo dolapları ve fiyatları  banyo dolapları yeni

BANYO DOLAPLARI

Banyo dolapları kullanılan malzemeleri düzenli bir şekilde muhafaza etmek amacıyla üretilir. Banyo dolabı üzerinde lavabonun bulunduğu alt bölüm ve kişisel temizlik ve balım ürünlerinin bulunduğu üst bölüm olmak üzere iki bölümden  oluşmaktadır. İsteğe bağlı olarak tek parça ve dolaplar da kullanılabilmektedir. Banyolar konut içerisinde yaşayan insanların kişisel temizlik ve bakım işlemlerinin gerçekleştirildiği mekanlardır.  Konutların diğer bölümleri gibi banyolarda da kullanıldığı kültüre göre farklılıklar bulunmaktadır.  Batılı ülkelerde banyolar ile evin diğer bölümleri arasında pek fark bulunmazken daha az gelişmiş ülkelerde genellikle basit banyolar tercih edilmektedir. Ülkemizde ise genellikle tuvalet ve banyo birlikte kullanılmakta, kirli çamaşır sepeti, kişisel temizlik malzemeleri, ev temizlik malzemeleri, dolap ve yeterli büyüklüğü sahip olmaları durumunda çamaşır makineleri de banyolarda kullanılmaktadır.  

BANYO DOLABI MODELLERİ

Banyolar ıslak ve nemli ortamlar olduğu için imalatta kullanılacak malzemelerin suya ve neme dayanıklı olmaları gerekir. Banyo dolabı yapımında genellikle orta yoğunluklu lif levha olan MDF ve suntalam kullanılmaktadır.  MDF levhaların yüzeylerine her tür lake, boya, vernik vb. sıvı yüzey uygulamaları yapılabilmektedir.

BANYO DOLABI SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

banyo dolabı Malzeme Seçimi : Banyo dolabı seçiminde ilk dikkat edilecek konu malzeme seçimidir. Suya ve neme dayanıklı malzeme seçimi yapılması modern banyo dolaplarının uzun yıllar işlevini yerine getirmesi açısından önemlidir.

banyo dolap Renk Seçimi : Renk seçiminde mekanın büyüklüğü ve küçüklüğü, aydınlık ve karanlık olması en önemli kriterlerdir. Büyük mekanlarda canlı ve koyu renkler tercih edilebilir, küçük mekanlarda ise sade tasarımlar ve açık renkler kullanılabilir. İkinci önemli kriter ise, banyo dekorasyonu için kullanılan döşeme, küvet, duşakabin ve duvar kaplamalarının rengine uygun renkler seçilmesidir.

banyo dolabı fiyatları Ergonomi : Banyo dolap tasarımında kullanıcının kullanım şekli ve fiziksel özellikleri göz önünde bulundurulmalıdır.

banyo dolapları fiyatları Depolama Kapasitesi : Konut içerisinde yaşayan kişi sayısına bağlı olarak yeterli depolama kapasitesine sahip alt ve üst banyo dolabı modülleri kullanılmalıdır.

BANYO DÜZENLEMESİ

Banyo ve WC için iki ayrı mekan öngörülür. 5 kişiden fazla kişinin yaşadığı bir evde banyo ve WC'lerin ayrılması gerekir. Odalar kapanabilir olmalıdır. WC veya diğer sifonlu klozet bir banyo koridorundan erişilebilir olduğu taktirde, banyo ve WC yatak odasından ulaşılabilir olmalıdır. Banyo küvet ve/veya duş teknesi, lavabo ve çamaşır makinesi banyoya, sifonlu klozet, bide ve lavabo ise WC'ye konmalıdır. 

Ekonomik ve teknik nedenlerden dolayı, banyo ve WC ile banyo ve mutfak, birbirlerinin tesisat kanallarını müşterek kullanacak şekilde düzenlenmelidir. Banyonun yatak odasına dahil edilmesi, kullanım açısından daha uygundur. 

Banyo ve WC'nin yönlendirilmesi kuzey tarafta ve ışıklandırılıp havalandırılmalıdır. Evin iç kısmında kalan odalarda en az 4 kat fazla hava değişimi mevcuttur. Banyo ve WC, tesisat duvarı ve ses yalıtım tedbirlerini aza indirgemek için, ortada tesisat duvarları üst üste gelebilecek şekilde düzenlenmelidir. 

İki ayrı dairenin, yan yana gelen iki banyosunun besleme ve atık kanalları aynı hat üzen ne bağlanmamalıdır. Banyoda rahatlık için, +22 ve - 24 derece ısı tercih edilmelidir. Konut WC’Ierinde +20, farklı kullanım amaçlı bina WC’lerinde +15 ısı olmalıdır. Banyolar, büyük ölçüde nemlilik oranı olan odalardır. Yeterli yalıtım tedbirleri alınmalıdır.

Yüksek derecede hava nemi ve buğulanma nedeni ile üst yüzeyler kolaylıkla temizlenebilir olmalıdır. Duvar ve tavan sıvası, yeterli ölçüde hava nemi alan ve verebilen türden olmalıdır. Alt döşeme kaymaya karşı korumalı olmalıdır. Ses yalıtımı da  yapılmalıdır. Buna göre, ev tekniği tesisi ve donanımlarından çıkan gürültünün ses kuvveti, oturma odalarında, yatak odalarında veya çalışma odalarında 35 DB’yi aşmamalıdır. 

En azından elektrik cihazları için bir emniyet kontakt prizi aynanın yanında 1,30 m yüksekliğe yerleştirilmelidir. 

Banyo ve WC için şu tip donanımlar dikkate alınmalıdır. Havlular ve temizlik maddeleri için dolaplar, ayna, ışıklandırma, sıcak su cihazları, ecza dolabı (kapanabilir), ilave ısıtıcı , el havlusu ve havlu peştemal modelleri vb. için askılıklar, banyo küvet üzerinde kurutucu askılık, tuvalet kağıdı askısı, diş temizleme bardağı, sabunluk, etajer.

 

BANYO DOLABI FİYATLARI

Banyo dolapları fiyatları yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Orta büyüklükteki bir banyonun dolap masrafları 500 - 1.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.Etiketler : banyo dolapları


Benzer Konular Banyo Tadilatı Banyo Bataryaları Banyo Dekorasyonu Banyo Dolapları Banyo Fayansları Banyo Küvetleri Banyo Lavabo Uygulaması Banyo Modelleri Banyo Seramikleri Banyo Tasarımı Banyo Zemin Kaplamaları Duşakabin / HydrocabinYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus