duvar sistemleri

DUVAR SİSTEMLERİ

Duvarlar yapıların iç mekanını çevreleyen, ayıran ve koruyan düşey elemanlardır. Döşeme ve çatı yüklerini taşıyan homojen veya kompozit yapı sistemlerinde taşıyıcı olarak görev yapabilirler. Ayrıca kolon ve kirişlerin üzerine veya arasına kaplama veya dolgu malzemesi olarak uygulanan, taşıyıcı olmayan panellerden oluşabilirler. Taşıyıcı duvarların ve kolonların düzeni yapının iç mekan yerleşimiyle beraber de ele alınmalıdır.

Dış duvarların yapısı, düşey yükleri taşımanın yanında aynı zamanda yatay rüzgar yükünü de karşılayabilmelidir. Dış duvarlar yeterince rijit olduklarında, perde duvar gibi çalışarak yanal rüzgar ve deprem kuvvetlerini temelde aktarabilirler.

Dış duvar yapıların iç mekan için dış hava koşullarına karşı koruyucu kalkan görevi gördüklerinden, duvarın yapısı ısı geçişini ve hava, ses, nem ve su buharı sızıntılarını kontrol etmelidir. Duvar strüktürü üzerine uygulanan veya strüktürle bütünleşik olan dış kabuk güneş, rüzgar ve yağmur etkilerine karşı dayanıklı ve uzun ömürlü olmalıdır. Yapı yönetmelikleri dış duvarların, taşıyıcı duvarların ve iç bölmelerin yangına dayanıklılık derecesini belirlemektedir.

Yapı içindeki mekanı parçalara bölen iç duvarlar veya bölmeler taşıyıcı olabilir veya olmayabilirler. Bu duvarların yapıları, istenen kaplama malzemelerini destekleyebilmeli, gerekli akustik yalıtım dış cephe mantolama derecesini sağlayabilmeli ve gerektiğinde mekanik hizmetler ve elektrik sistemlerin dağıtımı ve çıkışlarına olanak verebilmelidir.

Kapı ve pencere için gerekli açıklıklar, yukarıdan gelen bütün düşey yükleri açıklıkların çevresine dağıtacak; kapı ve pencere birimlerinin üzerine hiçbir yük etkilemeyecek şekilde yapılmalıdır. Boyutları ve konumları, bir yandan doğal ışık, havalandırma, manzara ve fiziksel erişim koşullarına, diğer yandan strüktürel sistem ve modüler duvar malzemelerinin getirdiği kısıtlamalara göre belirlenmelidir.Etiketler : duvar sistemleri


Benzer Konular Duvar Sistemleri Duvar Sistemleri Anasayfa Betonarme ve Kagir Taşıyıcı Duvarlar Doğaltaş Örme Duvar Donatısız Kagir Duvarlar Kagir Duvar Kagir Nedir Kerpiç Blok Yapı Sistemi Metal ve Ahşap Dikmeli Duvar Prekast Beton Duvar Panelleri Prekast Beton Duvarlar Stürüktürel Pişmiş Toprak Blok Yapay Taş Örme DuvarYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus