kagir duvarlar nedir

KAGİR DUVARLAR

Kagir duvarlar, modüler yapı bloklarının uzun ömürlü, yangına dayanıklı ve basınç altında strüktürel olarak verimli duvarlardır. Kagir duvarların en yaygın olanları ısı altında sertleştirilmiş kil birimlerinden oluşan tuğlalar ve kimyasal olarak sertleştirilmiş beton duvar birimleridir. Diğer kagir duvar elemanları arasında pişmiş toprak kiremit, strüktürel cam tuğla ve doğal veya dökme taş bulunur.

Kagir duvarlar, masif, boşluklu veya kaplama duvarlar şeklinde yapılabilir.

Kagir duvarlar donatısız veya donatılı olabilir.

Düz kagir duvar olarak da adlandırılan donatısız kagir duvarlar, dolu veya boşluklu duvar dizilerini bağlamak için yatay derz donatısı ve metal duvar kenetlerinden yararlanır.

Kalınlığı bir kagir duvar birimi kadar olan sürekli, düşey duvar kesitine dizi denir.

Donatılı kagir duvarlar, gerilmelere dayanım göstermek için harç dolgulu derzlere ve boşluklara yerleştirilen çelik donatı çubuklarını kullanırlar.

Taşıyıcı kagir duvarlar çelik, ahşap veya beton açıklık geçme sistemlerini desteklemek için tipik olarak paralel sıralar halinde düzenlenirler.

Açıklıkları geçmek için yaygın olarak kullanılan sistemler, çelik kafes kirişler, ahşap kirişler ve yerinde dökme veya prekast beton plaklardır.

Gömme ayaklar kagir duvarları yanal kuvvetlere ve bükülmeye karşı sağlamlaştırarak, büyük noktasal yüklere karşı destek sağlar.

Duvar açıklıkları kemer veya lentolarla geçilebilir.

Kagir dış duvarlar hava koşullarına dayanıklı olmalı ve ısı akışını kontrol etmelidir.

Su sızıntısı yivli derz, boşluk ve kalafat kullanımıyla kontrol altına alınmalıdır.

Boşluklu duvarlar, su sızıntısına karşı dayanıklı olmaları ve yüksek ısı performansları nedeniyle tercih edilmektedir.

Sıcaklık ve nem oranındaki değişimlere ve gerilmenin belli bölgelerde yoğunlaşmasına bağlı olarak kagir duvarlarda görülen değişken hareketler, genleşme ve kontrol derzlerinin kullanımını gerekli kılmaktadır.Etiketler : kagir duvar


Benzer Konular Duvar Sistemleri Duvar Sistemleri Anasayfa Betonarme ve Kagir Taşıyıcı Duvarlar Doğaltaş Örme Duvar Donatısız Kagir Duvarlar Kagir Duvar Kagir Nedir Kerpiç Blok Yapı Sistemi Metal ve Ahşap Dikmeli Duvar Prekast Beton Duvar Panelleri Prekast Beton Duvarlar Stürüktürel Pişmiş Toprak Blok Yapay Taş Örme DuvarYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus