yapay örme taş duvar

YAPAY ÖRME DUVAR

Tüm duvar örme işleri bağlama kurallarına dikkat edilerek, yatay, düz dizim ve dikey olarak uygulanır. İki kabuklu duvar işlerinde, taban sadece iç kabuğa dayanabilir. Duvar kabuklarına minimum m2 başına 3 mm çaplı 5 tel gergisi bağlanır, tel gergilerin aralıkları dikey 25 cm, yatay 75 cm olmalıdır.

Duvar işleri, desteklenecek duvarlar ve disk etkili tabanlarla korunmalıdır. Destekli duvarlar, taşıyıcı duvarların bükme desteklerine yönelik disk şekilli yapı parçalarıdır. Duvar bir katta kendi ağırlıklarının fazlasını taşıma durumunda ve taşıyıcı duvarlar olarak adlandırılır. Taşıyıcı olmayan duvarlar, disk şekilli yapı parçalarıdır, bunlar sadece kendi ağırlıklarından sorumlu olup bükme destekleyeme yaramaktadırlar. Oyuklar ve yarıklar, frezelenmeli ya da duvar bağlamada yapılmalı. Yatay ve eğik oyuklar, özel ihtiyaç halinde açıksa sadece incelikte 14 ve kalınlıkta 24 cm olmalıdır. Dış duvar ve enine duvarda yatay yüklerin taşınmasına yarayan dikey disk olarak halkalı endüvi kullanılır. Bu yapı temelli ilişkileri gerektiriyorsa, 2 dolu kattan fazla dolu kata ya da 18 m daha fazla uzunluğa sahip yapılarda, ya da çok ya da büyük açıklıklara sahip duvarlarda, özellikle, açıklık genişliklerinin kat yüksekliğinin 2/3’ünden duvar uzunluğunun %40’ından falaysa uygulanmalıdır.

 Görünen duvar : Tek kabuklu kaplama duvar işi ve alınla bağlantılı olarak uygulanmalıdır. Her tabakanın 2 tuğla sırası olmalı ve bunların arasından geçen, tabaka tabaka yeri değiştirilmiş, boşluk bırakılmadan harçlanan 2 m kalınlığında enine derz bulunmalıdır.

 Hava tabakasız çift kabuklu duvar : Gerilme kanıtında iç kabuğun kalınlığı, incelik ve destekler için iç kabuğun kalınlığı ve dış kabuğun yarı kalınlığı gerekli ölçü vericidir.

 Hava tabakalı çift kabuklu duvar : Dış kabuk 11,5 cm ve hava tabakası 6 cm kalınlıkta olmalıdır. Kabukların ankrajla bağlanması için dış kabuk tam yüzeyiyle dayatılmış olmalı ve her 12 m de yakalanmalıdır. Hava tabakası 10 cm yer seviyesi üstünden itibaren kesintisiz çatıya kadar götürülmelidir. Dış kabuklar altta ve üstte her biri 150 cm2 duvar yüzeyli havalandırma açıklıklarıyla donatılmalıdır. Dikey genleşme kertikleri kaplama kabuğunda minimum bina köşelerine, yatayları da desteklerde tatbik edilmelidir.

 Takviyeli duvar : Duvar kalınlığı 11,5 cm, tuğla sağlamlılık sınıfı 12, harç III takviyeli kertik 2 cm çelik 8 mm, çaprazlama yerlerinde 5 mm.

Duvar kalınlıklarının seçiminde duvarın işleyişi bakımından sıcaklık, ses, yangın ve nemlilik korunması özellikle dikkate alınmalıdır. Daha dayanıksız tuğlalardan oluşan dış duvarlarda DIN 18 550 dış sıva ya da diğer bir hava korunması öngörülmelidir. Taşıyıcı duvarlar genellikle basınçta ihtiyaç duyulan, dikey yükler alımına yarayan yapı parçalarıdır.Etiketler : yapay taş duvar


Benzer Konular Duvar Sistemleri Duvar Sistemleri Anasayfa Betonarme ve Kagir Taşıyıcı Duvarlar Doğaltaş Örme Duvar Donatısız Kagir Duvarlar Kagir Duvar Kagir Nedir Kerpiç Blok Yapı Sistemi Metal ve Ahşap Dikmeli Duvar Prekast Beton Duvar Panelleri Prekast Beton Duvarlar Stürüktürel Pişmiş Toprak Blok Yapay Taş Örme DuvarYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus