mermer uygulamaları

DOĞAL TAŞLAR

Duvar kaplamalarında doğal taş olarak mermer ve granit kullanılmaktadır. Granit mermere göre daha sert olduğu için aşınmaya ve darbelere karşı daha dayanıklıdır. Modern yapım tekniklerine göre granit, daha ince kesilebilmekte bu da taşın daha hafif olmasını ve bir çok alanda kullanılabilmesini sağlamaktadır. Eskiden yükseltilmiş döşeme firmaları için granitin ağır olması problem yaratırken, şimdilerde pek çok kalınlıkta, an az 1 cm’den 2 cm’ye kadar veya daha kalın olarak kullanılabilmektedir. Mermer ise granite oranla daha yumuşaktır. Bu malzemenin olumlu yanları ise iyi cila kabul etmesi ve istenilen biçimlerin kolaylıkla verilebilmesidir. Mermerin asitlere karşı dayanımı yoktur ve boyar maddeleri emer. Mermerin bir diğer özelliği de yekpare büyük yüzeyler halinde kullanılabilmesidir.

Taş kaplama yüzeyi düz ve muazzam olmalı, taşlar birbirinden girintili ve çıkıntılı olmamalıdır. Kaplama işi tamamlandıktan sonra harç bulaşığı hiçbir iz bırakmayacak şekilde temizlenmelidir.

DOĞAL TAŞLARIN ÖZELLİKLERİ

Darbeye karşı dayanıklıdır.

Aşınmaya karşı dayanıklıdır.

Dış etkenlere direnci fazladır.

Basınç direnci fazladır.

Eğilme mukavemeti fazladır.

Önerilen makale: efekt boya modelleri ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

TEMİZLİK VE BAKIM

Doğal taş kaplamalar oldukça dayanıklı olmakla birlikte, bakımlarının düzgün bir şekilde yapılması durumunda dayanıklılıklarını daha uzun süre korumaktadır. Uygun temizlik malzemeleri ile silinebilir veya yıkanabilir.

KULLANIM ALANLARI

Balkon, teras, banyo duvarlarında kullanılabilir. Etiketler : doğal taş


Benzer Konular Duvar Kaplama Malzemeleri Duvar Kaplama Anasayfa Ahşap Duvar Kaplamaları Alçı ve Alçıpan Boya Nedir Cam Kaplamalar Cam Lifi Levha Cam Mozaikler Doğal Taş Kaplama Dokuma Duvar Kaplamaları Metal Duvar Kaplamaları Tekstil Duvar Kağıdı Vinil Duvar KağıdıYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus