metal duvar kaplama malzemeleri

METAL DUVAR KAPLAMALARI

Çelik, alüminyum vb. duvar kaplamaları farklı yapı türlerinde oldukça geniş renk ve doku çeşitleriyle yaygın olarak kullanım alanı bulmaktadır. Alüminyum, paslanmaz çelik, çinko, bakır ve titanyum doğal hava şartlarında korozyona uğramaz, dayanım gücüne sahiptir ve ilave bir korumaya gerek yoktur.

PASLANMAZ ÇELİK DUVAR KAPLAMALARI

Paslanmaz çelik en az %10.5 krom veya magnez gibi malzemelerle üretilir. Krom, nikel, molibden, magnez veya bakır korozyona dayanımı artırır, fakat bazı durumlarda da malzemenin yapısını değiştirir. Bu nedenle bu malzeme normal olarak sadece ince levha formlarda birleşim elemanı olarak veya küçük çapraz profillerde kullanılır. Paslanmaz çelik, karbon çeliği veya alüminyumla karıştırıldığında maliyetin %12-15 artmasına, buna karşılık dayanıklılığının da artmasına neden olmaktadır.

Özellikleri : İçerisinde krom ve nikel bulunduğundan pahalıdır. Korozyona dayanıklıdır.

ALÜMİNYUM DUVAR KAPLAMALARI

Gümüş beyaz renkte olan bu malzeme elektriği iyi iletir. 2000 derecenin üzerindeki bir sıcaklıkta elde edilir. Kullanımı ekonomiktir. Yüzeyde oluşturulan mat, parlak veya metalik görünüm; üzerine uygulanan eloksal veya sayfdam lak tabakaları ile örtülerek konulur.  Alüminyum parçalar, gerek korozyona dayanım, gerekse dekoratif amaçla boyanmaktadır. Boyanmış alüminyum en çok kullanılan malzemelerdendir.

Önerilen makale: dekoratif boya uygulaması nasıl yapılır ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

Özellikleri : Hafiftir. Korozyona dayanıklıdır. Sesi absorbe etmez.

ÇİNKO DUVAR KAPLAMALARI

Çinko, çelik, alüminyum ve bakırdan sonra dünyada miktar olarak yıllık tüketimi en fazla olan metaldir. Kimyasal yönden aktif olması ve diğer metallerle kolayca alaşım yapabilmesi nedeniyle çinko, endüstride birçok alaşım ve bileşiğin üretiminde kullanılmaktadır. Güçlü elektropozitif özelliğinden dolayı diğer metallerin özellikle demir-çelik ürünlerinin aşınmaya karşı korunmasında kullanılmaktadır. Yüzey kaplaması olarak kullanıldığı için korozyona karşı korunmasına gerek yoktur. Bazı metaller özellikler demir ve çelik, korozyona karşı korunma için çinko ile kaplanmaktadır. Dünya’da üretilen çinkonun büyük bir bölümü bu şekilde üretilmektedir. Panel boyutları 1x3 m olarak üretilir.

Özellikleri : Diğer malzemelere göre daha ucuzdur. Korozyona dayanıklıdır. Uzun süre neme maruz kalırsa zarar görebilir.

TİTANYUM DUVAR KAPLAMALARI

Güç ve dayanım açısından çelikten daha sağlam, ağırlık açısından ise alüminyum ile kıyaslanabilecek kadar hafif, bilinen bütün metaller arasında en yüksek korozyon dayanımına sahip, nerdeyse bütün kimyasal etkilere karşı dirençli bir metaldir. Çevreye duyarlılığın artmasıyla birlikte yapılarda çevre dostu malzeme kullanımı önem kazanmaya başlamıştır. Diğer metaller çevresel etkilere ve kirleticilere maruz kaldıklarından az ya da çok korozyona uğrarken, metalik iyonlar salarlar. Zehirli olabilen bu iyonlar çevre sorunları yaratabilir. Titanyum, üstün korozyon direnciyle en ağır çevre koşullarından bile bu tip sorunlar yaratmaması nedeniyle, çevre dostu malzeme olarak kabul edilmektedir.

Özellikleri : Çok pahalıdır. Korozyona dayanıklıdır. Kimyasal maddelere dayanıklıdır.

BAKIR DUVAR KAPLAMALARI

Bakırın insanlar tarafından kullanılması çok eski çağlarda başlamıştır. İnsanlar bakırı günlük yaşamlarında süs eşyası, silah ve el sanatlarında, mutfak malzemesi yapımında kullanmış, uygarlıkla birlikte bakıra olan ihtiyaç daha da artmıştır. Bakır yüzeyinde oluşan oksidasyon doğal koruyucu olarak korozyona karşı malzemeyi korur. Üretim maliyetinin yüksek olmasına karşın, dayanıklılığı nedeniyle uzun süre kullanılabilir olması bu malzemeyi ekonomik yapmaktadır. Bakır; tel, çubuk, levha gibi çok çeşitli biçimlerde üretilebilmektedir.

Özellikleri : Ağırdır. Oldukça yumuşaktır. Isı ve elektriği iyi iletir.Etiketler : metal duvar kaplamaları


Benzer Konular Duvar Kaplama Malzemeleri Duvar Kaplama Anasayfa Ahşap Duvar Kaplamaları Alçı ve Alçıpan Boya Nedir Cam Kaplamalar Cam Lifi Levha Cam Mozaikler Doğal Taş Kaplama Dokuma Duvar Kaplamaları Metal Duvar Kaplamaları Tekstil Duvar Kağıdı Vinil Duvar KağıdıYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus