dokuma duvar kaplamaları

DOKUMA DUVAR KAPLAMALARI

Dokuma; eğirme veya başka yollarla iplik haline sokulabilir her cins ham maddeden imal edilmiş olan dokunan veya örülen ya da bu sistemlerin dışında elyafları birbirine değişik metotlarla tutturarak bir bütün meydana getirme yolu ile elde edilen her cins dokuma, döşemelik, halı vb. malzemelere denir. Dokumaların kullanım yeri ne olursa olsun yapımlarında kullanılan liflerin kaynağına göre adlandırılırlar. Doğal lifli dokumalar arasında en yaygın kullanılanlar; pamuk, keten ve yündür. Yapay lifli olanlarda ise; naylon, orlon, ve polyester ilk akla gelenlerdir. Kullanım alanlarına göre değişmekle birlikte kurumlarda genellikle doğal ve yapay liflerin karışımından elde edilen dokumalar tercih edilmektedir. Karma dokumaların genel özellikleri aşağıdaki gibidir;

 Kuvvetli ağartıcı ve alkaliklere dayanıklıdırlar.

 Uzun ömürlüdürler.

 Çekme ve buruşma oranları düşüktür.

 Temizlik ve bakımı kolaydır.

DOKUMA DUVAR KAPLAMA ÇEŞİTLERİ

 Alkantra (alcantra) : %60 polyester ipliğin %40 poliüretan iplik ile karıştırılmasından elde edilen alkantra sağlam yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Alkantra ağırlıklı olarak perde, duvar kaplaması, örtü, kanepe ve koltuklarda kullanılır.

 Emprime : Hafif bir koton kumaştır. Duvar kaplaması, perde, kanepe ve masa örtülerinde kullanılır.

 Yünlü : Koyun yapağının işlenmesi ile elde edilmektedir. Yün dokunurken pek çok farklı görünüm kazanmaktadır. Perde ve duvar kaplamasında geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır.

 Damasko : Ağır olması ile bilinir. Genellikle iki taraflı olarak dokunan kumaşta desenler mat saten iplikler üzerine parlak saten dokuma kombinasyonu ile oluşturulur. Duvar kaplaması, perde ve koltuk kaplaması olarak kullanılabilir.

 Hareli : Doğal ipek, koton ve viskondan üretilir. Pırıltılı ve hareli bir kumaştır. Çizgili ve emprime olarak da dokunabilir. Duvar kaplaması, perde ve koltuklarda kullanılır.

 Jakar : 1801 yılında Joseph-Marie Jacquard tarafından keşfedilmiş olan dokuma çeşidi yaratıcısının adını taşımaktadır. Duvar kaplamaları, perde ve kanepe kaplaması olarak kullanılmaktadır.

 Deri : Yapay deri sıvı PVC’nin gözenekli ince dokulara dönüştürülmesiyle üretilmektedir. Soğuduktan sonra sıcak etkili emprime makinesi ile istenilen deri dokusu kumaşa kazandırılır. Koltuk, kanepe ve duvar kaplaması olarak kullanılabilir.

 İpek : Çinliler tarafından bulunan ipeğin bir çok çeşidi bulunmaktadır. Perde ve duvar kaplamalarında kullanılır.

 Tafta : Sık dokunmuştur ve ipek görünümündedir. Parlak görünümünden tanımak mümkündür. İplik yerine vizkon ile dokunduğu için ucuzdur. Perde ve duvar kaplaması için kullanılmaktadır.

 Kadife : Kadife kumasın koton, ipek, yün ve keten kadifeler gibi pek çok türü bulunur. Duvar kaplaması ve perde yapımından kullanılır.

DOKUMA DUVAR KAPLAMALARININ TEMİZLİĞİ

Silinebilirler. İçeriğinden veya yüzeyinde vizkon elyafı bulunan malzemeler uzun süre ıslak bırakılmamalıdır. Dokumanın lekelenmesi durumunda hemen müdahale edilmelidir, sünger ve fırça kullanılmamalı, lekeler dağıtılmamalıdır.Etiketler : dokuma duvar kaplamaları


Benzer Konular Duvar Kaplama Malzemeleri Duvar Kaplama Anasayfa Ahşap Duvar Kaplamaları Alçı ve Alçıpan Boya Nedir Cam Kaplamalar Cam Lifi Levha Cam Mozaikler Doğal Taş Kaplama Dokuma Duvar Kaplamaları Metal Duvar Kaplamaları Tekstil Duvar Kağıdı Vinil Duvar KağıdıYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus