hareket derzleri

HAREKET DERZLERİ

Tüm yapı malzemeleri sıcaklıktaki normal değişimlere karşılık olarak genişler veya büzülürler. Bazıları nem oranındaki değişimlerle kabarır ve küçülürken, bazıları da yükleme altında sehim gösterirler. Derzler, yapı malzemelerinde biçim değiştirme, çatlama veya kırılmaları önlemek için, oluşabilecek bu hareketlere izin verecek şekilde yapılmalıdır. Hareket derzleri, bir yandan malzemeleri tamamen ayırarak bağımsız hareket sağlarken, diğer yandan yapının hava geçirimsizliğini sağlamalıdır.

HAREKET DERZLERİNİN ÇEŞİTLERİ

Genleşme derzleri, bir yapı veya strüktürün iki parçası arasında yapılan ve ısı veya neme bağlı genleşmelerin iki parçaya da zarar vermeden gerçekleşmesine izin veren sürekli aralıklardır. Genleşme derzleri genellikle kontrol ve yalıtım derzleri olarak da kullanılmaktadır. 

Kontrol derzleri, betonarme zemin plakları ve beton kagir duvarlarda zayıf bir düzlem oluşturmak ve böylece kurumaya bağlı büzülme, ısıl gerilimler ve strüktürel hareket sonucunda oluşan çatlamaların yer ve miktarını belirlemek için yapılan oluklar veya ayrımlardır. 

İzolasyon derzleri, geniş ve geometrik olarak karmaşık bir strüktürü, parçalar arasında farklı hareketler ve oturmalar gerçekleşebilecek şekilde bölümlere ayırır. Daha küçük ölçekte izolasyon derzi, taşıyıcı olmayan bir elemanı ona dayanan taşıyıcı bir elemandaki sehim veya hareketten koruyabilir.Etiketler : hareket derzleri, hareket derzi çeşitleri
Kategoriler » Hakkımızda » Çatı Uygulamaları » İletişim » Mantolama Nedir » Ahşabın Kimyasal Özellikleri » Ahşap Bezeme » Ahşap Birleşim ve Geçmeler » Ahşap Kolonlar » Ahşap Oyma » Ahşap Panjur Kepenk » Ahşap Silmeler ve Pervazlar » Ahşap Sineklik » Akustik Asma Tavan » Akustik Tavan Karoları » Alçı Levhalar » Alçı Vitray Yapımı » Alçıpan Asma Tavan » Banyo Tadilatı » Beton Nedir » Bina Cam Temizliği » Bina Güçlendirme » Büyük Kapılar » Cam Nedir » Cam Takma Sistemleri » Cıvata Nedir » Çivi Nedir » Dekoratif Mobilya Uygulamaları » Doğal Havalandırma » Döner Kapılar » Döşeme Sistemleri » Duvar Bezeme Restorasyonu » Elektrik Prizleri » Engelliler İçin Mekan Tasarımı » Ev Dekorasyonu » Ev Tadilatı » Fasarit Nedir » Fitiller ve Eşikler » Gazbeton ve Köpükbeton » Güneş Evleri » Güneş Işığı Kullanımı » Hareket Derzleri » Havalandırma Sistemi » Hidroelektrik Tesisleri » Kalıp ve İskele Sistemleri » Kapalı Yüzme Havuzu » Kapı Kilit Sistemleri » Kapı Menteşeleri » Kontrplak Kaplama » Kornişlerin Monte Edilmesi » Ksilolit Kaplama » Linolyum Kaplama » Macun Nedir » Mantolama Firmaları » Mekan Ölçüsü Alma » Merdiven Nedir » Mimaride Doğal Taş Kullanımı » Mimarlıkta Teknik Resim » Mutfak Tadilatı » Oda İklimi Nedir » Ölçüler ve Ağırlıklar » Plastik Laminat » Plastik Ürünler » Şantiye Nedir » Sedef Kakma » Sitemap » Sitemap2 » Solar Mimarisi » Strüktürel Çerçeveler » Su Çimento Oranı » Taş Oyma » Taşıyıcı Sistemler » Tekstil Yapılar » TV Antenleri » Vernik Nedir » Vida Nedir » Yangın Sistemleri » Yangına Dayanıklı Camlar » Yapı Biyolojisi » Yapı Elemanları » Yapı Havalandırma Tekniği » Yapı Sistemleri » Yapı Taşlarının Özellikleri » Yapı Türleri » Yapıştırıcılar Nedir » Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri


Yedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT
Site Haritası