hidroelektrik tesisleri

HİDROELEKTRİK TESİSLERİ

Hidroelektrik tesislerinin enerji üretim yerlerinin yapısı, formu ve büyüklüğü, doğal verilere göre, onun biçimini, depo formunu, aks konumunu ve enerji makinelerini belirler. Makine ne kadar küçük olursa yapısal parçayı belirleme oranı o kadar azalır. 

Türbin tipleri basamaksız, spesifik dönme sayısı ile belirlenir. Pompalı toplama santrallerindeki pompalar, fazla akımla hidrolik enerjiyi depolar. Bu pompalar santrifüj pompalardır ve Frankis pompalarına benzer, aktarma yüksekliklerinin basamaklı olmasına özen gösterilir. Pompalı türbinler, pompa ve türbin için geri dönüştürülebilir makinelerdir.

İç depo: Frankis ve Kaplan türbinlerinde su genellikle spiral pompa gövdesiyle iletilir, daha az randımanda ve akış yüksekliklerinde türbin çarkı kuyudan akıtılabilir. Küçük ve orta güçteki randımanda küçük kaplan türbinlerine boru türbini takılır, bu türbinde gemi pervanesine benzer bir türbin çarkı boruya yerleştirilmiştir. Empülsiyon türbinlerindeki iç depo işlenmiş suya karşı deflektördür. 

Makinelerin aks konumu : Yatay, dikey, borulu türbinlerde gerektiğinde eğimli. 

Makine Sayısı: Donanım randımanı, makine sayısının optimalleştirilmesiyle eşit büyüklükte olan makinelere dağıtılır. Her bir makine grubu, üç boyutlu ölçüleriyle türbin çarkının tipine ve yarı çapına bağlı olarak [5,6,7,8) bir blok altında toplanır. Yapı masraflarının ayarlanması ve arızasız bir işletim, türbinin yüksekliğine ve türbin tipi ile türbinin montaj edileceği yerin deniz yüksekliğine bağlıdır. 

Enerji dairesi: Makine bloklarından, yatay kesitle aynı büyüklükte olan montaj bloklarından, yan tesislerden oluşur. 

Enerji dairesi yapı biçimi: Makinenin üzerine geleceği makamı) büyüklüğü ve biçimlenmesi, çukurları n haricinde iki meyille oluşturulur. Köprü vinci bulunan alanda büyük makine parçalarının taşınmasını sağlayan vinçler bulunur (Enerji santrali için büyük yapı tarzı)(Maiz, Weser). Bunun yanı sıra büyük makine parçalarının liman vinci tarafından taşındığı açık hava yapı biçimi mevcuttur (İnn. Mosel, Saar). 

Makinelerin montaj derinliği: Yüksek basınç ve pompalı toplama santrallerinde yatay makineler için, düşey makineler için çukur yapı tarzı uygulanmaktadır. Çukur yapı tarzında, elektrik makineleri, maden çalışmasında olduğu gibi olabildiğince sağlam kaya üzerine az miktarda konstrüksiyon betonu kullanılarak inşa edilmiş bir boşluk içerisine yerleştirilir.Etiketler : hidroelektrik tesisleri
Kategoriler » Hakkımızda » Çatı Uygulamaları » İletişim » Mantolama Nedir » Ahşabın Kimyasal Özellikleri » Ahşap Bezeme » Ahşap Birleşim ve Geçmeler » Ahşap Kolonlar » Ahşap Oyma » Ahşap Panjur Kepenk » Ahşap Silmeler ve Pervazlar » Ahşap Sineklik » Akustik Asma Tavan » Akustik Tavan Karoları » Alçı Levhalar » Alçı Vitray Yapımı » Alçıpan Asma Tavan » Banyo Tadilatı » Beton Nedir » Bina Cam Temizliği » Bina Güçlendirme » Büyük Kapılar » Cam Nedir » Cam Takma Sistemleri » Cıvata Nedir » Çivi Nedir » Dekoratif Mobilya Uygulamaları » Doğal Havalandırma » Döner Kapılar » Döşeme Sistemleri » Duvar Bezeme Restorasyonu » Elektrik Prizleri » Engelliler İçin Mekan Tasarımı » Ev Dekorasyonu » Ev Tadilatı » Fasarit Nedir » Fitiller ve Eşikler » Gazbeton ve Köpükbeton » Güneş Evleri » Güneş Işığı Kullanımı » Hareket Derzleri » Havalandırma Sistemi » Hidroelektrik Tesisleri » Kalıp ve İskele Sistemleri » Kapalı Yüzme Havuzu » Kapı Kilit Sistemleri » Kapı Menteşeleri » Kontrplak Kaplama » Kornişlerin Monte Edilmesi » Ksilolit Kaplama » Linolyum Kaplama » Macun Nedir » Mantolama Firmaları » Mekan Ölçüsü Alma » Merdiven Nedir » Mimaride Doğal Taş Kullanımı » Mimarlıkta Teknik Resim » Mutfak Tadilatı » Oda İklimi Nedir » Ölçüler ve Ağırlıklar » Plastik Laminat » Plastik Ürünler » Şantiye Nedir » Sedef Kakma » Sitemap » Sitemap2 » Solar Mimarisi » Strüktürel Çerçeveler » Su Çimento Oranı » Taş Oyma » Taşıyıcı Sistemler » Tekstil Yapılar » TV Antenleri » Vernik Nedir » Vida Nedir » Yangın Sistemleri » Yangına Dayanıklı Camlar » Yapı Biyolojisi » Yapı Elemanları » Yapı Havalandırma Tekniği » Yapı Sistemleri » Yapı Taşlarının Özellikleri » Yapı Türleri » Yapıştırıcılar Nedir » Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri


Yedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım SDIT
Site Haritası