avm zemin kaplama

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ, ÇARŞILAR VE DÜKKANLAR

Alışveriş merkezleri dolaşım alanları ve dükkan/mağazalardan oluşan iki temel mekan grubu vardır.

Alışveriş merkezleri ve çarşıların dolaşım alanları çok yoğun olarak insan trafiğine maruz kalırlar. Günümüzde birçok alışveriş merkezi dükkan/mağaza dışında kafe, restoran, eğlence mekanları, sinemalar da içerisinde barındırdığı için ziyaret eden kişi sayısı daha da artmaktadır. Bu nedenle dolaşım alanlarında döşeme kaplamaları aşınmaya karşı yüksek bir dayanıklılık göstermelidir. Doğal taş olan mermer, granit, traverten, bazalt aşınmaya karşı direnç gösterdiklerinden ve aynı zamanda estetik kombinasyonlara cevap verdikleri için çok sık olarak kullanılırlar. Yine aynı şekilde karo mozaik ve karosiman (ileri teknoloji ile üretilmiş olanlar), gre seramik, asfalt karo gibi yapay taş türündeki döşeme kaplamaları aşınma bakımından iyi özelliklere sahip olmalarına rağmen, estetik ve kullanışlılık bakımından doğal taşlar kadar iyi sonuçlar vermezler.

Dükkanlar ve mağazalarda ise estetik, konfor ve kullanışlılık daha çok önem kazanmaktadır. Büyük mağazalar çok çeşitli ürünlerin satıldığı, dolayısıyla yoğun insan trafiğine maruz kaldıkları için bunlara aşınma dayanımı da eklenebilir. Bu mekanlarda dolaşım alanlarında kullanılan kaymaz zemin kaplama malzemeleri kullanılabilir. Ancak estetik, sıcak temaslı ve kolay temizlenebilir niteliklere sahip olması istenir. Doğal ve yapay taşlar, gre seramikler bu mekanlarda rahatlıkla kullanılır. Bu malzemeler sert ve soğuk temaslı malzemelerdir. Linolyum, PVC, kauçuk estetik konfor ve kullanışlılık olarak sert döşeme kaplamalarından daha iyi özelliklere sahiptirler. Ancak aşınma dayanımı bakımından yapay ve doğal taşlar daha iyidir.

Bu mekanlar için ahşap döşeme kaplaması sıkça kullanılmaktadır. Ahşap malzemeler ayak ısısına uygun, üzerinde yürümesi kolay, rahat döşeme kaplamalarıdır. Aşınmaya karşı sert ağaçlar kullanılırsa daha olumlu sonuçlar alınır.

Bu mekanlarda yarı sırlı seramik ya da mozaik döşeme kaplaması kullanılmakta ve bu da kolayca temizlenen, dayanıklı ve etkileyici bir döşeme sağlamaktadır. Ancak mozaik döşeme kaplaması zaman içinde kaygan hale gelebilmektedir. Trafiğin daha az yoğun olduğu, daha küçük dükkanlar için ağır ölçekli linolyum kullanılabilir. Etiketler : alış veriş merkezi


Benzer Konular Döşeme Nedir Döşeme Anasayfa Alışveriş Merkezi Zemin Kaplama Cam Döşeme Kaplamaları Doğal Taş Zemin Kaplamaları Döşeme Çeşitleri Döşeme Sistemleri Döşemelerin İşlevleri Konaklama Tesisleri Zemin Kaplaması Metal Döşeme Kaplamaları Ofis Zemin Kaplamaları Restoran ve Kafe Zemin Kaplama Seramik Döşeme Kaplamaları Sinema Zemin Kaplamaları Toplantı Salonu Zemin Kaplaması Yapay Taş Zemin Kaplama Yolcu ve Bekleme Salonları Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Zemin Kaplama MalzemeleriYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus