hotel odası

KONAKLAMA TESİSLERİ ZEMİN KAPLAMALARI

Konaklama tesisleri olarak otel ve moteller, tatil köyleri en çok uygulanan binalardır. Otellerde, odalar ve dolaşım alanları (koridorlar) en önemli mekanlar olduğu için bu mekanların döşeme kaplamaları seçiminde dikkatli olunması gerekmektedir.

OTEL VE RESTORAN MUTFAKLARI ZEMİN KAPLAMASI

Otel ve restoran mutfaklarında, aşınmalara karşı yüksek bir dayanma gereksinimi duyan ev mutfağından ayrılmakta ve konfor sorunu aynı önemde olmamaktadır. En olağan döşeme kaplaması tipi genellikle pişmiş toprak karo ya da yan sirk seramiklerdir. Lekelenmeye karşı dayanımları nedeniyle sonuncusu en uygun olandır ve kaygan olmayan bir modelde olduklari için de tavsiye edilebilmektedirler. Pürüzlü yüzeye sahip, kaygan olmayan seramiklerde büyük temizleme problemi olduğundan, bunların içinde kaygan olmayan agregaya sahip bir malzeme kullanmak tercih edilmektedir. Mozaik de kullanılabilmektedir, fakat mozaik kullanıldıkça kaygan olma eğilimindedir. Bu durum kaygan olmayan agreganın içine sokulmasıyla en aza indirilebilir. Daha küçük kuruluşlar ya da periyodik yenilemenin mümkün olduğu yerlerde ağır ölçekli linolyum kullanılabilir. Amerika'da otel ve restoran mutfakları için vinil asbest karo döşeme kaplamaları yaygın biçimde kullanılmakta ve bu malzemelerin popülerliği ülkede gittikçe artmaktadır. Bu malzeme, dayanıklı, kolay temizlenebilir ve bu çeşit bir çalışma için oldukça uygun görünmektedir.iniz.

OTEL YATAK ODALARI ZEMİN KAPLAMALARI

Otel odaları her türlü konforun, estetiğin en yüksek olmasını gerektiren mekanlardır. Seçilecek döşeme kaplaması otelin kalitesine göre de değişebilir. Bu mekanlarda genelde döşeme kaplaması olarak halı ve ahşap uygulanır. Çünkü halılar estetik, konfor ve ses emicilik olarak genelde çok iyi niteliklere sahiptir. Ancak kullanışlılık olarak ise yeterli özelliklere sahip değildir. Esnek olması nedeniyle yürümesi kolay, temas sıcaklığı ayak için çok uygundur. Aynı zamanda temizlenmeleri ve bakımları zordur. Ancak yine de bu mekanlar için ideale en yakın döşeme kaplaması olduğu kabul edilir.

Ahşap malzemeler sıcak temaslı, doğal bir malzeme olması, temizlik ve bakımları kolay olması nedeniyle tercih edilir. Ahşap esaslı malzemelerden en mükemmeli parkedir. Ahşap parke yer döşemeleri konfor ve kullanışlılık olarak tam istenen düzeyde değildir. Katı bir malzeme olmasına rağmen ses emicilikte iyi, ancak aynı zamanda gürültü üreten bir malzemedir.

Mantar, mantar hali, kauçuk ve PVC kullanışlılık, estetik, konfor ve ses emicilik bakımından orta düzeyde kullanıcı gereksinimlerine cevap verirler. Mantar ve mantar bileşimli kaplamalar çok pahalı olmaları ve bakımları çok zor olmalarından pek tercih edilmezler. Bu tür malzemeler yapay ve PVC vb. maddeler içermelerinden dolayı çevre dostu bir malzeme olmadıklarından dolayı son yıllarda çevreye duyarlı ülkelerde pek tercih edilmemektedirler.

KORİDOR ZEMİN KAPLAMALARI

Oteller prestij binaları oldukları için giriş mekanları ve dolaşım alanları olan koridorlar çok etkileyici, estetik ve aynı zamanda yürüme güvenliği açısından kaymaz özelliklere sahip olmalıdır. Yine otel koridorları olması nedeniyle son derece konforlu, temas sıcaklığı yüksek olan döşeme kaplamaları seçilmelidir. Tablo 4.8. deki veriler dikkatli olarak irdelenirse ahşap döşeme kaplamalan konfor, suya dayanıklılık, kullanışlılık ve yürüme güvenliği bakımından iyi niteliklere sahip olmadıkları için bu mekanlarda kullanılması pek hoş olmayacaktır. Linolyum, PVC, kauçuk ise estetik ve konfor açısından mükemmele yakın, kullanışlılık olarak iyi bir yüzeye sahiptirler.

Doğal ve yapay taşlar, sert ve soğuk olmalarından dolayı konforsuzdurlar. Seramik döşeme kaplamaları ve granit estetik bakımından diğer taşlardan daha iyi olmaları nedeniyle çok uygulanırlar. Bunlar ayni zamanda kullanışlılık olarak da iyi niteliklere sahiptirler. Temizlik ve bakımları kolaydır, toz üretmezler.

Halılar estetik, konforlu ve kullanışlı olmalarına rağmen, suya dayanıklılıkları az, kolay kirlenmeleri, zor temizlenebilmeleri, bakımları masraflı ve zor olmaları nedeniyle bu mekanlarda kısmi olarak uygulanırlar. Ancak yıldız sayısı yüksek olan otellerde konfor çok önemli olduğu için koridorlar genelde halı ile kaplanmaktadır.Etiketler : konaklama tesisleri


Benzer Konular Döşeme Nedir Döşeme Anasayfa Alışveriş Merkezi Zemin Kaplama Cam Döşeme Kaplamaları Doğal Taş Zemin Kaplamaları Döşeme Çeşitleri Döşeme Sistemleri Döşemelerin İşlevleri Konaklama Tesisleri Zemin Kaplaması Metal Döşeme Kaplamaları Ofis Zemin Kaplamaları Restoran ve Kafe Zemin Kaplama Seramik Döşeme Kaplamaları Sinema Zemin Kaplamaları Toplantı Salonu Zemin Kaplaması Yapay Taş Zemin Kaplama Yolcu ve Bekleme Salonları Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Zemin Kaplama MalzemeleriYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus