yükseltilmiş döşeme

YÜKSELTİLMİŞ DÖŞEME SİSTEMLERİ

Yükseltilmiş döşeme sistemleri (raised floor systems) tipik olarak ofis mekanları, hastaneler, labaratuvarlar, bilgisayar odaları ile televizyon ve iletişim merkezlerinde masaların, çalışma gruplarının ve ekipmanların yerleşiminde erişebilirlik ve esneklik sağlamak için kullanılır. Ekipmanlar, modüler elektrik tesisatı sayesinde oldukça kolay bir şekilde taşınır ve yeniden bağlanırlar.

Yükseltilmiş döşeme sistemleri altta kalan mekana serbestçe erişimin sağlanabilmesi için temel olarak ayarlı ayaklar tarafından taşınan sökülebilir ve değiştirilebilir döşeme panellerinden oluşmaktadır. Döşeme panelleri, tipik olarak 600 mm ölçülü kare şeklinde, çelikten, alüminyumdan, çelik veya alüminyum kaplı ahşaptan veya hafif donatılı betondan oluşurlar.

Paneller, karo halı, vinil karo veya yüksek basınçlı laminatla bitirilebilir, yangın sınıflamalı ve elektrostatik boşalma kontrollü kaplamalarla kaplanabilirler. 

Ayaklar, 300 ila 450 mm bitmiş döşeme yüksekliği sağlayabilecek şekilde ayarlıdır. 200 mm kadar az bir minimum bir bitmiş döşeme yüksekliğine kadar inmek mümkündür.

Taşıyıcı profil kullanan sistemler, profilsiz sistemlere göre daha büyük yanal dengeye sahiptir, yapı yönetmeliklerinin yanal denge koşullarını sağlamak için sismik ayaklar kullanılabilir. 

Tasarım yükleri 1220 ila 3050 kg/m2 arasında değişir; daha ağır yükleri taşımak için 5490 kg/m2 ye kadar çıkılabilmektedir.

Döşeme altı boşluğu, bilgisayar, güvenlik ve iletişim sistemleri için elektrik hattı, dağıtım kutuları ve kabloların yerleştirilmesinde kullanılır. Boşluk aynı zamanda HVAC sisteminden gelen havanın dağıtımı için bir hava hücresi görevi görebilir, böylece tavandaki hava hücresi sadece dönen hava için kullanılır. Gelen soğuk havanın ondan daha yüksek sıcaklıktaki dönen havadan ayrılması enerji tüketimini azaltır. Hava hücrelerinin toplam yüksekliğinin azaltılması, aynı zamanda yeni yapının döşemeden döşemeye yüksekliğini de azaltacaktır.Etiketler : yükseltilmiş döşeme


Benzer Konular Döşeme Nedir Döşeme Anasayfa Alışveriş Merkezi Zemin Kaplama Cam Döşeme Kaplamaları Doğal Taş Zemin Kaplamaları Döşeme Çeşitleri Döşeme Sistemleri Döşemelerin İşlevleri Konaklama Tesisleri Zemin Kaplaması Metal Döşeme Kaplamaları Ofis Zemin Kaplamaları Restoran ve Kafe Zemin Kaplama Seramik Döşeme Kaplamaları Sinema Zemin Kaplamaları Toplantı Salonu Zemin Kaplaması Yapay Taş Zemin Kaplama Yolcu ve Bekleme Salonları Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Zemin Kaplama MalzemeleriYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus