yapay taş zemin kaplama

YAPAY TAŞ ZEMİN KAPLAMALARI

Yapay taş kaplamalar, bağlayıcı olarak Portland Çimentosu, mermer pirinci, oksit boya, su ve kumdan oluşan belirli boyut ve şekillerde üretilen hazır bir kaplama türüdür. Bunlar genel olarak, bir aşınma tabakası ve bir alt tabakadan oluşur. Zemine çimento harcıyla tespit edilir. Son yıllarda bu tür kaplamalar bağlayıcı olarak polimer reçineleriyle üretilmeye başlanmıştır.

Karosiman: Karosiman kum ve oksit boyaların kullanımıyla karo şeklinde üretilmiş zemin kaplama malzemeleri dir. Karoların aşınma yüzeyi olan üst yüzey tabakası 500 kg/m³, alt tabaka ise 250 kg/m³ dozlu harçla yapılır. Renklendirmek için oksit boyalar kullanılır, istenilen desen ve doku verilebilir. Preslenerek plakalar haline getirilir. Çelik kalıplar içinde yüksek basınçlı preslerle üretildiğinde aşınma direnci yüksek, su emmesi az olur.

Karo mozaik: Karo mozaik, karosiman gibi bir aşınma tabakası ve altındaki bir dolgu katmanından oluşur. Karo mozaik harcından karolar halinde prese edilerek hazırlanır. Aşınma tabakası yaklaşık 1 cm. kalınlığındadır. Beyaz ve renkli taş kırıkları, mermer tozu, boya, çimento ve su karışımından meydana gelir. Karo mozaiklerde, tüm rijit karoların döşenmesindeki kurallara uyulur ve harçlı döşeme yapılır. Kaplamanın tamamen kurumasından sonra karolar üzerine kirlenmeyi önlemek için cila uygulanmalıdır. Bazı uygulamalarda karoların arasına metaller yerleştirilerek veya genellikle karo rengine kontrast renklerde genişçe derzler yapılarak değişik görsel etkiler yaratılır.

Dökme mozaik: Dökme mozaik çimento içine mozaik pirincinin konulmasıyla yapılan döşeme kaplamasıdır. Mozaik döşenecek yere önce, ortalama 3 cm. kalınlığında, 200 kg çimento dozlu düzleme betonu serilir. Bunun üzerine çimento ile aşınmaya dayanıklı bir taş pirinci harcından meydana gelen mozaik tabakası serilir ve sıkıştırılır. Sertleştikten sonra yüzey, mekanik olarak aşındırılır ve yapısındaki taneler meydana çıkarılır. 57 Dökme mozaik döşeme kaplamasının aşınması az, yoğunluğu 2000 kg/m3 , basınç dayanımı 20 MPa, eğilme dayanımı ise 3 MPa'dır. Bakımı yapılması koşuluyla toz üretmeyen bir döşeme kaplamasıdır. Genelde su geçirimsizdir. Kullanılan taş parçalarının boyut ve renklerinin uygun bir şekilde seçimiyle değişik etkiler sağlanabilir. Sert olduğu için gürültü üretir ve darbe sesini iletir. Soğuk temaslı bir malzemedir. İyi cilalanması ve temiz tutulması koşuluyla elektrik akımına direnç gösterebilir.Etiketler : yapay taş


Benzer Konular Döşeme Nedir Döşeme Anasayfa Alışveriş Merkezi Zemin Kaplama Cam Döşeme Kaplamaları Doğal Taş Zemin Kaplamaları Döşeme Çeşitleri Döşeme Sistemleri Döşemelerin İşlevleri Konaklama Tesisleri Zemin Kaplaması Metal Döşeme Kaplamaları Ofis Zemin Kaplamaları Restoran ve Kafe Zemin Kaplama Seramik Döşeme Kaplamaları Sinema Zemin Kaplamaları Toplantı Salonu Zemin Kaplaması Yapay Taş Zemin Kaplama Yolcu ve Bekleme Salonları Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Zemin Kaplama MalzemeleriYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus