döşeme sistemleri

DÖŞEME SİSTEMLERİ

Döşeme sistemleri, hem hareketli yükleri (insanlar, mobilyalar ve hareketli teçhizat) hem de hareketsiz yükleri (döşeme sisteminin kendi ağırlığı) taşıması gereken yatay düzlemlerdir. Döşeme sistemleri, yüklerin mekan içinde yatay olarak kiriş ve kolonlara ya da taşıyıcı duvarlara aktarırlar. Rijit döşeme düzlemleri yanal kuvvetleri perde duvarlara aktarmak için ince, dar kirişler gibi çalışan yatay diyaframlar olarak da tasarlanabilirler.

Döşeme sistemleri, bir örtü kaplaması veya iskelet döşemesiyle kaplanmış bir dizi doğrusal kiriş ve döşeme kirişinden veya homojen olduğu söylenebilecek bir betonarme döşemeden oluşabilir. Döşeme sisteminin derinliği, geçilmesi gereken strüktürel açıklıkların boyutları ve oranları ile kullanılan malzemelerin kuvvetlerine doğrudan bağlıdır. Strüktürel destek noktaların döşeme üzerindeki yerleşiminde, döşeme düzlemi içinde bulunan konsol ve açıklıkların ölçüleri ve yerleşimleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Döşeme strüktürünün kenar koşulları ve döşemenin kendisini taşıyan temel ve duvar sistemlerine bağlantı şekli yapının hem strüktürel bütünlüğünü hem de fiziksel görünümüne etkiler.

Hareketli yüklerin güvenli bir şekilde karşılanabilmesi için, döşeme sistemi bir yandan esnekliğini korurken diğer yandan da göreli olarak eğilmez bir yapıya sahip olmalıdır. Aşırı sehim ve titreşimin bitmiş döşeme ve tavan malzemeleri üzerinde yaratacağı zararlı etkiler ve insan konforuyla ilgili neden olacağı kaygılardan dolayı, eğilmeden daha ziyade sehim etkisi kritik bir faktör haline gelmektedir.

Döşeme sisteminin içinden mekanik tesisat veya elektrik hatlarının geçmesi gerekiyorsa, sistemin derinliği ve içindeki boşluklar ona göre düşünülmelidir. Birbiri üstüne kümelenmiş yaşanabilir mekanlar arasında kalan döşemelerde havada ve strüktürelde yayılan seslerin yalıtımı ve yapı bileşenlerinin yangına dayanıklılıkları da göz önünde bulundurulması gereken etkenlerdir.

Döşeme sistemleri, dış mekanda yer alan teraslar dışında genellikle hava koşullarının etkisi altında kalmazlar. Döşemelerin belirli bir trafiği karşılamak zorunda olmaları nedeniyle, döşeme kaplamaları ve onu destekleyecek sistemin seçiminde uzun ömürlülük, hava koşullarına dayanıklılık ve bakım koşulları dikkate alınması gereken etkenlerdir.Etiketler : döşeme sistemleri


Benzer Konular Döşeme Nedir Döşeme Anasayfa Alışveriş Merkezi Zemin Kaplama Cam Döşeme Kaplamaları Doğal Taş Zemin Kaplamaları Döşeme Çeşitleri Döşeme Sistemleri Döşemelerin İşlevleri Konaklama Tesisleri Zemin Kaplaması Metal Döşeme Kaplamaları Ofis Zemin Kaplamaları Restoran ve Kafe Zemin Kaplama Seramik Döşeme Kaplamaları Sinema Zemin Kaplamaları Toplantı Salonu Zemin Kaplaması Yapay Taş Zemin Kaplama Yolcu ve Bekleme Salonları Yükseltilmiş Döşeme Sistemleri Zemin Kaplama MalzemeleriYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus