engelliler için banyo

ENGELLİLER İÇİN TESİSAT UYGULAMALARI

BANYO KÜVETLERİ

Arka duvara, döşemeden 850 ila 900 mm yüksekte ve en az 600 mm uzunlukta bir tutma barı yerleştirilmeli, baş tarafındaki duvardan maksimum 600 mm, ayak tarafındaki duvardan maksimum 300 mm uzaklıkta olmalıdır. Aynı uzunlukta ikinci bir tutma barı, küvetin tepe noktasından 230 mm yüksekliğe yerleştirilmelidir. En az 300 mm uzunluğunda bir tutma barı, ayak tarafındaki duvara, küvetin ön tarafına doğru yerleştirilmelidir. Küvetin tepe noktası döşemeden 430 ila 480 mm yükseklikte olmalıdır.

DUŞ TEKNELERİ

Engellilerin tekerlekli sandalyelerini kullanarak duş aldıkları kabinlere, kabinin üç duvarında, döşemeden 850 ila 900 mm yükseklikte tutunma barları bulunmalıdır. Tekerlik bir sandalyeden kabindeki bir koltuğa geçişi gerektiren duş teknelerinde ise, tutunma barı kontrol duvarından arka duvara doğru, kontrol duvarından 450 mm uzaklıktaki bir noktaya kadar uzatılmalıdır. 13 mm maksimum yükseklikteki eğişe 1:2 eğim verilmelidir.

LAVABOLAR VE EVYELER

Duvardan minimum çıkıntı : 430 mm
Maksimum evye derinliği : 160 mm
Lavabo ve evyenin tepe noktasının döşemeden maksimum yüksekliği : 850 mm
Döşemeden lavabo veya evye çevresinin öndeki alt sınırına kadar minimum serbest yükseklik : 730 mm
Serbest diz boşluğu için döşemeden 680 mm yükseklikte minimum 200 mm derinlik, 230 mm yükseklikte minimum 280 mm derinlik sağlanmalıdır. 
760 x 1200 mm serbest döşeme alanı hesaplanırken, lavabo veya evye altına 480 mm derinlikten fazla girilmemelidir.

KLOZETLER

Klozetler, bir duvara veya bir bölmenin bitişiğine monte edilmeli, klozetin merkez çizgisinden duvar veya bölmeye olan mesafe 450 mm olmalıdır. Oturak kısmının tepe noktası döşemeden 430 ila 480 mm yükseklikte olmalıdır. Klozetin önünde minimum 1200 mm, klozetin merkez çizgisinden bitişik duvar olmayan tarafına doğru minimum 1000 mm serbest döşeme alanı olmalıdır.

TUVALET KABİNLERİ 

Tekerlekli sandalyelerin ulaşabileceği tuvalet kabinleri, duvara asılan klozetler için en az 1500 mm genişliğinde ve 1400 mm derinliğinde, döşemeye monte edilen klozetler için minimum 1500 mm derinliğinde olmalıdır. Tutunma barları arka duvara ve klozete en yakın yan duvara, döşemeden 850 ila 900 mm yükseklikte, yatay konumda monte edilmelidir.Etiketler : engelliler için tesisat


Benzer Konular Ev Tadilatı Alçı Sıva Uygulamaları Badana Nedir Bina Güçlendirme Bina Isıtma Sistemleri Boya Sistemleri ve Prensipleri Doğalgaz Tesisatı Duvar Sistemleri Elektrik Tesisatı Engelliler İçin Tesisat Epoksi Zemin Kaplama Eski Bina Restorasyonu Ev Tadilat Kredisi Fayans Uygulamaları İç Cephe Boya İç Cephe Sıva Uygulaması Isıtma ve Soğutma Sistemleri Pencere Uygulamaları Seramik Uygulamaları Su Tesisatı Uygulamaları Tadilat Firması SeçimiYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus