çatı eğimi

ÇATI EĞİMLERİ

DÜZ ÇATILAR

Düz çatılarda sürekli bir çatı membranı kullanılmalıdır.

Önerilen minimum eğim : 1:50

Çatı eğimi, strüktürel elemanların veya çatı döşemesinin eğimli olarak yerleştirilmesi veya ısı yalıtımı katmanına pah verilmesiyle elde edilir.

Eğim genellikle içteki süzgeçlere yönelir, çevre çörtenleri taşma delikleri olarak kullanılabilir.

Düz çatılar, tüm yatay ölçülerdeki yapıları etkin bir şekilde örtebilir ve aynı zamanda dış mekan olarak kullanılmak üzere yapılandırılabilir ve tasarlanabilir.

Düz çatı strüktürü, betonarme döşeme plakları, düz ahşap veya çelik kafes kirişler, ahşap veya çelik kirişler ve iskelet döşemesi ve ahşap veya çelik döşeme kirişleri ve örtü altı kaplamasında oluşabilir.

EĞİMLİ ÇATILAR

Eğimli çatılar, az eğimli (3:12) ve orta ve yüksek eğimli (4:12 ila 12:12) çatılar olarak iki kategori altında toplanabilir.

Çatı eğimi, çatı kaplama malzemesinin seçimini, altlık ve saçaklarda sızdırmazlık için gerekli koşulları ve tasarım rüzgar yüklerini etkiler. Az eğimli çatılarda, rulo veya sürekli çatı membranlarının kullanılması gerekir; 3:12 civarındaki eğimlerde bazı bitümlü çatı pulları veya sac malzemeler kullanılabilir. Orta ve yüksek eğimli çatılar, bitümlü çatı pulu, kiremit veya metal sac malzemelerle kaplanabilir. Eğimli çatılar yağmur suyunu kolayca saçaktaki oluklara akıtırlar. Eğimli çatının yüksekliği ve alanı yatay ölçüleriyle beraber artar. Eğimli çatının altındaki mekan kullanılabilir.

Eğimli çatı düzlemleri çeşitli çatı biçimleri oluşturacak şekilde birleştirilebilirler. Eğimler çatılar şu katmanlardan oluşabilir ;

Ahşap veya çelik mertekler ve örtü altı kaplaması,

Ahşap veya çelik kirişler, aşıklar ve iskelete döşemesi,

Ahşap veya çelik makasalar.Etiketler : çatı eğimi


Benzer Konular Çatı Uygulamaları Çatı Aktarma Çatılarda Isı Yalıtımı Çatılarda Su Yalıtımı Çelik Çatı Sistemleri Teras Su Yalıtımı Braas Çatı Sistemleri Çatı Sistemleri Yeşil Çatı Sistemleri Asma Çatılar Baca Nedir Çatı Aplikasyonu Çatı Drenajı Çatı Kaplama Malzemeleri Çatı Kaplamaları Çatı Kar Yükünün Belirlenmesi Çatı Kenarlarının Düzenlenmesi Çatı Kiremitleri Çatı Makasları Çatı Örtü Altı Keçesi Çatı Pencereleri Çatı Şekilleri ve Adları Çatı Taşıma Donanımları Çatıda Kullanılan Polimer Kökenli Levhalar Çatılarda Eğim Düz Çatı Bileşenleri Eternit Levha Örtüler Gizli Dere İzolasyonu Kiremit Çatı Kaplamaları Marsilya Tipi Kiremit Metal Levha Çatı Kaplaması Oluklu Metal Çatı Kaplaması Oturtma Çatılar Pedavra Nedir Tahkimatlı Çatılar Tahta Çatı Pulları Tahta Kiremitler Tek Katmanlı Çatı Örtüsü Yağmur Suyu Kullanımı Yassı ÇatılarYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus