çatı sistemleri

çatı sistemleri çeşitleri  çatı sistemleri firmaları  çatı sistemleri fiyatları  çatı sistemleri istanbul

çatı sistemleri nedir  çatı sistemleri nelerdir  çatı sistemleri uygulamaları  çatı sistemleri ve fiyatları  

ÇATI SİSTEMLERİ

Çatı sistemleri, yapının iç mekanları için başlıca örtü elemanı olarak görev yapar. Çatının biçimi ve eğimi, yağmur suyunu ve eriyen karı süzgeçler, oluklar ve yağmur iniş borularından oluşan sisteme akıtmak için kullanılan çatı kaplaması -bitümlü çatı pulu (shingle), kiremit veya sürekli membran- ile uyumlu olmalıdır. Bir çatının yapı sistemi aynı zamanda buhar geçişini, hava sızıntısını ve ısı ve güneş ışınımının akışını da kontrol etmelidir. Yağı yönetmeliğinin şart koştuğu yapı sistemine bağlı olarak, çatı strüktürü ile bileşenlerinin yangının yayılmasına karşı dayanıklı olması da gerekebilir.

Çatı, döşeme sistemlerine benzer bir şekilde mekan boyunca açıklık geçecek ve hem kendi ağırlığını hem de kendisine bağlanan bütün teçhizatların ve üzerinde biriken yağmur ve karın ağırlığını taşıyacak şekilde düzenlenmelidir. Üzerinde gezilen düz çatılar hareketli kullanıcı yükünün de etkisi altında kalırlar. Çatı düzleminin bu yer çekimi yüklerine ek olarak yanal rüzgar ve deprem yüklerine ve ayrıca yukarı yönlü rüzgar kuvvetlerine karşı direnç göstermeleri ve bu kuvvetleri taşıyıcı sisteme aktarmaları da gerekebilir.

Bir yapı üzerinde etkili olan yer çekimi yükleri çatı sisteminden geldiğinden, bu sistemin strüktürel yerleşimi yükleri temel sistemine aktaran kolon ve taşıyıcı duvar sistemine uygun olmalıdır. Buna karşılık, çatı desteklerinin düzeni ve çatı açıklıklarının büyüklükleri de iç mekanların yerleşimini ve çatı strüktürünün taşıyabileceği döşeme türünü etkiler. Büyük çatı açıklıkları daha esnek iç mekanlar oluştururken daha küçük çatı açıklıkları daha keskin tanımlanmış mekanlar ortaya çıkarır.

Çatı strüktürünün biçimi –düz veya eğimli, beşik çatı veya kırma çatı, geniş ve korunaklı veya ritmik bir düzenle eklemlenmiş olması- yapının imgesinde önemli etkiye sahiptir. Çatı kenarları dış duvarlarla aynı hizada olacak veya çıkma yapacak şekilde görünür olabilir veya parapet arkasına gizlenebilir.Etiketler : çatı sistemleri


Benzer Konular Çatı Uygulamaları Çatı Aktarma Çatılarda Isı Yalıtımı Çatılarda Su Yalıtımı Çelik Çatı Sistemleri Teras Su Yalıtımı Braas Çatı Sistemleri Çatı Sistemleri Yeşil Çatı Sistemleri Asma Çatılar Baca Nedir Çatı Aplikasyonu Çatı Drenajı Çatı Kaplama Malzemeleri Çatı Kaplamaları Çatı Kar Yükünün Belirlenmesi Çatı Kenarlarının Düzenlenmesi Çatı Kiremitleri Çatı Makasları Çatı Örtü Altı Keçesi Çatı Pencereleri Çatı Şekilleri ve Adları Çatı Taşıma Donanımları Çatıda Kullanılan Polimer Kökenli Levhalar Çatılarda Eğim Düz Çatı Bileşenleri Eternit Levha Örtüler Gizli Dere İzolasyonu Kiremit Çatı Kaplamaları Marsilya Tipi Kiremit Metal Levha Çatı Kaplaması Oluklu Metal Çatı Kaplaması Oturtma Çatılar Pedavra Nedir Tahkimatlı Çatılar Tahta Çatı Pulları Tahta Kiremitler Tek Katmanlı Çatı Örtüsü Yağmur Suyu Kullanımı Yassı ÇatılarYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus