çatı şekilleri

ÇATI ŞEKİLLERİ VE ADLARI

Çatı şekilleri binanın mimari durumu, bölgenin iklim şartları ve mimari stile göre değişiklik gösterir. Üzerinde gezilecek olan çatılar teras çatı şeklinde yapılır. Üzerinde gezilmeyen çatılar ise meyilli yapılır. Binanın yeri, şekli ve büyüklüğü, çatının meyilli yüzeylerinin şekil ve sayısına etki eder. Binanın kullanım amacı ve ışık alma durumuna göre de çatıya şekil verilir.

TEK SATIHLI ÇATI

Sundurma çatı da denilen bu çatı yağmur sularını tek yönde toplayarak akıtır. Küçük evlerde, dağ evlerinde, küçük satış kulübelerinde, sergi pavyonlarında, geçici şantiye binalarında ve depolarda, büyük binalara yaslanan küçük binaların çatıları tek satıhlı yapılır.

BEŞİK ÇATI

İki tarafa da meyilli ve iki yüzeyli çatılardır. Küçük tesislerde, evlerde, depo binalarında, sıra bloklarda, gizli dereli olarak bitişik binalarda uygulanan bir çatı şeklidir.

KIRMA ÇATI

Dört yöne birden akıntısı olan çatı şeklidir. Ev, apartman, büro binaları, otel ve resmi binalarda uygulanır. Dört yüzeyli olursa basit kırma çatı, dörtten fazla yüzeyli olursa mürekkep veya birleşik çatı adını alır.

TEPEDEN IŞIK ALAN ÖZEL ÇATILAR

Bina içerisindeki çalışma alanlarına ışık vermek amacı ile düzenlenen ve pencereli olarak inşa edilen değişik şekillerdeki çatılardır. Fabrika, atölye, hangar, çiftlik binalarının çatıları bu şekilde inşa edilir.

MAHYALARI BİR NOKTADA BİRLEŞEN ÇATILAR

Bu çatılara sivri çatı adı da verilir. Minare, kule, türbe, şadırvan ve camilerin kubbe çatıları bu şekilde yapılırlar.

MANSARD VE ŞEVLİ ÇATILAR

Yüzeylerinde birden fazla eğim kullanılarak inşa edilen çatılardır. Çatının kar tutmaması ve çatı arasından yararlanılması için eğim dik tutulur. Çatının ikinci eğimi çatı katından itibaren azaltılır.

HAÇVARİ ÇATI

Kare veya kareye yakın dikdörtgen planlı binalarda yapılan ve her cepheden beşik çatı görünüşü veren bir çatıdır. Sekiz tane meyilli yüzü vardır.Etiketler : çatı şekilleri


Benzer Konular Çatı Uygulamaları Çatı Aktarma Çatılarda Isı Yalıtımı Çatılarda Su Yalıtımı Çelik Çatı Sistemleri Teras Su Yalıtımı Braas Çatı Sistemleri Çatı Sistemleri Yeşil Çatı Sistemleri Asma Çatılar Baca Nedir Çatı Aplikasyonu Çatı Drenajı Çatı Kaplama Malzemeleri Çatı Kaplamaları Çatı Kar Yükünün Belirlenmesi Çatı Kenarlarının Düzenlenmesi Çatı Kiremitleri Çatı Makasları Çatı Örtü Altı Keçesi Çatı Pencereleri Çatı Şekilleri ve Adları Çatı Taşıma Donanımları Çatıda Kullanılan Polimer Kökenli Levhalar Çatılarda Eğim Düz Çatı Bileşenleri Eternit Levha Örtüler Gizli Dere İzolasyonu Kiremit Çatı Kaplamaları Marsilya Tipi Kiremit Metal Levha Çatı Kaplaması Oluklu Metal Çatı Kaplaması Oturtma Çatılar Pedavra Nedir Tahkimatlı Çatılar Tahta Çatı Pulları Tahta Kiremitler Tek Katmanlı Çatı Örtüsü Yağmur Suyu Kullanımı Yassı ÇatılarYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus