çatı dereleri

ÇATI KENARLARININ DÜZENLENMESİ

Kar ve yağmur suyunun çatıdan uzaklaştırılmasındaki durum göz önüne alınarak saçağa şekil verilir. Bu şekillendirme binanın estetiğini etkileyecek mimari görüşler de önemli bir etken sayılabilir.

SAÇAKLI ÇATI

Kar ve yağmurun çok yağdığı bölgelerde bina yüzeyini, çatıdan akacak kar ve yağmur sularından korumak ve binanın yapıya ait elemanlarının su ve rutubet tesiri ile bozulmalarına mani olmak için, saçak, bina yüzeyinden dışa doğru 0,40 m ile 1,50 m arasında uzatılarak düzenlenir. Yağmur oluğu ya saçak hattında veya saçak gerisinde düzenlenir.

Soğuk çatılarda, saçak kenarlarında buz oluşmaz, ancak sıcak çatılarda yağmur oluğu yapılmazsa, saçak kenarlarında oluşabilecek buzlar havanın ısınması ile büyük tehlikeler oluşturabilir. Yağmur oluğunun yapılması halinde ise, oluk üzerinde büyük yükler oluşabilir ve oluğun sarkmasına sebep olabilir. Bu hususlar dikkate alınarak önlemler alınmalıdır.

SAÇAKSIZ ÇATI

Fazla yağmur almayan yörelerdeki binaların çatıları saçaksız olarak düzenlenebilir. Bu durumda, yağmur olukları saçak hattında düzenlenir. Saçak hattında estetik amaçla, süsleyici olarak tuğla, taş veya beton ile kornişler düzenlenebilir. Bu durumda yağmur oluğu kornişin üzerinde düzenlenir.

GİZLİ DERELİ ÇATI

Çatı yüzeyinin görünmesi istenmediği zaman bir atika duvarı yapılır ve çatı bu duvarın (gizli dere) arkasına saklanır. Yağmur oluğu atika duvarı arkasında düzenlenir, boru ise bina dış duvarının iç yüzünde veya dış yüzünde düzenlenir.Etiketler : saçaklı çatı


Benzer Konular Çatı Uygulamaları Çatı Aktarma Çatılarda Isı Yalıtımı Çatılarda Su Yalıtımı Çelik Çatı Sistemleri Teras Su Yalıtımı Braas Çatı Sistemleri Çatı Sistemleri Yeşil Çatı Sistemleri Asma Çatılar Baca Nedir Çatı Aplikasyonu Çatı Drenajı Çatı Kaplama Malzemeleri Çatı Kaplamaları Çatı Kar Yükünün Belirlenmesi Çatı Kenarlarının Düzenlenmesi Çatı Kiremitleri Çatı Makasları Çatı Örtü Altı Keçesi Çatı Pencereleri Çatı Şekilleri ve Adları Çatı Taşıma Donanımları Çatıda Kullanılan Polimer Kökenli Levhalar Çatılarda Eğim Düz Çatı Bileşenleri Eternit Levha Örtüler Gizli Dere İzolasyonu Kiremit Çatı Kaplamaları Marsilya Tipi Kiremit Metal Levha Çatı Kaplaması Oluklu Metal Çatı Kaplaması Oturtma Çatılar Pedavra Nedir Tahkimatlı Çatılar Tahta Çatı Pulları Tahta Kiremitler Tek Katmanlı Çatı Örtüsü Yağmur Suyu Kullanımı Yassı ÇatılarYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus