terrazzo nedir

KARO MOZAİK (TERRAZZO, SUNİ MERMER)

Çeşitli ebatlarda kırılmış mermer ya da diğer doğal taşların yüksek dozajda beyaz veya siyah çimento ve su ile karıştırılarak, elde edilen karışımın yüksek basınç altında sıkıştırılması ve buhar kürü uygulanması sonucunda elde edilir. Daha sonra elmas ve abresiv silim taşlarıyla silinerek kullanıma hazır hale getirilir. İçerisindeki farklı renk ve ebatlardaki taşlar sayesinde farklı desen ve renklerde üretilebilen son derece dekoratif bir zemin kaplama malzemesidir.

Terrazzo karolar, portland çimentosu veya beyaz çimento ile mermer veya diğer doğal kırma taşların karışımıyla elde edilen harcın, yüksek basınç altında sıkıştırılması ve sertleştikten sonra zımparalanması ve cilalanması ile elde edilmektedir. Terrazzo karo kaplamalar 25-50 mm kalınlığında, 20x20, 80x80 mm’ye kadar olan boyutlarda fabrikasyon olarak üretilmektedir. Yoğun, oldukça dayanıklı, düzgün bir döşeme yüzeyi sağlar. Kaplamanın rengi, kullanılan agreganın boyutları ve renkleri ile bağlayıcının rengine bağlı olarak değişir. Terrazzoların içerisinde kullanılan mermerlerin ve kırma taşların özelliklerine bağlı olarak yüzey sertlikleri farklılık gösterebilir. Granitten biraz az, mermerle denk, travertene göre daha az su emme özelliği gösterirler.

Karo mozaikler, ülkemizde suni mermer, karosiman vb. adalarla da bilinir. Avrupa ülkelerinde ise daha çok terrazzo olarak adlandırılırlar.

Karo mozaiklerin iki tabaklı ve tek tabakalı olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Özellikle tek tabanlı endüstriyel zemin kaplama malzemeleri karolarda içerisindeki fazla su vakum tekniği ile alındığından daha boşluksuz ve daha az gözenekli olarak üretilmektedir. Bu nedenle su emme oranı daha azdır. İki tabakalı karolar 25-50 mm kalınlığında üretilirken, tek tabanlı karolar 15-20 mm kalınlığında üretilirler. Bu nedenle tek taraflı karolar daha hafiftir.

Yüzeyleri silindiği zaman oldukça düzgün bir yüzey elde edildiği gibi, honlama ve kumlama gibi üst yüzey işlemleri ile yüzeye kaymazlık özelliği kazandırılabilir.

Standart terrrazzo, genellikle küçük taş parçalarından oluşan, zımparalı ve cilalı terrazzo kaplamalarıdır. Venedik terrazzosu ise, büyük taş parçalarından ve bunların arasını dolduran küçük parçalardan oluşan, zımparalı ve cilalı terrazzolardır. Terrazzo kaplamalarda metal, plastik veya çimento esaslı bölücü şeritler kullanılarak;

Büzülme nedeniyle ortaya çıkan çatlakların etki alanı sınırlandırılır,

Döşeme örtüsü içinde değişik renkler kullanılabilir,

Dekoratif bir etki oluşturulur.

TERRAZZO ÖZELLİKLERİ

Maliyeti düşüktür.

Gözenek yapısı azdır.

Cilayı iyi kabul eder.

Dayanıklıdır.

Serttir.

Dökme mozaik kaplamada belli bir süre sonra oluşan çatlaklar, karo mozaikte görülmez.

İç ve dış mekanlarda kullanılabilir.

Yağlardan ve asitlerden zarar görür.

BAKIM VE TEMİZLİK

Vakumlama, kuru ve ıslak paspaslama ve yıkama yapılabilir. Asitli temizleyicilerden kaçınılmalıdır.

KULLANIM ALANLARI

İç ve dış mekanlarda zemin kaplama malzemesi olarak kullanılabilir.Etiketler : karo mozaik


Benzer Konular Zemin Kaplama Malzemeleri Zemin Kaplama Malzemeleri Anasayfa Andezit Taşı Nedir Asfalt Karo Zemin Kaplama Bazalt Taşı Nedir Çimento Esaslı Zemin Kaplamaları Dökme Mozaik Halı Döşeme Malzemeleri Karo Mozaik Zemin Kaplama Kauçuk Zemin Kaplama Malzemeleri Kompozit Kaplama Malzemeleri Kontrplak Zemin Kaplama Ksilolit Kaplama Kumtaşı Nedir Laminat Parke Nedir Linolyum Kaplama Mantar Zemin Kaplama Polimer Zemin Kaplamaları PVC Zemin Kaplamaları Tahta Rabıta Nedir Traverten Taş KaplamaYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus