epoksi zemin kaplama nedir

SIVAMA POLİMER KAPLAMALAR

Sıvama polimer döşeme kaplamaları beton, terazzo ya da çimento şap zeminlere iki ayrı tabaka halinde uygulanan ve polivinilasetat ya da sentetik reçineler (epoksi ve benzeri), agrega ve pigment karışımından oluşan bir kaplama türüdür. Uygulanması malayla sıvamak ya da pistoleyle püskürtmek şeklinde yapılan bu döşeme kaplaması, hafif ya da orta yaya trafiği olan mekanlarda kullanılmaktadır. Alt tabakası üst yüzeydeki aşınma tabakasının aksine çok miktarda agrega içermekte, aşınma tabakası ise daha çok bağlayıcıdan oluşmaktadır. Kaplama yapıldıktan sonra ve kuruduktan sonra suya dayanıklı ve su geçirmeyen aynı zamanda da birçok asitlere karşı dirençli bir özellik kazanır.

Kaplamanın toplam kalınlığı döşeme kaplamasının kullanılma amacına göre belirlenir. Genelde 1 mm'lik bir kaplama için 0.5 mm'lik aşınma tabakası, 1.5 mm'lik bir kaplama için 1 mm'lik aşınma tabakası, 1.7 mm'lik kaplama için ise 1.2 mm'lik bir aşınma tabakası yapılmalıdır.

Epoksi ve polyester reçineleri ile yapılan zemin kaplama çeşitleri reçine içerisine sert agrega (örneğin korendom) katılarak yüksek nitelikli bir harç elde edilir. Bu harç malayla serilmek suretiyle mekanik, ısıl ve kimyasal etkilere karşı dirençli bir kaplama oluşturulur. Basınç dayanımı 10 MPa (100 kWcm2), eğilme dayanımı ise 35 MPa (350 kg/cm2)'mn üzerindedir. İnorganik ve organik asitlerin birçoğuna, bazlara, çözücülere ve diğer aşındırıcı sıvıların birçoğuna karşı çok dirençlidir. Alttaki beton altlığa gayet iyi bir şekilde yapışarak yürüme güvenliği sağlar. Agregası korendom olan bir kaplamada aşınma dayanımı 3 cm3/50 cm2'dir.

Mekanik etkilere karşı aşağıdaki kaplama kalınlıklarının yapılması önerilmektedir:

• Hafif aşınma etkisi 2.3 mm

• Orta aşınma etkisi 3.5 mm

• Yüksek aşınma etkisi 5 nam ve yukarısı

Bu tür döşeme kaplamaları 120 °C'ye kadar dayanıldı olup elektrik direnci yüksektir. Bu tür döşeme kaplamalarının fiyatının yüksekliği nedeniyle ancak daha çok sıvıyla uğraşılan (süt, bira, kimya, gıda vs.) sanayilerde kullanılması uygundur.Etiketler : polimer zemin kaplama


Benzer Konular Zemin Kaplama Malzemeleri Zemin Kaplama Malzemeleri Anasayfa Andezit Taşı Nedir Asfalt Karo Zemin Kaplama Bazalt Taşı Nedir Çimento Esaslı Zemin Kaplamaları Dökme Mozaik Halı Döşeme Malzemeleri Karo Mozaik Zemin Kaplama Kauçuk Zemin Kaplama Malzemeleri Kompozit Kaplama Malzemeleri Kontrplak Zemin Kaplama Ksilolit Kaplama Kumtaşı Nedir Laminat Parke Nedir Linolyum Kaplama Mantar Zemin Kaplama Polimer Zemin Kaplamaları PVC Zemin Kaplamaları Tahta Rabıta Nedir Traverten Taş KaplamaYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus