traverten taş kaplama

TRAVERTEN TAŞ KAPLAMA

Karbondioksitçe zengin kalsiyum bikarbonatlı suların kalkeri bırakması sonucu oluşan boşluklu, bitki kalıntıları içeren taşlara traverten denir. Traverten daha çok fay yarıklarından çıkan sıcak, kireçli suların bünyesindeki karbondioksitin uçması ile çökelen kalker katmanlarının taşlaşması ile oluşan tortul kayaçtır. Çok delikli, hafif ve fazla miktarda bitkilerin sap ve yapraklarını ihtiva eden malzemeler kalkar küfü, az boşluklu ve daha ağır olanları da traverten olarak adlandırılmaktadır. İşleme ve kesilmesinin kolay olması, fazla miktarda bulunması bu taşların kaplama işlerinde kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Genellikle gri ve beyaz renkte, demir oksit ihtiva edenler ise sarı renklidir.

Bu taşlar sünger gibi delikli ve hafiftir. Delikler hava kabarcıklarından, içindeki nebat ya da hayvan kalıntılarının zamanla çürümesinden meydana gelir.

Traverten kaplamalar, mermer ve granit kaplamalar kadar uzun bir oluşum süreci geçirmedikleri için ve oluşumlarını tam tamamlamadan yeryüzüne çıktıkları için mermer ve granit kaplamalara oranla daha dayanıksızdır. Traverten 250-750 kg/cm2 basınca dayanıklıdır.

Traverten kaplamalar boşluklu bir bünyeye sahip olduğundan çok rahatlıkla içine su alabilmektedir. Bünyesine su girdiği zaman herhangi bir donma durumunda veya gece-gündüz sıcaklıklarının fazla olduğu bölgelerde kullanıldığında zamanla yapısında bozulmalar, deformasyonlar oluşmaktadır. Bu nedenle traverten kaplama yapılmadan önce kaplamanın yapıldığı bölgenin iklim koşulları dikkate alınmalıdır. Bu nedenle travertenin nerede kullanılacağı, uygulama şekli, renk ve dokusu, birlikte kullanılacağı malzemelerle olan uyumu malzeme seçiminde özenle üzerinde durulması gereken hususlardır.

Önerilen makale: italyan boya firmaları ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

TRAVERTENİN ÖZELLİKLERİ

Traverten üzerinde gözenekler bulunur. Gözenekler kendi tozuyla yapılan dolgu maddesi ile doldurulur. Cilayı iyi kabul eder. İç mekanlarda doğal bir görünüme sahiptir ve dekoratiftir. Yapılardaki kaplama işlerinde levha halinde olanları kullanılır. Asitlerden zarar görür.

TEMİZLİK VE BAKIM

Vakumlama, kuru ve ıslak paspaslama ve yıkama yapılabilir. Asitli temizleyicilerden kaçınılmalıdır.Etiketler : traverten


Benzer Konular Zemin Kaplama Malzemeleri Zemin Kaplama Malzemeleri Anasayfa Andezit Taşı Nedir Asfalt Karo Zemin Kaplama Bazalt Taşı Nedir Çimento Esaslı Zemin Kaplamaları Dökme Mozaik Halı Döşeme Malzemeleri Karo Mozaik Zemin Kaplama Kauçuk Zemin Kaplama Malzemeleri Kompozit Kaplama Malzemeleri Kontrplak Zemin Kaplama Ksilolit Kaplama Kumtaşı Nedir Laminat Parke Nedir Linolyum Kaplama Mantar Zemin Kaplama Polimer Zemin Kaplamaları PVC Zemin Kaplamaları Tahta Rabıta Nedir Traverten Taş KaplamaYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus