tahta rabıta

TAHTA RABITA PARKE NEDİR

Tahta rabıta kaplama 30x50 veya 50x50 mm kesitinde ve 40-50 cm aralıklarla tespit edilen latalar üzerine, genişliği 80-120 mm, kalınlığı 20-25 mm olacak şekilde yerleştirilen uzun tahtalardan oluşturulmaktadır.

Döşeme tahtası çeşitli biçim ve boyutlarda yüzyıllardan beri bilinen ve kullanılan en eski zemin kaplama malzemesidir. Ülkemizde ilk defa 1996 yılında standardize edilmiş ve TZ 11970 Ahşap Döşeme Tahtaları adı altında uygulamaya konulmuştur. Bu standart döşeme tahtalarının tarifini, sınıflandırma ve özelliklerini, numune alma, muayene ve deney yöntemleri ile piyasaya arz şeklini kapsamaktadır. Ancak 2006 yılında yürürlükten kaldırılmış ve yerine TS 11970 EN 13990 Ahşap Yer Döşemesi Masif Yumuşak Ağaç Yer Döşeme Levhaları adlı standart kabul edilerek uygulamaya konulmuştur. Bu standartta döşeme tahtasının hem adı hem de tanımı değiştirilmiştir. Tahta yerine levha terimi kullanılmıştır.

Tahta rabıta döşemeler, aşınmaya dayanıklı olmalıdır. Tahta genişlikleri aynı olmalı, mümkünse dar tahta kullanılmalıdır. Tahtaların bombeleşecek yüzü yerleştirilirken üste getirilmelidir. Tahtalar budaksız veya az budaklı olmalıdır. 20-25 mm kalınlıkta, 80-120 mm genişlikte parçalar seçilmelidir.

Önerilen makale: İtalyan dekoratif sıva ve italyan boya uygulamaları hakkında bilgi almak için ilgili sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

RABITA TAHTA ÖZELLİKLERİ

Sağlıklıdır. Temizliği kolaydır. Ses ve ısı yalıtımına sahiptir. Kimyasal maddelerden ve asitlerden fazla etkilenmez. Ateşe karşı dayanımı azdır. Mantar ve böceklerden kolay etkilenir.

RABITANIN KULLANIM ALANLARI

Islak mekanlar hariç hemen hemen her mekanda kullanılabilir.

RABITA TEMİZLİK VE BAKIMI

Vakumlama, ıslak ve kuru paspaslama yapılabilir. Haftada 2-3 kez az cila ile parlattırılır. Temizliğinde yüzey aşınmasına neden olmayacak ahşaba uygun temizlik maddeleri kullanılmalıdır. Etiketler : rabıta parke


Benzer Konular Zemin Kaplama Malzemeleri Zemin Kaplama Malzemeleri Anasayfa Andezit Taşı Nedir Asfalt Karo Zemin Kaplama Bazalt Taşı Nedir Çimento Esaslı Zemin Kaplamaları Dökme Mozaik Halı Döşeme Malzemeleri Karo Mozaik Zemin Kaplama Kauçuk Zemin Kaplama Malzemeleri Kompozit Kaplama Malzemeleri Kontrplak Zemin Kaplama Ksilolit Kaplama Kumtaşı Nedir Laminat Parke Nedir Linolyum Kaplama Mantar Zemin Kaplama Polimer Zemin Kaplamaları PVC Zemin Kaplamaları Tahta Rabıta Nedir Traverten Taş KaplamaYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus