plastik zemin kaplama malzemeleri

PVC ZEMİN KAPLAMA MALZEMELERİ

Başta hidrojen, oksijen ve azot olmak üzere karbonun organik bileşimlerinden mineral, petrol, ahşap gibi doğal maddelerin, ısı basınç ve kimyasal etkilerle polimerizasyon ve kondansasyon şeklinde molekül ve amorf yapılarının değişimi ve yeni bağlar yaratılması sonucu oluşmuş organik esaslı maddelere plastik reçine adı verilir. Plastik esaslı kaplamalar dayanıklı olmaları, temizlik ve bakımlarının kolay olmasının yanı sıra, ekonomik olan malzemeleridir. Ancak plastik esaslı kaplama malzemelerinden hiç biri, bir döşeme kaplamasından beklenen özelliklerin hepsini birden aynı anda bünyesinde barındırmaz. Zemin kaplama malzemeleri olarak kullanılan plastikler polivinil klorür esaslı ve linolyum olmak üzere iki bölümde incelenmektedir.

POLİVİNİL KLORÜR (PVC)  ZEMİN KAPLAMALARI

Vinil (pvc floor covering) klorürün polimerizasyonu ile elde edilen önemli bir sentetik maddedir. PVC zemin kaplama, termoplastik bağlayıcı vinilklorür polimeri veya kopolimeri ile değişik dolgu maddeleri ve pigmentler kullanılarak yapılan düzgün yüzeyli, kare ve dikdörtgen biçiminde olan malzemelerdir (TSE,1976). Ülkemizde piyasada marley olarak bilinmektedir.

Antibakteriyel özellikleri sahip, çok çeşitli desen ve renkte üretilebilmektedir. Genellikle dayanıklı bir malzeme olmakla birlikte mobilyaların hareket ettirilmesi ile çizilebilir. Bakım ve temizliği kolaydır, yağları emmez, kirlere, yanmaya, asitlere dayanıklı, nispeten az gürültülüdür, cilalanırsa kaymaya neden olabilir.

Dolgu maddesi olarak asbest lifleri kullanıldığından daha sert yapılı, büküldüğünde kırılma özelliğine sahiptirler. Genellikle 300x300 mm ebatlarında, düz, renkli veya karışık renkli olarak üretilirler. Yüzeyinde kabarcık ve çatlak bulunmaması, yabancı maddeler görülmemesi, kenarlarının ve köşelerinin düzgün olması gerekir.

Temizlik ve Bakım : Vakumlama, kuru ve ıslak paspaslama çok kirlenen alanlarda hafif olarak fırçalama yapılabilir.

Kullanım Alanları : Genellikle banyo, mutfak ve koridorlarda tercih edilirler.

LİNOLYUM ZEMİN KAPLAMALARI

Linolyum, oksidize keten tohumu yağı veya ahşap unu, kireç taşı, yer mantarı, reçine ve pigmentlerinden elde edilmektedir. Bu maddeler bir araya getirilip karıştırılmakta ve preslenmektedir. Linolyum döşeme kaplaması, bezir yağı ve mantar tozu ile sıvanmış kendir dokumasından yapılan bir çeşit taban muşambasıdır. Alt tabanı çuha denilen pamuk ipliğinden yapılmaktadır. Soğukta sertleşir ve sıcakta şekil değiştirip genleşir.

Dekoratif linolyum geliştirildiği 1930’ların ortalarına kadar sade linolyum popüler bir zemin kaplaması olarak kullanılmaktaydı. Koyu renkli asfalt şilteler 1920’lerde Amerika’da geliştirildi. Sonraki yıllarda ise fiber asbest, mineral tozu ve açık renkli reçinelerin karşımı ile elde edilen şilteler kullanılmaya başlanmıştır.

Canlı renklerinin ve esnek dizaynının olması nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak güzel görünüşlü kalabilmesi için cila ile kaplanması ve sık sık cilalanmalıdır. Uzun ömürlü olmaları için de yerleştirilecek alt zeminin düzgün olması gerekir. Linolyum kaplamalar kolay temizlenebilme ve diğer mobilyalar ile iyi bir fon sağlama özelliği nedeniyle özellikle kurumlarda tercih edilmektedir.

Temizlik ve Bakım : Vakumlama, kuru ve ıslak paspaslama yapılabilir. Üretici tarafından tevsiye edilen cila ile cilalanmalıdır. Temizlik esnasında aşırı su kullanılmamalıdır.

Kullanım Alanları : Ofisler, koridorlar, yatak odaları, resepsiyonlar, çamaşır odaları, okul ve hastaneler.

VİNİL ZEMİN KAPLAMALARI

Plastik malzemeler arasında en yaygın olarak kullanılan malzemedir. Sert plastik malzemenin parkeler şeklinde zemine döşenmesi ile elde edilen bir kaplama malzemesidir. Hizmet işletmelerinde, ısı ve bazı temizlik maddelerine dayanıksızlığı ve hijyenik olmaması nedeniyle fazla bir kullanım alanı yoktur.  Dayanıklılığı malzemenin kalitesine göre değişir. Temizlenmesi kolaydır. Neme ve rutubete dayanıklıdır. Donma derecelerine dayanıklıdır. Film ve levha halinde, yarı sert, sert ya da köpük şeklinde olabilir.

Temizlik ve Bakım : Vakumlama, kuru ve ıslak paspaslama ve yıkama yapılabilir. Lekeler için nötral deterjan kullanılabilir.

Kullanım Alanları : Asansörlerde, girişlerde, lobilerde ve ofislerde zemin kaplama malzemesi olarak kullanılmaktadır.

PLASTİK LAMİNAT ZEMİN KAPLAMALARI

Son yıllarda, yüksek basınçlı plastik laminatlar kaplama malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Ahşap görünümünde olan plastik laminatlar, yapıştırıcı ile zemine yapıştırılmakta ve koruyucu-dekoratif bir görünüm vermektedir. En önemli avantajı rutubete maruz kalan alanlara kullanılabilmesidir.

Temizlik ve Bakım : : Vakumlama, kuru ve ıslak paspaslama yapılabilir.

Kullanım Alanları : Tüm alanlarda kullanılabilir. Etiketler : pvc zemin kaplama


Benzer Konular Zemin Kaplama Malzemeleri Zemin Kaplama Malzemeleri Anasayfa Andezit Taşı Nedir Asfalt Karo Zemin Kaplama Bazalt Taşı Nedir Çimento Esaslı Zemin Kaplamaları Dökme Mozaik Halı Döşeme Malzemeleri Karo Mozaik Zemin Kaplama Kauçuk Zemin Kaplama Malzemeleri Kompozit Kaplama Malzemeleri Kontrplak Zemin Kaplama Ksilolit Kaplama Kumtaşı Nedir Laminat Parke Nedir Linolyum Kaplama Mantar Zemin Kaplama Polimer Zemin Kaplamaları PVC Zemin Kaplamaları Tahta Rabıta Nedir Traverten Taş KaplamaYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus