ahşap kaplamalar

AHŞAP DÖŞEME KAPLAMALARI

Ahşap döşeme kaplamaları, uzun ömürlülük ve aşınmaya karşı dayanıklılığı konfor ve sıcaklıkla birleştiren malzemelerdir.Hem sert hem de yumuşak ağaçların dayanıklı, sert ve sık lifli türleri döşeme kaplaması olarak kullanılmaktadır. Sert ağaçların en yaygın olarak kullanılanları meşe, akçaağaç, huş ağacı, pekan cevizi ve kiraz ağacıdır. Yumuşak ağaçlar arasında en çok köknar ve çam kullanılır.

Ahşap döşeme kaplamaları genellikle görünümlerine göre sınıflandırılırlar, fakat sınıflandırılmalarında farklı standartlarda kullanılmaktadır. En iyi sınıf kaplamalar tipi olarak budak, çentik, çatlak ve lif kesikleri gibi kusurlara en az derecede sahip olan veya bu tip kusurları hiç içermeyen ağaçlarda yapılmış kaplamalardır.

Ahşap döşeme kaplamaları ahşap parke fiyatları, plaka veyaz özel olarak üretilmiş bloklar ve paneller şeklinde olabilir.

PLAKA KAPLAMALAR

Plaka kaplamalar, 85 mm den daha geniş kaplama tahtalarından oluşan döşeme kaplamalarıdır. Uç ve kenar birleşimli plakalar gizli çivilenir. Plakaların, dik çivileme veya vidalamayla tespit edilmeleri de mümkündür. Yeni plaka kaplama sistemlerinden bazıları mastik veya yapıştırıcıyla döşenebilmektedir. Nem oranındaki değişimin geniş plakalar üzerindeki etkilerini en aza indirmek için üç katmandan oluşan tabakalı plaklar üretilmiştir.

BLOK KAPLAMALAR

Blok kaplamalar, fabrikada birleştirilmiş parçalardan oluşan karo kaplama birimleridir ve genellikle ahşap kördöşeme veya betonarme döşeme üzerine mastikle döşenir.

Ahşap parke ve plaka kaplamalar, ahşap kördöşeme veya aralıklı olarak yerleştirilmiş ahşap bağantı kirişlerinden oluşan bir taban üzerine uygulanabilir. Ahşap kirişli döşeme sisteminin temel elemanlarından olan kontrplak veya panel döşemeler, ahşap kaplamaları taşımak amacıyla diğer döşeme sistemlerinin üzerine yerleştirilebilirler. Bu yöntem, özellikle ahşap kaplamaların zemin seviyesinin altındaki betonarme döşemeler üzerine uygulandığı durumlarda, kaplamanın nemden korunması için kullanılmaktadır.

Ahşap blok kaplamalar , kontrplak döşeme veya altlık gibi temiz, kuru, düzgün ve düz bir yüzey üzerine uygulanmalıdır. Blok kaplamaların kuru betona döşeme üzerine uygulanması mümkündür, fakat yine de en iyisi, özellikle bodrum katlarda, kaplamanın işlenmiş ahşap tesviye elemanları üzerine yerleştirilmiş kontrplak kördöşeme ve nem tutucu üzerine döşenmesidir.

Ahşap kaplamalar havadaki nem oranında yaşanan değişimlerle beraber malzeme içindeki nem oranı değiştikçe büzülecek ve kabaracaktır. Bu nedenle, yapı tamamen örtülmeden, kalıcı aydınlatma ve ısıtma sistemi yerleştirilmeden ve tüm yapı malzemeleri kurumadan döşenmemeleri gerekir. Ahşap kaplamalar, iç koşullara uyum göstermeleri açısından uygulama öncesinde birkaç gün, uygulamanın yapılacağı mekan içinde depolanmalıdır. Uygulama sırasında, kaplamanın havalanması ve olası gelişmeler için çerçeve boyunca boşluk bırakılmalıdır.Etiketler : ahşap döşeme


Benzer Konular Ev Dekorasyonu Ahşap Kapı Uygulamaları Ahşap Parkeler Asma Tavan Yapımı Gergi Tavan Nedir Niş Uygulamaları Şömine Uygulamaları Ev Dekorasyon Stilleri Ev Dekorasyon Ürünleri Granit Uygulamaları Mermer Uygulamaları Kartonpiyer Uygulamaları Halı Kaplama Mobilya Tasarımı Doğal Taş Uygulamaları Mobilya Nasıl Seçilir Duvar Kağıdı Yatak Odası Dekorasyonu Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir Peyzaj Nedir Ahşap Bölme Duvar Ahşap Döşeme Kaplamaları Ahşap Eskitme Ahşap Evler Ahşap Lambiri Ahşap Panel Ürünler Ahşap Tavan Kaplama Akıllı Ev Sistemleri Aksesuar Kullanımı Alçı Levha Bölme Duvar Alçı Levha Yer Döşemesi Aydınlatma Sistemleri Bahçe Mobilyaları Balkon Tasarımı Bitümlü ve Plastik Levhalar Cam Tuğla Çatı Işıklıkları Dekoratif Mobilya Uygulamaları Depo,Kiler,Sandık Odası Esnek Yer Döşemeleri Fresk Nedir Kapı Sistemleri Konut ve İnsan İlişkisi Kündekari Nedir Mobilya Kılıfları Oda Akustiği Sürme Cam Kapılar Taş Döşeme Kaplamaları Yemek Odası DekorasyonuYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus