yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır

YATAK ODASI DEKORASYONU

Özel konutlar için gömme dolaplar, kiralık konutlar için ise portatif mobilyalar daha çok tercih edilmektedir. Küçük odalarda, odanın en ayrıntılı yerine kadar kullanılması gerekir.

Bunun için yağlı boyalı veya yıkanabilir duvar kağıtlı, sürgülü kapılı ve döşeme ile aynı seviyede, masif kapalı hücreler gereklidir. Yatak odaları arasında tüm duvarın dolap ile kaplanması en uygunudur. Dış duvarlardaki gardroplarda ısı yalıtımına ve havalandırmaya dikkat edilmelidir. Giyinme odası kullanılması durumunda giyinme odalarının da havalandırılması gerekmektedir. 

İnsanın nasıl rahat uyuyabileceği yatağa bağlıdır. En çok kullanılan yatak ebatları/ölçüleri 90x190, 100x190, 100x200, 160x200 dür. Bireysel yatak uzunlukları, kişinin boyuna 25 cm ilave edilerek hesaplanır. Yatak civarında en az 60 cm, en uygunu 75 cm’lik yer bırakılması planlanmalıdır. Yatağın duvar ve odada duruş pozisyonları, uyuyan kişinin kendini güvenli ve rahat hissetmesi açısından önemlidir. Kendine güveni fazla olan kişiler bir odada serbest şekilde uyurken, çekingen ve kendine güveni az olan insanlar duvara yanaşık olarak uyurlar. Duvar askıları, yatak şekli, yatak pozisyon yönünden başlamak üzere (baş tarafı mümkün olduğunca kuzey yönünde), ışık poziyonuna (pencereden) ve kapı yönüne bakar olması (kapıya bakar şekilde), kişiyi duygusal yönden önemli ölçüde etkiler.

Yatağa paralel duran dolabın olması çok önemlidir. Çünkü dolap kapılarının açık olması durumunda yeterli hareket alanının kalması gerekir. Çift kişilik yatağın sağında ve solunda komidin için yer olmalıdır. Üzerine kıskaçlı lambaların okuma lambası olarak takılabileceği etajerler avantaj sağlar. Her bir kişi için 1 metre dolap yeri yeterlidir. Yer yetmezse şayet, antrede dolap için yer bulunması gerekir. Genel  ışıklandırmanın yanında okuma ışığı da bulunmalıdır. Yatak odası dekorasyonlardan en az  1 adet boy aynasının olması gerekir, ayna için en uygun çözüm yüzeyi aynalı dolaplardır.Etiketler : yatak odası


Benzer Konular Ev Dekorasyonu Ahşap Kapı Uygulamaları Ahşap Parkeler Asma Tavan Yapımı Gergi Tavan Nedir Niş Uygulamaları Şömine Uygulamaları Ev Dekorasyon Stilleri Ev Dekorasyon Ürünleri Granit Uygulamaları Mermer Uygulamaları Kartonpiyer Uygulamaları Halı Kaplama Mobilya Tasarımı Doğal Taş Uygulamaları Mobilya Nasıl Seçilir Duvar Kağıdı Yatak Odası Dekorasyonu Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir Peyzaj Nedir Ahşap Bölme Duvar Ahşap Döşeme Kaplamaları Ahşap Eskitme Ahşap Evler Ahşap Lambiri Ahşap Panel Ürünler Ahşap Tavan Kaplama Akıllı Ev Sistemleri Aksesuar Kullanımı Alçı Levha Bölme Duvar Alçı Levha Yer Döşemesi Aydınlatma Sistemleri Bahçe Mobilyaları Balkon Tasarımı Bitümlü ve Plastik Levhalar Cam Tuğla Çatı Işıklıkları Dekoratif Mobilya Uygulamaları Depo,Kiler,Sandık Odası Esnek Yer Döşemeleri Fresk Nedir Kapı Sistemleri Konut ve İnsan İlişkisi Kündekari Nedir Mobilya Kılıfları Oda Akustiği Sürme Cam Kapılar Taş Döşeme Kaplamaları Yemek Odası DekorasyonuYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus