halı kaplama

HALI KAPLAMA

Halı kaplama, çok çeşitli renk ve örüntü seçenekleriyle döşemelerde hem görsel hem de dokusal bir yumuşaklık, esneklik ve sıcaklık kazandırır. Halı kaplamlar, bu özellikleri sayesinde sesi emer, darbe gürültüsünü azaltır ve yürümek için rahat ve güvenli bir yüzey oluştururlar. Halı (carpet flooring) kaplamaların bakımı da oldukça kolaydır.

Halılar genellikle duvardan duvara, tüm döşeme yüzeyini kaplayacak şekilde yerleştirilir. Bitmiş bir döşeme yüzeyi gerektirmeksizin, doğrudan kör döşeme veya altlık sağlayan bir tabaka üzerine yerleştirilebilirler. Mevcut bir zemin üzerine de uygulanabilir.

HALI ÇEŞİTLERİ

halı kaplama fiyatları Püsküllü Halılar : İpliklerin bir iskelet üzerine mekanik yöntemlerle ilmekler halinde dokunması ve bu dokumanın ikinci bir altlığa lateksle yapıştırılması ile elde edilir. Günümüzde üretilen halıların çoğu püsküllüdür.

halı kaplama modelleri Dokuma Halılar : İskeletin ve ipliklerin dokuma tezgahında aynı anda dokunmasıyla elde edilir. Dokuma halılar püsküllü olanlara göre daha dayanıklı ve dengelidir, fakat üretimleri daha pahalıdır.

halı kaplama birim fiyat Örgü Halılar : İskeletin, ilmiklerin ve iplik kümelerinin aynı anda üç grup iğneyle örülmesi ile elde edilir.

döşeme halı çeşitleri Ergitilmiş Halılar : İplik uçlarının ısıtılarak eritilmesi ve alttan başka malzemeler ile desteklenen bir vinil iskelet üzerine yapıştırılması ile elde edilir.

halı kaplama çeşitleri Yoğun Tüylü Halılar : Kısa iplik tellerinin yapıştırıcı kaplı bir iskelet üzerine elektrostatik olarak itilmesi ile elde edilir.

döşeme halı modelleri İğne Delikli Halılar : Halı ipliklerinin polipropilen bir dokuma tabakası içinde, hasır oluşturacak şekilde ileri ve geri doğru dokunmasıyla elde edilir.

HALI DOKULARI

Doku halının renkten sonra gelen en temel görsel özelliğidir. Tüy yapısı, yüksekliği ve halının kesilme şekline bağlı olarak çok çeşitli halı dokuları elde edilebilir. Başlıca üç halı dokusu çeşidi vardır.

ev halı kaplama Kesik Tüylü Doku : Tüylerin her bir ilmeğinin kesilmesi ile elde edilir, düzensiz kaba tüylü dokulardan, kısa ve yoğun kadifemsi dokulara kadar çeşitlilik gösterir.

halı kaplama fiyatları istanbul İlmekli Doku : Tüylerin ilmekli dokunması, püskül haline getirilmesi veya örülmesi ile elde edilir. İlmekli doku, kesik tüylü dokuya göre daha dayanıklı ve bakımı kolaydır, fakat renk ve desen açısından çeşitlilik daha azdır.

halı kaplama istanbul Kesik ve İlmekli Doku : Kesik ve ilmekli tüylerin karışımından oluşan dokular, tamamen ilmekli olanlara göre sıcak bir görünüm sergiler. Bu doku, püsküllü ve dokuma halılarda elde edilir.

HALI TERMİNOLOJİSİ

halı döşeme istanbul Pelüş : Düzgün kesimli tüylerdir, kesilmiş tüy uçları bir bütün oluşturur, yoğun tüylerin sık bir şekilde kesilmesi durumunda yumuşak pelüş olarak adlandırılır.
halı kaplama kadıköy Saksonya Pelüşü : Pelüş ve kaba tüy arasında, daha kalın iplikli bir dokudur.
halı döşeme kadıköy Kıvrımlı : Pelüşe göre daha ağır ve kaba, ipliklerin kıvrımlı bir dokudur.
zemin halı kaplama fiyatları Kaba Tüy : Uzun, kıvrımlı iplikler oldukça dokulu bir yüzey oluşturur.
halı kaplama metrekare fiyatları Düz İlmekler : İlmekli püsküller aynı yüksekliktedir, çok sağlam bir halı yüzeyidir, dokusal çeşitlilik çok azdır.
halı kaplama nasıl yapılır Dişli İlmekler : Doğrultulu, dişli veya oluklu doku oluşturur.
merdivene halı kaplama nasıl yapılır Kısalı Uzunlu İlmekler : İlmekli dokuya farklı boyutlar kazandırır.
halı döşeme şirketleri Çok Katlı İlmekler : Heykelsi örüntüler oluşturulabilir.
halı döşeme firmaları Kesikli ve İlmekli : Kesilmiş ve kesilmemiş ilmekler düzenli bir şekilde değişkenlik gösterir, sadece ilmekli olan dokulara göre daha yumuşak ve sıcaktır, ilmeklerin belirli bir düzende kesilmesiyle simetrik geometrik figürler oluşturulabilir.

HALI KAPLAMA FİYATLARI

Halı kaplama fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliğine göre değişiklik göstermektedir. Halı kaplama metrekare fiyatları 10 - 30 TL arasında değişiklik göstermektedir.Etiketler : halı kaplama


Benzer Konular Ev Dekorasyonu Ahşap Kapı Uygulamaları Ahşap Parkeler Asma Tavan Yapımı Gergi Tavan Nedir Niş Uygulamaları Şömine Uygulamaları Ev Dekorasyon Stilleri Ev Dekorasyon Ürünleri Granit Uygulamaları Mermer Uygulamaları Kartonpiyer Uygulamaları Halı Kaplama Mobilya Tasarımı Doğal Taş Uygulamaları Mobilya Nasıl Seçilir Duvar Kağıdı Yatak Odası Dekorasyonu Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir Peyzaj Nedir Ahşap Bölme Duvar Ahşap Döşeme Kaplamaları Ahşap Eskitme Ahşap Evler Ahşap Lambiri Ahşap Panel Ürünler Ahşap Tavan Kaplama Akıllı Ev Sistemleri Aksesuar Kullanımı Alçı Levha Bölme Duvar Alçı Levha Yer Döşemesi Aydınlatma Sistemleri Bahçe Mobilyaları Balkon Tasarımı Bitümlü ve Plastik Levhalar Cam Tuğla Çatı Işıklıkları Dekoratif Mobilya Uygulamaları Depo,Kiler,Sandık Odası Esnek Yer Döşemeleri Fresk Nedir Kapı Sistemleri Konut ve İnsan İlişkisi Kündekari Nedir Mobilya Kılıfları Oda Akustiği Sürme Cam Kapılar Taş Döşeme Kaplamaları Yemek Odası DekorasyonuYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus