granit nedir

granit fiyatları   granit tezgah   granit çeşitleri

granit çimstone   granit döşeme   granit duş teknesi

granit fiyatları   granit fiyat listesi   çin graniti

GRANİT NEDİR

Granit binalarda yapı taşı olarak, yollarda ise parke ve bordür taşı olarak geniş bir kullanıl alanına shiptir. Granit, kuvars ve feldpat gibi sert ve kristal yapılı minerallerden meydana gelen, sert, darbelere dayanıklı, estetik görünümlü ve iyi cila tutan doğal bir taştır.

Granit, dayanıklı ve estetik olması nedeniyle eski çağlardan bu yana insanların ilgisini çekmiştir. Granitin bileşiminde kuvars, feldispat ve mika vardır. Magmatik kökenli bir taştır. Tane büyüklüğü her granitte farklıdır. Sertlikleri içindeki mineraller göre değişir. Kuvars çok olduğu zaman taşın sertliği artar. Çok yoğun taşlardır ve astmosferik koşullara dayanıklı ve estetik bir malzeme olması nedeniyle tercih edilmektedir. Ancak çok sert ve ince dokulu olması sebebiyle zor işlenen, bu nedenle de maliyeti yüksek olan bir zemin kaplama malzemesi dir.

Granit kaplamaların maliyeti, mermer kaplamaların maliyetinin yaklaşık olarak 2-3 katıdır. Bunun yanı sıra granit kaplama alanında yeterli sayıda yetişmiş eleman bulunmaması, sertliğinden dolayı çıkartılmasının, işlenmesinin zor olması ve bunun maliyetini artırması bu sektördeki ilerlemenin yavaş olmasına neden olmaktadır. Maliyetinin mermere göre daha yüksek olmasına rağmen görünümünün çeşitliliği ve dayanıklılığı nedeniyle granit kullanımının artacağı tahmin edilmektedir.

Çoğunlukla masif ve küçük stok yapıları altında, tabana doğru genişleyen yeryüzü kesitleri, daire veya elipsoid şekilleri verirler. Bu nedenle granitler hiçbir zaman yüzeye kendi olanakları ile erişemezler. Günümüzde granitin yüzeyde bulunması toprak aşınması sonucu olmaktadır. Granitin bileşimindeki feldipata bağlı olarak kirli beyaz, beyaz, gri, koyu gri veya feldispatı potaslı ise pembe, kızıl ve yeşil renklerde bulunduğu gibi, yapısındaki mika beyaz renkli ise muskovit, siyah renkli ise biyotit, koyu renkli olanı hornblend isimlerini alırlar. Bünyelerine demir ve magnezyum filizileri girdiği zaman yüzeyinde benekler oluşur.

İÇ MEKANDA GRANİT NERELERDE KULLANILIR

granit kaplama Banyo ve mutfak tezgâhları,
granit mermer renkleri Zemin döşemesi,(floor coating)
granit nasıl yapılır Duvar kaplama,
granit kullanıldığı yerler Merdiven basamak, korkuluk ve tırabzanlar,
granit özellikleri Asansör,
granit örnekleri Banko ve şömineler,
granit renk kartelası Masa ve sehpalar,
granit renkleri ve isimleri Dekoratif ürünler.

GRANİTİN ÖZELLİKLERİ

granit ürünler sağlıklı mı Hijyeniktir bünyesinde bakteri barındırmaz, leke tutmaz,
granit uygulamaları Darbe dayanımı yüksektir,
granit ve çimstone fiyatları Asit ve bazlardan etkilenmez, yüksek dayanım gösterir,
granit yer döşemesi Ağır yüklerden etkilenmez,
granit zemin fiyatları Güneşte rengi solmaz,
granit kaplama birim fiyat Soğuktan çatlamaz, yüksek ısıdan etkilenmez,
granit döşeme fiyatları Kolayca temizlenir, periyodik bakım ve cila gerektirmez,
granit karo fiyatları Estetiktir bir görünüme sahiptir.

GRANİT TEMİZLİK VE BAKIMI

Vakumlama, kuru ve ıslak paspaslama, sıcak su ve deterjanla birlikte yıkama yapılabilir. Asitli temizleyicilerden kaçınılmalıdır.

GRANİT FİYATLARI

Granit fiyatları kullanılacak ürünlere ve yapılacak uygulamanın özelliklerine göre değişiklik göstermektedir. Granit yer döşemeleri metrekare fiyatları 55 - 200 TL arasında değişiklik göstermektedir.Etiketler : granit


Benzer Konular Ev Dekorasyonu Ahşap Kapı Uygulamaları Ahşap Parkeler Asma Tavan Yapımı Gergi Tavan Nedir Niş Uygulamaları Şömine Uygulamaları Ev Dekorasyon Stilleri Ev Dekorasyon Ürünleri Granit Uygulamaları Mermer Uygulamaları Kartonpiyer Uygulamaları Halı Kaplama Mobilya Tasarımı Doğal Taş Uygulamaları Mobilya Nasıl Seçilir Duvar Kağıdı Yatak Odası Dekorasyonu Çocuk Odası Nasıl Düzenlenir Peyzaj Nedir Ahşap Bölme Duvar Ahşap Döşeme Kaplamaları Ahşap Eskitme Ahşap Evler Ahşap Lambiri Ahşap Panel Ürünler Ahşap Tavan Kaplama Akıllı Ev Sistemleri Aksesuar Kullanımı Alçı Levha Bölme Duvar Alçı Levha Yer Döşemesi Aydınlatma Sistemleri Bahçe Mobilyaları Balkon Tasarımı Bitümlü ve Plastik Levhalar Cam Tuğla Çatı Işıklıkları Dekoratif Mobilya Uygulamaları Depo,Kiler,Sandık Odası Esnek Yer Döşemeleri Fresk Nedir Kapı Sistemleri Konut ve İnsan İlişkisi Kündekari Nedir Mobilya Kılıfları Oda Akustiği Sürme Cam Kapılar Taş Döşeme Kaplamaları Yemek Odası DekorasyonuYedigün Digital
E-Mail : info@yedigun.com
Reklam : reklam@yedigun.com
© Copyright 2015 Yedigün Digital Her Hakkı Saklıdır.

Web Tasarım AnkaPlus